Dovydiškių tvenkinyje senkantis vanduo kelia grėsmę gamtai

Penktadienį prie Dovydiškių tvenkinio, esančio Deltuvos seniūnijoje, netoli Leonpolio, susirinkę sudarytos komisijos nariai aiškinosi situaciją ir sprendė, kaip likviduoti tvenkinio užtvankos avarinę būklę. Ne tik sunerimti, bet ir skubiai imtis priemonių privertė dirbtiniame vandens telkinyje senkantis vanduo. Teigiama, kad avarinė situacija susidarė piktadariams pakėlus užtvankos skydą. Nors netrukus jį pavyko nuleisti, tačiau vandens pratekėjimas nesustabdytas. Per parą tvenkinyje vandens lygis apytikriai nukrenta ne mažiau kaip centimetrą.

„Katastrofos nėra, tačiau turime imtis skubių priemonių ir remontuoti tvenkinio hidrotechninį statinį“, – komentavo komisijai vadovaujantis rajono savivaldybės administracijos Žemės ūkio ir infrastruktūros skyriaus vedėjo pavaduotojas Kęstutis Rimas.

Pakėlė užtvankos skydą

32 hektarų plotą užimantis Dovydiškių tvenkinys įrengtas 1987 metais užtvenkus Armonos upę. K. Rimas mena, jog dirbtinį vandens telkinį įrengė tuometinis Leonpolio tarybinis ūkis. Tvenkinio vanduo buvo naudojamas ūkio laukų drėkinimui. Iširus ūkiams daugiau nei du dešimtmečius pasėlių laukai nėra laistomi, tad tvenkinys atlieka tik poilsio ir rekreacinę funkciją. Netoli miesto esantis vandens telkinys traukia žvejus, poilsiautojus.

Rajono savivaldybei apie tai, kad Dovydiškių tvenkinyje staiga pradėjo senti vanduo, pranešė vietos gyventojai.

„Išsiaiškinome, kad kažkas pakėlė užtvankos skydą, ir vanduo staiga ėmė veržtis iš tvenkinio į Armonos upelį. Jei tėkmė nebūtų sustabdyta, gali išbėgti visas vanduo ir tvenkinys liktų tuščias. Vanduo senka ne tik dėl avarijos. Prie to nemažai prisidėjo ir sausra. Aplinkui išdžiūvę, labai sumažėjo vandens Armonos upelyje, kuris maitina tvenkinį,“ – kalbėjo K. Rimas.

Savivaldybės atstovas teigė, kad apie valstybei priklausančio turto – hidrotechninio statinio – piktybišką sugadinimą ir avarinės būklės sukėlimą pranešta policijai. Jei bus nustatyti kaltininkai, jiems tektų atsakyti ne tik už savo neteisėtus veiksmus, bet ir atlyginti statinio remonto išlaidas bei gamtai padarytą žalą.

Sudaryta komisija

Dėl Dovydiškių tvenkinio hidrotechninio statinio ant Armonos upės avarinės būklės likvidavimo rajono savivaldybės administracijos direktoriaus Stasio Jackūno įsakymu sudaryta komisija, kuriai vadovauja K. Rimas. Jos nariai – rajono savivaldybės administracijos Aplinkosaugos ir viešosios tvarkos skyriaus vyresnysis specialistas Valdas Rabazauskas, Žemės ūkio ir infrastruktūros skyriaus vyriausiasis specialistas Raimondas Puodžiūnas, Vilniaus regiono aplinkos apsaugos departamento Ukmergės rajono agentūros vedėjas Jonas Čivas, Ukmergės medžiotojų ir žvejų draugijos valdybos pirmininkas Vaidas Bakanauskas, UAB „Ukmergės melioracija“ direktorius Jonas Levulis bei projektavimo firmos „Kumponas“ vadovas Vygintas Žulys.

Rajono savivaldybės administracijos direktorius pavedė komisijai išanalizuoti susidariusią avarinę situaciją ir su projektavimo organizacija priimti techninius sprendimus, skubiai paruošti techninę – sąmatinę dokumentaciją avariniams darbams atlikti. Taip pat komisijos nariams pavesta su Vilniaus regiono aplinkos apsaugos departamento Ukmergės rajono agentūra suderinti veiksmų planą ir priimti sprendimus dėl vandens lygio kritimo žemiau žemiausio vandens lygio, jei nepavyktų skubiai pašalinti susidariusios avarinės padėties.

Pavojus visai gyvajai aplinkai

„Jei Dovydiškių tvenkinyje vandens lygis nukristų žemiau žemiausio vandens lygio, kiltų pavojus ne tik žuvims, kitai gyvūnijai, bet visai gyvajai aplinkai“, – konstatavo J. Čivas. Todėl, aplinkosaugininko manymu, būtina nedelsiant remontuoti ant Armonos upės pastatytą hidrotechninį statinį ir sustabdyti nevaldomą vandens ištekėjimą. Remontą būtina skubinti dar ir todėl, kad iki šiol vyravo sausra, upėse maždaug ketvirtadaliu buvo sumažėję vandens.

„Kai telkinyje vanduo nusenka žemiau leistinos ribos, pakenkiama ne vien žuvims – suardoma visa vandens ekosistema. Ją atstatyti būna labai sudėtinga, kartais – ir nebepavyksta. Gyvas tokios neigiamos įtakos pavyzdys – Kadrėnų tvenkinys, žmonių dar vadinamas ir Mūšios vardu. Išleidus jo vandenį visa ekosistema buvo nužudyta. Praėjo daugiau nei dešimtmetis, bet iki šiol ji neatsistatė, todėl tvenkinys pelkėja. Ir estetiniu, ir gamtiniu požiūriu tvenkinys jau nėra toks, koks buvo anksčiau“, – apgailestavo rajono agentūros vedėjas.

J. Čivas pastebėjo, kad avarinė situacija Dovydiškių tvenkinyje – ne vienintelė rajone. Anksčiau dėl vienokių ar kitokių priežasčių vandens lygis ženkliai buvo nukritęs kituose mažesniuose dirbtiniuose telkiniuose.

Iš Taujėnų tvenkinio, kuris užima beveik 9 hektarus, dėl avarijos buvo ištekėjęs visas vanduo. Dėl atliekamų užtvankos remonto darbų šiuo metu vanduo nuleistas Antakalnio II tvenkinyje.

Įrenginiams reikalingas remontas

UAB „Ukmergės melioracija“ direktorius Jonas Levulis „Gimtajai žemei“ pasakojo, kad gavę žinią apie pakeltą Dovydiškių tvenkinio užtvankos skydą melioratoriai nedelsdami išskubėjo į vietą.

„Skydą pavyko nuleisti, tačiau vandens tėkmė nesustabdyta. Jis prateka pro aukščiau esančią skylę. Mūsų manymu, objektui reikalingas remontas“, – kalbėjo bendrovės vadovas.

J. Levulis mano, kad remontuoti teks ne tik bemaž prieš tris dešimtmečius įrengtos užtvankos įrenginį, bet ir atlikti drenažo, kitus darbus.

Melioracijos specialistas kol kas negali pasakyti, ar pradėjus remontą teks išleisti iš telkinio vandenį. Gali būti, kad pakaks sumažinti jo lygį. Tačiau jei ir reikėtų tvenkinį išleisti, jis nieko bloga nemato.

„Žinau, kad visur pasaulyje maždaug kas dešimt metų iš dirbtinių telkinių vanduo visiškai išleidžiamas, išvalomas jo dugnas ir tvenkinys vėl pripildomas“, – sakė direktorius.

Melioracijos specialistas įsitikinęs, kad tai negali padaryti neigiamos įtakos gamtai. Esą kur kas labiau pakenkti gali neatsakingi hidroelektrinių, pastatytų ant užtvankų, šeimininkai.

Svarbiausia – likviduoti avarinę būklę

Po penktadienį vykusio komisijos pasitarimo kalbintas Žemės ūkio ir infrastruktūros skyriaus vedėjo pavaduotojas K. Rimas teigė, kad specialistai priėjo prie išvados, jog kuo skubiau būtina sustabdyti tvenkinio vandens lygio kritimą.

Komisijos pirmininkas pasakojo, kad kitą savaitę su povandenine filmavimo kamera bus apžiūrėtas užtvankos skydas ir įvertinta jo būklė. Tuomet bus laukiama projektuotojų siūlymų, kokiu būdu ir kokiomis priemonėmis galima likviduoti avarinę būklę – užsandarinti vandenį praleidžiantį skydą.

„Kai skydas bus sandarus, tuomet pradės kilti vandens lygis“, – sakė specialistas.

K. Rimas mano, kad Dovydiškių tvenkinio hidrotechninis statinys netolimoje ateityje turės būti remontuojamas. Kadangi tam reikalingos didelės lėšos, planuojama teikti paraišką 2014-2020 m. Europos Sąjungos struktūrinei paramai gauti. Paraiškų priėmimas prasidės rugpjūtį.

„Jei mūsų paraiška nesulauktų ES finansavimo, remontui tektų naudoti valstybės biudžeto lėšas, skiriamas vandentvarkai ir melioracijai“, – komentavo K. Rimas.
Nuotraukoje: Piktadariams pakėlus užtvankos skydą, vanduo staiga ėmė veržtis iš tvenkinio į Armonos upelį.

Loreta EŽERSKYTĖ

gimtoji_zeme


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: