„Duonelė ant mūsų stalo“

Puoselėjant senovės lietuvių tradicijas, Panevėžio „Šviesos“ specialiojo ugdymo centre jau septintus metus vykdomi projektai, skirti duonos dienai. Vasario mėnesį vyko netradicinės veiklos, kurių metu vaikai turėjo galimybę prisiminti, koks ilgas ir sunkus duonelės kelias nuo grūdo iki duonos kepalėlio. 

Mokiniai, dalyvaudami netradicinėje veikloje „Duonelė ant mano stalo“, susipažino su duonos kepimo, laikymo, raikymo apeigomis, papročiais ir tradicijomis. Apžiūrėjo įvairius javus ir grūdus, iš kurių kepama duona. Mokiniai stebėjo ir aptarė  įvairias duonos rūšis, po to ragaudami bandė jas atpažinti.

Sava duona gardesnė už svetimus pyragus, teigia lietuvių liaudies patarlė, todėl kiekvienais metais mokiniai patys kepa tradicinę ruginę naminę duoną. Šiemet vaikai taip pat maišė tešlą, nekantriai laukė, kol ji iškils, formavo duonos kepaliukus ir mėgavosi kepamos duonos aromatu. Įdėjus daug darbo ir pastangų, labai smagu ir skanu valgyti savo rankomis iškeptą duonelę.  Vaikai ragavo įvairių rūšių duonos ir  nusprendė, kad pačių kepta duona yra skaniausia. Vasario 5-osios vakarą grupė mokinių šią duonelę nešė pašventinti į Panevėžio Šv. apaštalų Petro ir Povilo bažnyčią. Šiais metais vyko ypatingos mišios, kuriose dalyvavo klebonas iš Sicilijos. Po šventų mišių vaikai grožėjosi šventiniais fejerverkais, skirtais Šv. Agotai pagerbti. Visiems centro pedagogams padalijo po šventintos duonos gabalėlį – kaip meilės ir apsaugos simbolį. „Jei paragavai duonos plutos, vadinasi paragavai žvaigždžių ir dangaus“ Robertas Browningas.

Vasario 27 dieną grupė mokinių, dalyvavusių projekte „Duonelė ant mūsų stalo“, vyko į Kauno tautinės kultūros centrą. Ten dalyvavo edukacinėje programoje „Šiaudiniai dirbiniai. Rugelio kelias“. Mokiniai susipažino su  javais: rugių, kviečių, avižų grūdais, varpomis. Prisiminė patarles, priežodžius apie rugius, kviečius, avižas, duoną, minė mįsles, žaidė. Praktinės veiklos metu atliko kūrybinius darbelius iš lygintų šiaudų, gamino atvirukus „Gėlytė“.

Visi projekto veiklų dalyviai patyrė, kaip sunkiai reikia dirbti, kad stalą galėtų papuošti naminės duonos kepalu, tačiau juos suvienijo bendrystė – didžiulė pagarba ir meilė duonai.

Panevėžio „Šviesos“ specialiojo ugdymo centro

mokytoja Diana Trinkūnienė

logopedė Laimutė Tautkevičienė

psichologė Dovilė Šukienė


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Sponsored video


Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: