Dūmų detektoriai gelbsti gyvybes

Šiemet Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento valstybinės priešgaisrinės priežiūros pareigūnai prevencinės akcijos „Gyvenkime saugiai“ metu aplankė beveik 74 tūkst. gyventojų būstų, iš jų autonominiai dūmų detektoriai buvo įrengti per 47 tūkst. būstų. Tačiau kurie gyventojai jų įsigyti nė neketina, o į tai, kad šis mažas prietaisas gali išgelbėti gyvybę, numoja ranka. Beje, kaip paaiškėjo per ugniagesių rengtą akciją „Gyvenkime saugiai“, dažnas mano, kad dūmų detektoriai privalomi tik nuosavuose namuose, o butuose jų nereikia.

Priešgaisrinės priežiūros pareigūnai ir ugniagesiai jau ne vienerius metus lankosi žmonių būstuose ir tikrina, kaip gyventojai pasiruošę apsisaugoti nuo gaisrų, ar yra įsirengę apie pavojų įspėjančius dūmų detektorius, pataria gaisrinės saugos klausimais.

Šie patikrinimai skirti ne tik socialinės rizikos asmenims – ugniagesiai užsuka į bet kuriuos namus bei dalija patarimus, kaip apsisaugoti nuo gaisrų. Daugiausia dėmesio skiriama socialinių įgūdžių stokojantiems asmenims bei vienišiems senoliams. Taip pat lankomasi būstuose, kuriuose anksčiau jau yra kilę gaisrų. Ugniagesiai aplanko ir daugiavaikes šeimas. Jie ne tik pasižiūri, ar įrengti dūmų jutikliai, bet ir patikrina šildymo įrenginius, elektros instaliaciją, įvertina veiksnius, galinčius sukelti gaisrus.

Gyventojai dažniausiai palankiai vertina prevencinius ugniagesių vizitus. Jei jau atidaro duris, tuomet įsileidžia ir į būstus bei  teiraujasi apie įvairius galimus elektros ar dujų prietaisų gedimus, kurie gali sukelti gaisrą. Smagu, kad dauguma aplankytųjų paprašo apžiūrėti jiems nerimą keliančius elektros prietaisus, dujines virykles, krosnis, židinius ar katilines. Taip pat domisi, ar gerai pritvirtinti dūmų detektoriai bei ar jų įsirengė pakankamai.

Pavyzdžiui, per metus vien Kauno priešgaisrinės gelbėjimo valdybos pareigūnai ir ugniagesiai gelbėtojai ketina aplankyti daugiau nei 23 tūkstančius gyvenamųjų būstų. Ugniagesių tikslas – ne bausti, o patarti, įspėti apie grėsmes, pamokyti, kaip nepadaryti nepataisomų klaidų.

Apie daugelį galimų gaisrų ugniagesiai net nesužino, nes žmones dūmų detektoriaus signalas įspėja apie gresiančią nelaimę ir vos beįsiplieskiantį gaisrą jie užgesina patys.

Dūmų detektorius reaguoja į dūmų ar nematomų degimo produktų kiekį ore. Jis gali aptikti ir rusenimą, ir degimą. Kambaryje atsiradus net nedideliam dūmų kiekiui, jis ima skleisti garso signalą, kuris pažadina miegančiuosius ir perspėja apie kilusį gaisrą.

Jei namuose nėra dūmų detektorių, būtina juos įrengti prie miegamųjų kambarių ir kiekviename namo aukšte. Jei miegama užsidarius duris, dūmų detektoriai būtini ir miegamuosiuose kambariuose. Tai gali išgelbėti gyvybę.

Kartą per mėnesį būtina patikrinti, ar dūmų detektorius veikia. Tam tereikia paspausti kontrolinį mygtuką. Jeigu signalo nėra, gali tekti keisti jo maitinimo elementus. Bet kuriuo atveju juos būtina keisti kartą per metus. Bent kartą per mėnesį reikia nuvalyti nuo dūmų jutiklių dulkes ir voratinklius.

Dūmų detektorių jautrumas bėgant laikui mažėja. Kartą per dešimt metų juos reikia pakeisti naujais.

Gyvenamajame būste (kiekviename aukšte) turi būti įrengtas bent vienas autonominis dūmų detektorius. Tai yra minimalus reikalavimas, tačiau dūmų plitimą riboja įvairios pastato konstrukcijos (sienos, durys, perdangos ir pan.). Rekomenduojama šiuos prietaisus įrengti kiekvienoje patalpoje, kurioje žmonės miega, ir koridoriuose arba bendrose erdvėse prieš miegamuosius. Nepatariama jų įrengti virtuvėje ar tose vietose, kur gali išsiskirti garai.


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: