Pixabay nuotr.

Ėjimas pavasarį: kaip pasiruošti?

Visi žinome posakį „Nėra blogo oro, yra tik netinkama apranga“. Renginio „Ėjimas“ organizatoriai pateikia patarimus, kaip tinkamai apsirengti išsiruošus į ilgesnį pasivaikščiojimą ar žygį pavasarį.

Keletas svarbių taisyklių: 

  • NE – džinsams ar kitiems drabužiams iš medvilnės. Medvilnė lengvai sugeria drėgmę, tačiau lėtai ją išgarina. Žygiuodami, tikėtina, daugiau prakaituosite. Jei būsite apsivilkę medvilninius drabužius, jie sugers prakaitą, tačiau ilgai nedžius ir dėl to jausite šaltį, bus nepatogu ir nemalonu. Šaltesniu oru dėvėti sudrėkusius drabužius netgi pavojinga – galite peršalti ir susirgti.
  • Renkitės svogūno principu, t. y. sluoksniais. Apsivilkdami arba nusivilkdami vieną ar kitą drabužių sluoksnį, žygio metu galėsite lengvai prisitaikyti prie besikeičiančių oro sąlygų ar savo savijautos.
  • Renkitės atsižvelgdami į oro sąlygas.
  • Įsigydami drabužius pasivaikščiojimams ir žygiams prioritetą skirkite jų patogumui ir funkcionalumui, o ne madingumui.
  • Jei norite eiti lengviau, mažiau pavargti, įveikti ilgesnį atstumą, nepritrinti pūslių ant kojų –pasirūpinkite gerais batais ir tinkamomis kojinėmis.

Drabužių sluoksniavimas

Drabužius turėtume planuoti pagal tris sluoksnius:

  1. Apatinis sluoksnis – termo apranga, marškinėliai.
    2. Vidurinysis (izoliacinis) sluoksnis – džemperiai.
    3. Viršutinis sluoksnis – striukės, kelnės.

Nesvarbu, koks drabužių dizainas, skirtingų sluoksnių drabužiai turi pasižymėti tam tikromis savybėmis:

  • Gerai garinti drėgmę. Apatinio sluoksnio drabužių, t.y. tų, kurie tiesiogiai liečiasi su oda, pagrindinė funkcija – sugerti kūno drėgmę (prakaitą) ir greitai ją išgarinti į išorę. Dėvėdami tokio tipo apatinius drabužius žygio metu nejausite prie kūno drėgmės bei drėgno drabužio šalčio.
  • Sulaikyti (izoliuoti) šilumą. Šia savybe turi pasižymėti viduriniojo sluoksnio drabužiai, kurie ir reikalingi tam, kad kūnui būtų šilta. Patys savaime tokie drabužiai šilumos negeneruoja, jie tiesiog į išorę nepraleidžia judant atsirandančios kūno šilumos.
  • Apsaugoti nuo išorinės drėgmės (vandens) ir vėjo. Šios savybės svarbios viršutiniams drabužiams. Atkreipkite dėmesį, kad ne visi vandeniui atsparūs drabužiai būna šimtu procentų nepralaidūs vėjui ir atvirkščiai.
  • Visų sluoksnių drabužiai turi būti pagaminti iš kvėpuojančių, orui pralaidžių audinių. Jei ne visų sluoksnių drabužiai turės šią savybę, kūno drėgmė negalės laisvai išgaruoti ir dėl to jausitės sukaitę, sudrėkę, kitaip tariant, bus nepatogu.
  • Apsaugoti nuo saulės: yra drabužių, kurių audiniai apsaugo kūną nuo ultravioletinių saulės spindulių.

Gamintojai kuria ir gamyboje naudoja įvairias naujas technologijas, kurių dėka buvimui lauke skirti drabužiai efektyviai išgarina drėgmę, sulaiko kūno šilumą, apsaugo nuo lietaus ir vėjo.

Iš kokių audinių turi būti pagaminti tinkami žygio drabužiai?

Apatiniai drabužiai – termo apranga ar marškinėliai – iš poliesterio, neilono ar merino vilnos. Šie audiniai lengvai sugeria drėgmę ir greitai išdžiūsta.

Džemperis – iš fliso. Flisiniai džemperiai yra vieni iš populiariausių tarp žygeivių. Jie yra patogūs, minkšti, nevaržantys judesių, lengvai prižiūrimi. Tokie džemperiai būna skirtingo storio. Drabužio storumą rinkitės pagal orą bei savo kūno individualų šilumos poreikį.

Striukė – atspari drėgmei ir apsauganti nuo vėjo. Būtinai kvėpuojanti ir gerai išgarinanti drėgmę. Su pūkiniu arba poliesteriniu užpildu šaltesniam orui.

Kelnės – iš elastinių, judesių nevaržančių, atsparių purvui ir greitai džiūstančių sintetinių audinių.

Batai ir kojinės

Visi patyrę žygeiviai žino – geri batai – pusė žygio sėkmės. Kedukus palikite trumpiems pasivaikščiojimams miesto gatvėmis. Batai ilgiems pasivaikščiojimams ar žygiams turi būti patogūs, neperšlampami, apsaugantys kojas nuo paviršiaus nelygumų, neslystantys. Rekomenduojama rinktis bent vienu dydžiu didesnius batus. Ir jokiu būdu į žygį neiškeliaukite su naujai pirktais batais, prieš tai būtinai nors trumpai juos padėvėkite.

Kojinės – jei norite, kad kojos būtų sausos, nepritrintumėte pūslių, pamirškite medvilnę ir rinkitės tik sintetines arba vilnones kojines. Įsigyti galima ir specialiai žygiams skirtas kojines, suformuotomis pėdomis, tvirtai besilaikančias ant blauzdų.

Kaip apsirengti į žygį pavasarį?

Rekomenduojame žygiuose turėti visų trijų sluoksnių drabužius, nes nusiimti drabužį yra lengva, o jei prireikia ir neturi – gali būti bėda.

Taigi, drabužių komplektas pavasario žygiui:

  • termo marškinėliai (jei ankstyvas ir vėsus pavasaris) arba marškinėliai trumpomis rankovėmis (šiltoms pavasario dienoms)
  • vidutinio storumo džemperis
  • neperšlampama ir nuo vėjo apsauganti striukė. Striukės storumą turėtumėte pasirinkti pagal tai, koks oras numatomas žygio dieną, kaip intensyviai planuojate žygiuoti bei kaip vėsiai ar šiltai jums patinka būti.
  • pavasarinės žygio kelnės
  • pavasariniai žygio batai. Jei žygiuosite nesudėtingais paviršiais pakaks batų su žemu aulu. Jei nersite giliau į gamtą ir bekeles, rekomenduotume batus aukštesniu aulu.

Įkvepiančių ėjimų! Ėjimo renginys startuos gegužės 15 d. Kauno Rotušės aikštėje. Renginio dalyviai kviečiami pasirinkti ir įveikti vieną iš trijų skirtingo ilgio trasų (5 km, 10 km ar 25 km). Ėjimo miestelyje visų lauks turiningos, naudingos veiklos ir pramogos. 2021 m. Vilniuje startavęs renginys pritraukė net 7 tūkst. dalyvių.  Nemokama registracija į renginį – www.ejimas.lt.

Projektas bendrai finansuojamas Sporto rėmimo fondo lėšomis, kurį administruoja Švietimo mainų paramos fondas.


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: