„Dūdų vasaros“ festivalis – Lietuvos istorijos dalis

Didžiųjų politikų susitikimus, prezidentų inauguracijas bei kitus didesnės ar mažesnės apimties iškilmingus renginius iki šių dienų lydi respektabili aplinka ir reprezentacinė muzika, kuri pasaulyje siejama būtent su pučiamųjų instrumentų orkestrais. Apie tai pasakoja ir senieji istorijos šaltiniai.

Lietuvos pučiamųjų instrumentų orkestrai turi šimtmečių istoriją ir tradicijas, kaip ir daugelio Vakarų Europos šalių orkestrai. XIII a. karius į žygius, kovas ar įvairias iškilmes lydėjo pučiamieji bei mušamieji instrumentai. Kunigaikščiui Gediminui 1325 m. sudarius sąjungą su Lenkijos karaliumi Vladislovu Lokietka, karinė muzika tapo glaudžiai susijusi su lenkų muzikine kultūra. Po Žalgirio mūšio LDK suaktyvėjus karinei muzikai Vakarų Europos pavyzdžiu buvo kuriami nauji orkestrai. Vėliau pučiamųjų instrumentų orkestrų mokyklos ėmė steigtis prie rūmų, tokių kaip Vilniaus vaivados M.Radvilos, Trakų vaivados S.Goštauto, grafų Tyzenhauzų dvare Rokiškyje… Tuometinėje LDK rengiant profesionalius muzikantus reikšmės turėjo Vilniaus akademija, kurioje buvo įsteigta muzikos katedra. XVII a. didelę įtaką muzikinei kultūrai turėjo švedų kariaunos invazija į Lietuvą. Švedų muzikantai lietuvius pradėjo mokyti groti iš gaidų. Tai padėjo pasiekti aukštesnį meninį orkestrų lygį. XIX a. Lietuvą garsino 1859 m. Rietave įkurta Irenijaus Kleopo Oginskio muzikos mokykla. Vėliau Mykolas ir Bogdanas Oginskiai Plungės dvare įkūrė puikią muzikos mokyklą ir orkestrą. Dvarų muzikos mokyklose mokėsi ir orkestruose grojo gabesni vaikai iš visos Lietuvos.

Pučiamųjų instrumentų orkestrai atgyja. Galimybės siekti muzikinių aukštumų plečiasi, auga atlikimo lygis.

Praeitą penktadienį „Dūdų vasaros-12“ festivalyje svečiavosi Šilagalio kultūros centro pučiamųjų instrumentų orkestras „Sklepučini“ (vad. Vilmantas Vapsva) kartu su choreografine grupe „Salida“ (vad. Asta Skujytė). Lengva dangaus dulksna ir mėlyni atlikėjų aprangos atspalviai maloniai vėsino bei solidžiai papildė koncerto programą.

O paskutinį birželio penktadienį, 26 d. 17 val., Jums koncertuos gabių ir besitobulinančių vaikų iš visos Lietuvos rinktinė (lektoriai – svečiai iš JAV ir Anglijos). Tai stovyklos „Brass vasara“ jungtinis orkestras.

Tad iki penktadienio, malonūs pučiamųjų muzikos gerbėjai.

Festivalio „Dūdų vasara“ organizatorius – Lietuvos varinių pučiamųjų instrumentų orkestrų asociacija.


Renatos Viksvienės nuotr.

AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: