Du seniūnai priešinasi alkoholio vežiojimui po kaimus

Licencijos prekybai alkoholiu išdavimas išryškino skirtingas Biržų rajono seniūnijų vadovų nuostatas.

Alkoholis į namus?

Alkoholis – skystis, minkštinantis kojas, širdis ir galvas. Tačiau reikia blaivaus mąstymo ir aiškios nuostatos, norint suderinti kovos su girtuoklyste ir verslo skatinimo būdus. Biržų rajono seniūnijų seniūnai turėjo spręsti, ar duoti sutikimą, kad jų valdomose seniūnijose vyktų ir būtų plečiama mobilioji prekyba… alkoholiu.

Iš penkių seniūnijų tik dviejų – Papilio ir Nemunėlio Radviliškio – vadovai nesutiko pasirašyti, kad jie neprieštarauja alkoholio vežiojimui ir prekybai.

„Mes neprieštaraujame, kad mobilieji prekiautojai gyventojams tiektų maisto produktus (duoną, pyragus, konservus, dešrytes ir kt.), tačiau esame kategoriški dėl prekybos alkoholiu. Jo ir taip užtenka, o socialinės rizikos šeimų mes nė su pėdsekiais nebegalėsime surasti ir sudrausminti, jei prekiautojai alkoholį jiems tieks tiesiai į namus“, – sako Nemunėlio Radviliškio seniūnijos seniūnas Giedrius Kubilius.

Pritarimo alkoholio vežiojimui verslininkai nesulaukė ir iš Papilio seniūnijos seniūno Reno Čygo.

Verslininkai aimanuoja dėl trukdymo verslui, anot seniūnų, „spraudžia į rėmus“ ir ragina pasielgti kaip kiti jų kolegos bei pasirašyti sutikimą dėl prekybos alkoholiu autoparduotuvėse.

Prekybininkai atakuoja nesukalbamus seniūnus ir aiškina, jog neturėdami sutikimo jie per Nemunėlio Radviliškio ir Papilio seniūnijų teritorijas negalėtų nuvažiuoti į kitas seniūnijas. Tačiau seniūnai puikiai supranta, kad turėdami sutikimą pardavėjai vargu ar pro seniūniją tik pravažiuos.

„Taktika jų aiški – jei pasirašau, kad sutinku, jie ne tik pravažiuos seniūniją, tačiau joje ir prekiaus, ko tikrai nenoriu toleruoti“, – sako prekybai alkoholiniais gėrimais iš automobilių nepritariantis G. Kubilius.

Seniūnas paklausė seimūno

Nesutinkantys su mobiliąja prekyba alkoholiniais gėrimais seniūnai nervina ne tik verslininkus. Seniūnams atrodo, kad toks jų elgesys nepatinka ir savivaldybės administracijai. Kaip „Šiaurės rytams“ patvirtino Nemunėlio Radviliškio seniūnijai vadovaujantis G. Kubilius, savivaldybės administracijos direktoriaus Vytauto Džėjos skambučius jis linkęs laikyti savotišku raginimu apsispręsti prekybininkų naudai.

„Tokį direktoriaus domėjimąsi seniūno kompetencijai priskirtais klausimais galėčiau traktuoti kaip šiokį tokį spaudimą“, – sako seniūnijos vadovas.

Nemunėlio Radviliškio seniūnas G. Kubilius kreipėsi į Pasvalio rajono gyventojų išrinktą Seimo narį Antaną Matulą. Seniūnas nori žinoti, kaip situaciją vertina ir kaip elgtis pataria Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininko pavaduotojas, Narkomanijos ir alkoholizmo prevencijos komisijos narys.

Seimūnas A. Matulas seniūno G. Kubiliaus raštą vasario 11 dieną pasiuntė Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentui. Seimo narys prašo išsiaiškinti seniūno prašyme nurodytas aplinkybes ir atsakyti paklausėjui bei pačiam A. Matului, „ar šiuo metu leidžiamas toks alkoholiu prekybos būdas“. Minėto rašto kopiją iš A. Matulo priimamojo gavo ir Biržų rajonui vadovaujanti bendrapartietė Irutė Varzienė.

Savivaldybės administracija „nespaudžia“

Biržų rajono savivaldybės administracijos direktorius V. Džėja teigė, kad seniūnams jokio spaudimo jis nedaro. „Pas mane verslininkai buvo atėję, skundėsi, kad negauna sutikimo prekybai. Sakiau jiems, kad derintųsi su seniūnais. Aš pats irgi esu prieš išvežiojamąją prekybą alkoholiu. Jei būtų numatyti konkretūs taškai, tai gal ir būtų galima kalbėti apie tokį variantą. Jeigu seniūnas, pasitaręs su bendruomene, tokių vietų nederina, tegu prekybininkai važinėja be alkoholio“, – sako direktorius. Už licencijų prekybai alkoholiu išdavimą atsakinga savivaldybės Ekonomikos ir investicijų skyriaus vyriausioji specialistė Aldona Jurkštaitė taip pat sako nedaranti jokios įtakos seniūnų apsisprendimui.

Pasak specialistės, prekiauti alkoholiu automobilinėse parduotuvėse, iš kurių aptarnaujami kaimo gyventojai, leidžiama tik savivaldybės tarybos nustatyta tvarka. To reikalauja Alkoholio kontrolės įstatymas.

Minėta tvarka Biržų rajone patvirtinta 2009 metų savivaldybės tarybos sprendimu. Jame nustatyta, kad prekybai alkoholiu automobilinėse parduotuvėse būtinas seniūno sutikimas. Turi būti nurodytos ir sustojimo vietos, kuriose galima prekyba.

Automobilinės parduotuvės gali prekiauti gamyklų supilstytais į tarą natūralios fermentacijos sidru, alumi ir alaus mišiniais su nealkoholiniais gėrimais, kurių tūrinė etilo alkoholio koncentracija neviršija 7,5 procento.

Pasak A. Jurkštaitės, leidimo prekiauti alkoholiu iš autoparduotuvės prašiusi įmonė negavo sutikimo iš Nemunėlio Radviliškio ir Papilio seniūnų.

Savivaldybės duomenimis, vežioti ir pardavinėti alkoholį iš automobilio Biržų rajone šiuo metu turi 4 įmonės. A. Paulauskienės įmonei leidimas išduotas 1999 metais. A. Butėno ir kupiškėno A. Vaitiekūno įmonės leidimus gavo 2001, o kito kupiškėno Ž. Vareikos įmonė – 2010 metais.

Skirtingi seniūnų argumentai

Papilio seniūnijos seniūnas R. Čygas sako, kad šiuo metu seniūnijos teritorijoje alkoholį vežioja ir jį pardavinėja du prekiautojai. Leidimus jie gavę, kai seniūnijai vadovavo ankstesnis seniūnas. „Pasitarėme su bendruomene, seniūnaičiais ir manome, kad didinti prekybos alkoholiu nereikia. Todėl ir nedaviau sutikimo tokiai prekybai“, – sako R. Čygas.

Širvėnos seniūnijai vadovaujanti Neringa Šijanienė teigia neprieštaravusi, kad būtų leista prekiauti alkoholiu dar vienai „autoparduotuvei“.

Seniūnė turi argumentų – leidimo siekia Širvėnos seniūnijos gyventojai, turėję viename kaime parduotuvę.

„Stacionaria prekyba verstis minėti žmonės nebeplanuoja, nori bandyti važinėti po kaimus. Jie prekiautų ne tik alkoholiu ir tabaku. Kas nori gerti, tai vis tiek randa, kur alkoholio nusipirkti. Nemanau, kad dėl to padidės alkoholio vartojimas“, – mano N. Šijanienė.

Pačeriaukštės seniūnijos seniūnas Aurimas Frankas taip pat sutiko, kad vyktų mobilioji prekyba gėrimais. Anot jo, nereikia trukdyti žmonėms oficialiai prekiauti alkoholiu. A. Frankas mano, kad leidimas prekiauti alkoholiu iš automobilinių parduotuvių apribos galimybę funkcionuoti nelegaliems prekybos taškams.

 

Nuotraukoje: Giedrius Kubilius ir Renas Čygas mano, kad automobiliais po kaimus vežiojamas alkoholis dar labiau paaštrins situaciją girtuokliaujančiose šeimose.

 

Alfreda Gudienė

siaures_rytai


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: