Diabetu sergančių vaikų tėvai: noriu įrodyti, kad mano vaikas toks pats kaip kiti

1-ojo tipo diabetas – neišgydoma liga, dažniausiai diagnozuojama vaikystėje ar net kūdikystėje. Nors diabetas reikalauja nuolat kruopščiai sverti suvartojamą maistą, skaičiuoti angliavandenių kiekį bei sekti savo fizinį aktyvumą, šiuolaikinių technologijų dėka ligą valdyti tampa lengviau. Visgi Lietuvoje diabetu sergančių vaikų tėvai dalinasi, kad tai įvertina ne visi pedagogai.

1-ojo tipo cukrinis diabetas yra viena dažniausių lėtinių ligų, kuria serga vaikai. 2020 m. 14% visų 1-ojo tipo cukriniu diabetu sergančių asmenų sudarė vaikai ir paaugliai iki 19 metų, rodo Higienos instituto duomenys. Nepaisant augančio sergančiųjų vaikų kiekio, ne visos Lietuvos ugdymo įstaigos yra pasiruošusios jais pasirūpinti.

Paprašė pasirinkti kitą darželį

Mama Viktorija, kurios sūnus susirgo net nesulaukęs dvejų metų, pasakoja, kad nors vaiką į darželį priėmė, auklėtojos nebuvo emociškai pasiruošusios: „Pati skyriau daug laiko ir kantriai mokiau auklėtojas, kaip prižiūrėti vaiką. Visgi kasdien susilaukdavau replikų, kad jos bijo ir neturi laiko“.

Praėjus vos savaitei, darželio darbuotoja patarė pasirinkti kitą darželį. „Man aiškiai pasakė, kad mano vaiką auklėtojos dažnai stengiasi ignoruoti, nes nėra laiko skirti jam daugiau dėmesio. Buvo labai skaudu, kad mano vaikui vos keli metukai, o jį jau atstumia. Ir ne dėl to, kad jis būtų koks mušeika ar neklaužada, o dėl jo diagnozės“, – sako Viktorija.

Vėliau moteris savo vaiką perkėlė į privatų darželį: „Čia auklėtojos supratingesnės, bendradarbiaujame, pasitariame kartu. Sūnus naudoja nuolatinę gliukozės matavimo sistemą (NGS), kuri informaciją apie gliukozės kiekį organizme nuolat atnaujina mano išmaniajame telefone. Tai leidžia ne tik geriau kontroliuoti ligą, bet ir jaustis ramiau kol vaikas laiką leidžia darželyje*.“

Modernios technologijos leidžia džiaugtis vaikyste

Klaipėdos rajone gyvenanti Anastasija savo dukrą ir sūnų planavo vesti į rajone esantį privatų darželį. Deja, vaikų darželio administracija pakeitė nuomonę: „Nors jau buvome susitarę, kad vaikai lankys būtent tą darželį, mums kategoriškai atsakė, kad su tokia diagnoze nepriims – negali prisiimti tokio rūpesčio“, – pasakoja mama.

Diabetą vis dar lydi daugybė mitų – anksčiau siekiant reguliariai stebėti cukraus kiekį organizme reikėdavo kas dvi valandas badyti vaikų pirštukus, o tai, savaime suprantama, reikalavo papildomo auklėtojų dėmesio ir laiko.

Visgi šiandien modernūs sprendimai kaip nuolatinės gliukozės stebėjimo sistema „Dexcom One“ leidžia ligą valdyti nuotoliniu būdu. „Auklėtojoms tiesiog reikia žinoti ką daryti ekstra atveju – jei cukraus kiekis organizme smarkiai nukryptų nuo normos. Džiaugiuosi, kad vaikai niekaip neišskiriami iš kitų bendraamžių – jie tiesiog mėgaujasi vaikyste“, – šypsosi Anastasija.

Problemos sprendimas – ranka pasiekiamas?

Lietuvoje nuo 2001 iki 2020 m. diabetu sergančiųjų skaičius išaugo net 4 kartus, rodo Higienos instituto duomenys. Natūralu, kad su ligos keliamais iššūkiais susiduria vis daugiau šeimų. Kristina Dovydaitienė, auginanti dvi mažametes cukriniu diabetu sergančias Godą ir Evą, dalinasi, kad šią problemą gali padėti išspręsti pedagogų švietimas ir naujausių technologijų naudojimas.

„Turime labai gerus mokytojus, kurie esant reikalui geranoriškai pagelbėja mergaitėms. Manau, kad naudojant NGS sistemas yra daug paprasčiau valdyti diabetą, o pedagogams tai neturėtų kelti papildomų problemų – belieka tik laiku reaguoti į garsinius signalus. Mano dukros priklauso „Dexcom kovotojų“ programai, kurios vienas iš tikslų ir yra parodyti visuomenei, kad diabetu sergantys asmenys gali gyventi visavertį gyvenimą, o vaikai džiaugtis aktyvia vaikyste ir mokytis bendrojo lavinimo mokyklose ir darželiuose.“

Apie „Dexcom“:

Nuo 1999 m. „Dexcom, Inc.“ suteikia žmonėms galimybę valdyti diabetą, naudojant naujoviškas nuolatinio gliukozės stebėjimo (CGM) sistemas. Diabeto valdymo technologijų lyderė „Dexcom“ yra įsikūrusi San Diege, Kalifornijoje, ir veiklą vykdo visoje Europoje. Atsižvelgdama į naudotojų, globėjų ir paslaugų teikėjų poreikius, „Dexcom“ supaprastina ir tobulina diabeto valdymą visame pasaulyje.


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: