Istorijos puslapiaiNAUJAUSIOS ŽINIOSPaveldas

Dekoratyvinė skulptūra „Pramonė“

Ši skulptūra, vaizduojanti pramonę, pastatyta 1979 metais skverelyje prie „Garso“ kino teatro. Ją sukūrė neseniai miręs žinomas Lietuvos skulptorius Bronius Vyšniauskas (1923 – 2015).

Sovietmetyje Valstybinio televizijos ir radijo komiteto paskelbtame konkurse „Darbo našumas – 70“ geriausiai pasirodė Panevėžio pramonės įmonių komanda. Gautą 4000 rublių premiją panevėžiečiai paskyrė miestui. Už šias lėšas buvo nuspręsta pastatyti skulptūrą, simbolizuojančią pramonę.

Jai pavaizduoti Bronius Vyšniauskas sukūrė mergaitės skulptūrą su krumpliaračiu rankoje. Atgimimo metais buvo pasiūlymų ją iškelti į Pušaloto gatvės žiedo tipo sankryžą, kad savo ištiesta ranka parodytų kelią, kur yra Panevėžio pramonės rajonas. Būta ir kitų pasišaipymų, net ir spaudoje.

Maža to, 1995 metais šią skulptūrą buvo planuojama nugriauti ir jos vietoje pastatyti paminklinį koplytstulpį generolui Jonui Variakojui. Kilus triukšmui, šios idėjos sumanytojams savanoriškos krašto apsaugos kariškiams Reklamos ir dizaino taryba pasiūlė paieškoti kitos vietos.

Tuomet koplytstulpis buvo pastatytas šalimais prie jų buvusio štabo, nupjovus čia augusį medį. Vėliau iš šios vietos  koplytstulpis buvo iškeltas. Nuo to laiko lyg ir buvo ramu. Nesnaudė tik metalo vagys, nugvelbę nuo „Pramonės“ skulptūros krumpliaratį. Be jo šiandien skulptūra yra ne ta ir pramonės ji jau ne simbolizuoja.

Nuotraukose:

  1. Dekoratyvinė skulptūra „Pramonė” šiandien.
  2. Ir anksčiau, kai buvo pastatyta. Iš albumo „Skulptūra 1975 – 1990. Vilnius, 1997.

Leonas Kaziukonis

Tags

Siūlome perskaityti

Panevėžio naujienos

Aukštaitijos naujienos

Komentarai

Lietuvos naujienos

Kultūros naujienos

Laisvalaikis

AINA TV

Istorijos puslapiai

Bendruomenės naujienos

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Komentarų sistema leidžia skaitytojams išsakyti savo nuomonę, pasidalinti įdėjomis, pateikti papildomos informacijos ar pasiginčyti su oponentais. Redakcija pasilieka teisę pašalinti skaitytojų vulgarius, skatinančius smurtą, įžeidžiančius, skatinančius tautinę, rasinę, religinę ar kitokią neapykantą ir grasinančius komentarus.