EP: energetikos pertvarka turi tapti ekonomikos gaivinimo dalimi

Ketvirtadienį europarlamentarai balsavo, kad Europos energetikos pertvarka atsispindėtų ekonomikos gaivinimo planuose, siekiant panaikinti ES priklausomybę nuo Rusijos iškastinio kuro.

Pagal atnaujintas ekonomikos gaivinimo ir atsparumo planų taisykles, ES valstybės turėtų atnaujinti savo nacionalinius gaivinimo planus ir įtraukti energetikos sistemos pertvarkos priemones, pavyzdžiui, energijos taupymą ir jos tiekimo diversifikavimą, o taip pat švarios energijos gamybą.

Europarlamentarai papildomai siūlo numatyti priemones, kurios mažintų namų ūkių ir smulkaus verslo energetinį pažeidžiamumą. Jie taip pat siekia, kad paramos galėtų sulaukti nuo šių metų vasario 1 d. pradėtos taikyti priemonės.

EP nariai siūlo šioms investicijoms numatytus 20 mlrd. eurų skirti iš ankstesnio apyvartinių taršos leidimų pardavimo aukcionuose, o ne naudojant rinkos stabilumo rezerve esančių leidimų pardavimo pajamas. Savo ruožtu Europos Komisija turi pasiūlyti papildomus naujų priemonių finansavimo šaltinius, pavyzdžiui, pasitelkiant nepanaudotas 2014-2020 m. daugiamečio ES biudžeto lėšas, teigia europarlamentarai. ES valstybių energetinės priklausomybės mastas, namų ūkių išlaidų energijai padidėjimas ir iškastinio kuro dalis energijos vartojime lemtų, kokio dydžio paramos galėtų sulaukti kiekviena ES valstybė.

EP nariai ragina ES valstybes užtikrinti, kad bent 35 proc. paramos energetikos sistemos pertvarkai būtų skirta tarptautiniams projektams arba tiems veiksmams, kurie turėtų teigiamos įtakos kitoms ES valstybėms.

ES taisyklių pataisoms pritarė 471 EP narys, 90 nepritarė, o 53 susilaikė. Tai leidžia Europos Parlamentui pradėti derybas su ES Taryba dėl galutinio taisyklių suderinimo.

Europos Parlamento pirmininkė Roberta Metsola kalbėjo: „Šiandienos balsavimas parodė, kad mes pasiruošę kiekvieną ES fondų eurą panaudoti energijos krizei spręsti.“

EP pranešėjas Siegfried Mureşan (Europos liaudies partija, Rumunija) pažymėjo: „Smarkiai išaugo sąskaitos už energiją, o tai labai atsiliepia pažeidžiamiems piliečiams ir įmonėms. Mūsų energetinė nepriklausomybė ir saugumas yra itin svarbūs norint įveikti šią krizę. „REPowerEU“ planas padės mums pasiekti šį tikslą. Parlamento pozicija aiški: norime atsikratyti priklausomybės nuo Rusijos iškastinio kuro ir investuoti į atsinaujinančius ir švarius energijos šaltinius. Tai taip pat yra priežastis, kodėl Parlamentas primygtinai ragina įgyvendinti projektus, turinčius tikrą ES pridėtinę vertę, pavyzdžiui, tarpvalstybinius projektus.“


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: