Darbas nuotoliniu būdu: per karantiną atsakyta į krūvą gyventojų klausimų

Panevėžio teritorinė ligonių kasa (Panevėžio TLK) karantino laikotarpiu per dvi pastarąsias savaites sulaukė itin daug gyventojų paklausimų el. paštu ir paštu, taip pat daug konsultacijų suteikė telefonu. Palyginti su pirmosiomis dviem kovo savaitėmis, antroje mėnesio pusėje konsultacijų suteikta daugiau kaip dvigubai, atsakyta į beveik dvigubai daugiau paklausimų raštu.

LR Vyriausybei dėl koronaviruso pandemijos nusprendus kovo 16 dieną paskelbto karantino laikotarpį pratęsti iki balandžio 13 d., darbas Gyventojų aptarnavimo skyriuje (GAS) nuotoliniu būdu vyksta intensyviai, gyventojams šiuo įtemptu laikotarpiu atsakymus ir dokumentus stengiamasi išsiųsti kaip galima greičiau. GAS toliau vykdo ir kitas funkcijas – gyventojai įrašomi į laukiančiųjų dantų protezavimo sąrašą, susirašinėjama su Europos Sąjungos šalimis ir kt.

 Nuo kovo 16 d. iki šio mėnesio pabaigos Panevėžio TLK GAS atsakė į 157 gyventojų klausimus el. paštu ir paštu, suteikė 933 konsultacijas telefonu, gyventojų prašymu privalomasis sveikatos draudimas (PSD) valstybės lėšomis nustatytas 73 asmenims, paštu išsiųstos 338 Europos sveikatos draudimo kortelės (ESDK), išsiųsti 42 šias korteles atstojantys sertifikatai kitose Europos šalyse būtinosios pagalbos laukusiems PSD Lietuvoje apdraustiems asmenims, neturėjusiems su savimi ESDK.

Daugelis gyventojų ligonių kasos teiraujasi, kaip gauti sveikatos priežiūros paslaugas, jei dėl koronaviruso grėsmės gydymo įstaigos nepriima pacientų ir joms neįmanoma prisiskambinti. Planuodami grįžti iš užsienio, klausia, kaip reikės elgtis grįžus, kokius dokumentus turėti, kad galėtų prireikus gauti medicininę pagalbą ir pan. Be to, pandemijos akivaizdoje gyventojai labiau susirūpino savo PSD, todėl gerokai padaugėjo tų, kurie kreipiasi dėl sveikatos draudimo valstybės lėšomis patvirtinimo. Taip pat atsirado didesnis poreikis būnant užsienyje gauti sertifikatą, pakeičiantį ESDK.

GAS primena, kad PSD drausti gyventojai ESDK nemokamai gali užsisakyti internetu. Lietuvoje gyvenančiajam užsakyta ESDK gali būti siunčiama paštu, registruotu laišku. Gyvenantiesiems užsienyje ESDK siuntimo paštu paslauga neteikiama – jiems siunčiamas sertifikatas. Norintieji gauti sertifikatą, turėtų el. paštu info@vlk.lt pateikti prašymą, kurio forma skelbiama Panevėžio TLK interneto svetainėje www.paneveziotlk.lt. Neturint ESDK ar ją atstojančio sertifikato, susirgus užsienyje už būtinąją medicinos pagalbą gali tekti susimokėti patiems. Sertifikatus ar ESDK išduoda ta šalis, kurioje asmuo moka mokesčius, todėl užsienyje gyvenantiems ir dirbantiems lietuviams dėl šių dokumentų reikia kreiptis į vietos kompetentingą įstaigą (vietinę ligonių kasą).

                      Dar kartą atkreipiame dėmesį, kad daliai gyventojų, turinčių teisę į PSD valstybės lėšomis ir norinčių ja pasinaudoti, būtina kreiptis į ligonių kasą patvirtinti šio draudimo. Kreiptis reikia tiems asmenims, apie kuriuos ligonių kasa negauna duomenų iš Gyventojų registro, „Sodros“, Valstybinės mokesčių inspekcijos, Užimtumo tarnybos, Mokinių ir Studentų registrų, kitų valstybės institucijų. Karantino metu prašymus ir dokumentus reikia pateikti el. paštu ar paštu. Prašymo nustatyti PSD valstybės lėšomis galiojimo laikotarpį formą taip pat galima rasti Panevėžio TLK interneto svetainėje www.paneveziotlk.lt.

Primename, kad į TLK dėl PSD valstybės lėšomis patvirtinimo kreiptis turi:

– niekur nedirbančios kūdikio besilaukiančios moterys, kurios valstybės lėšomis draudžiamos nuo 28 nėštumo savaitės (nuolat Lietuvoje gyvenančioms moterims PSD valstybės lėšomis suteikiamas 70 dienų iki gimdymo ir 56 dienas po gimdymo, tik ligonių kasai reikia pateikti pažymą iš gydymo įstaigos apie suėjusį nurodytą nėštumo laiką);

– tėvai, auginantys vaiką iki 8 m., ar du ir daugiau vaikų, kol vyriausiajam sukaks 18 m. (vienas iš tėvų (įtėvių) ar globėjų, kuris nori būti draudžiamas valstybės lėšomis, nuotoliniu būdu turi pateikti nustatytos formos prašymą ir asmens tapatybę patvirtinančio dokumento kopiją);

– slaugantieji negalią turinčius asmenis (vienas iš tėvų (įtėvių), globėjas ar rūpintojas, slaugantis namuose neįgalų asmenį, turi pateikti laisvos formos prašymą, Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos pažymą, kurioje įrašytas nuolatinis slaugos poreikis, neįgalumo pažymėjimo, teismo nutarties ir asmens tapatybę patvirtinančio dokumento kopijas);

– asmenys, sergantys visuomenei pavojingomis užkrečiamosiomis ligomis (asmuo, gydymo įstaiga ar socialinis darbuotojas turi pateikti laisvos formos prašymą, gydymo įstaigos pažymą su nurodyta tikslia diagnoze, asmens tapatybę patvirtinančio dokumento kopiją);

– asmenys, parsivežę iš ES šalių E 106 ir E 121 formas arba S1 dokumentą ir norintys pasirūpinti savo PSD Lietuvoje (turi pateikti minėtas pažymas ir asmens tapatybę patvirtinančio dokumento kopiją);

– studentai, besimokantys ES valstybių aukštųjų mokyklų dieniniuose skyriuose (turi pateikti laisvos formos prašymą, mokymo įstaigos išduotą akademinę pažymą (jei pažyma ne anglų kalba – vertimą į lietuvių kalbą) ir asmens tapatybę patvirtinančio dokumento kopiją).

Dėl ekstremalios situacijos ligonių kasoms dirbant tik nuotoliniu būdu, primename, kad Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) interneto svetainėje gyventojai, neišeidami iš namų, gali rasti šias teikiamas internetines paslaugas:


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: