Dekoratyvinė skulptūra „Pramonė“

Ši skulptūra, vaizduojanti pramonę, pastatyta 1979 metais skverelyje prie „Garso“ kino teatro. Ją sukūrė neseniai miręs žinomas Lietuvos skulptorius Bronius Vyšniauskas (1923 – 2015).

Sovietmetyje Valstybinio televizijos ir radijo komiteto paskelbtame konkurse „Darbo našumas – 70“ geriausiai pasirodė Panevėžio pramonės įmonių komanda. Gautą 4000 rublių premiją panevėžiečiai paskyrė miestui. Už šias lėšas buvo nuspręsta pastatyti skulptūrą, simbolizuojančią pramonę.

Jai pavaizduoti Bronius Vyšniauskas sukūrė mergaitės skulptūrą su krumpliaračiu rankoje. Atgimimo metais buvo pasiūlymų ją iškelti į Pušaloto gatvės žiedo tipo sankryžą, kad savo ištiesta ranka parodytų kelią, kur yra Panevėžio pramonės rajonas. Būta ir kitų pasišaipymų, net ir spaudoje.

Maža to, 1995 metais šią skulptūrą buvo planuojama nugriauti ir jos vietoje pastatyti paminklinį koplytstulpį generolui Jonui Variakojui. Kilus triukšmui, šios idėjos sumanytojams savanoriškos krašto apsaugos kariškiams Reklamos ir dizaino taryba pasiūlė paieškoti kitos vietos.

Tuomet koplytstulpis buvo pastatytas šalimais prie jų buvusio štabo, nupjovus čia augusį medį. Vėliau iš šios vietos  koplytstulpis buvo iškeltas. Nuo to laiko lyg ir buvo ramu. Nesnaudė tik metalo vagys, nugvelbę nuo „Pramonės“ skulptūros krumpliaratį. Be jo šiandien skulptūra yra ne ta ir pramonės ji jau ne simbolizuoja.

Nuotraukose:

  1. Dekoratyvinė skulptūra „Pramonė” šiandien.
  2. Ir anksčiau, kai buvo pastatyta. Iš albumo „Skulptūra 1975 – 1990. Vilnius, 1997.

Leonas Kaziukonis


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: