Diabeto organizacijos mokymuose – ir ligonių kasos informacija

Panevėžio teritorinės ligonių kasos (TLK) specialistai dalyvavo birželio 18-ąją Rokiškyje vykusiuose mokymuose „Gera cukrinio diabeto kontrolė – komplikacijų prevencija“. Sergantiesiems diabetu pateikta informacija apie asmenų, sergančių šia liga, skaičių, vaistus, medicinos pagalbos priemones ir paslaugas, kompensuojamas iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšų. Taip pat kalbėta apie lėšas, skiriamas cukriniam diabetui gydyti, tarpvalstybinės sveikatos priežiūros paslaugas ir kt. Renginį organizavo Lietuvos diabeto asociacija. Jame dalyvavo Rokiškio diabetikų klubo „Rokiškis“ nariai ir svečiai iš Anykščių rajono cukralige sergančiųjų klubo „Ateitis“.

Pranešimą mokymuose skaitęs Panevėžio TLK Kontrolės skyriaus vedėjas Edgaras Voras informavo, kad Lietuvoje asmenų, sergančių cukriniu diabetu, gavusių ambulatorines asmens sveikatos priežiūros paslaugas, 2013 m. buvo apie 111,6 tūkst., 2014 m. – 99,4 tūkst.: 2014 m., palyginti su 2013 m., ligotumas dėl cukrinio diabeto padidėjo 4366 atvejais. Nors Rokiškio rajone bendras sergančiųjų diabetu skaičius sumažėjo (2013 m. – 1207, 2014 m. – 1143), rajone padaugėjo vaikų, susirgusių šia liga.

E. Voras pažymėjo, kad nuo 2014 m. lapkričio 1 d. iš PSDF biudžeto kompensuojama sergančiųjų diabetu ilgalaikio stebėjimo paslauga. Siekiant užtikrinti diabeto kontrolę, ligonių kasos kompensuoja iki 4 glikolizuoto hemoglobino tyrimų per metus vienam asmeniui. Iš viso 2014 m. Panevėžio apskrities gyventojams pirminės asmens sveikatos priežiūros centruose atlikti 28177 glikolizuoto hemoglobino tyrimai už 1,3 mln. Lt. Panevėžio TLK atstovas supažindino mokymų dalyvius su sąlygomis, kurioms esant diabetikams kompensuojami vaistai ir medicinos pagalbos priemonės, pažymėjo, kad nuo 2015 m. gegužės 25 d. insulino pompos kompensuojamos nėščiosioms, kai liga yra nekontroliuojama, taip pat sergantiesiems I tipo diabetu (priemonę gali skirti tik aukščiausio (tretinio) lygio stacionarines ir ambulatorines vaikų ir suaugusiųjų endokrinologijos paslaugas teikiančių įstaigų specialistai) informavo, jog yra galimybė insulino pompą įsigyti panaudos būdu nemokamai, kalbėjo apie ortopedijos techninių priemonių įsigijimą, medicininę reabilitaciją ir kt.

Iš pacientų Panevėžio TLK atstovas sulaukė daugybės klausimų: rokiškėnus ir anykštėnus domino, kaip kontroliuojamos gydymo įstaigos, perkančios lęšiukus akių kataraktos operacijoms, kodėl iš anksto liepiama turėti pinigų atvykstant į operaciją, kaip žinoti, kurie lęšiukai yra geri, skundėsi kai kurių gydytojų konsultantų teikiamomis paslaugomis, ilgomis eilėmis ir kt.

Mokymuose taip pat buvo kalbėta apie diabetikų mitybos problemas, diabeto kontrolę ir akių, pėdų ligų gydymą, pasakota apie rokiškėnų iniciatyvą stengtis numesti kuo daugiau svorio, kviesta sportuoti, pasidalinta naujausia informacija iš gegužę Briuselyje vykusios konferencijos, į kurią buvo susirinkę daugiau kaip 150 Europos pacientų lyderių, sveikatos priežiūros specialistų, nevyriausybinių organizacijų atstovų, tyrėjų, politikos formuotojų, sprendusių, kaip didinti pacientų galimybes pagal 4 elementus: švietimo, žinių, lygybės, patirties ir dalyvavimo.

Mokymuose Lietuvos diabeto asociacijos prezidentė Vida Augustinienė pateikė šiurpinančią statistiką apie diabeto kaip epidemijos plitimą pasaulyje. Teigta, jog Europoje cukriniu diabetu serga apie 56 mln. gyventojų, Lietuvoje – 110 tūkst. Pasaulyje pusė žmonių, anot asociacijos vadovės, serga diabetu, bet to dar nežino, kasmet maždaug 1 mln. gyventojų dėl diabeto komplikacijų atliekama kojų amputacija, 15 mln. dėl šios ligos netenka regėjimo.
Panevėžio teritorinė ligonių kasa


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite:

Leave a Reply

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *