EP narė R. Juknevičienė: „Europos Sąjunga turės stiprų konsoliduotą instrumentą savo globalios politikos įgyvendinimui“

Europos Parlamente baigiasi didžiausio Europos Sąjungos finansinės pagalbos ne ES šalims instrumento „Globali Europa“, siekiančio 80 mlrd. eurų dydžio biudžetą, tvirtinimo procedūra. Viena iš keturių Europos Parlamentą atstovavusių pranešėjų, europarlamentarė Rasa Juknevičienė antradienį vykusioje diskusijoje pabrėžė, kad nuo šiol Europos Sąjunga turės stiprų konsoliduotą instrumentą savo globalios politikos įgyvendinimui už ES ribų. 

„ES yra didžiausia paramos besivystančioms šalims ir savo kaimynystei donorė, tačiau galutinis rezultatas ne visada yra ES naudai. Tenka konkuruoti su autokratinių režimų siūlomais pinigais, kurie platina korupciją ir graso šalių saugumui, demokratijos plėtrai. Tikimės, kad šis instrumentas bus daug efektyvesnis“, – pažymėjo EP narė R. Juknevičienė.

Ji taip pat išskyrė vieną reikšmingą instrumento detalę.

„Pirmąkart į paramos sąlygas yra įtrauktas branduolinis saugumas. Tai buvo Parlamento pozicija ir mums pavyko ją apginti. Po incidento Baltarusijos oro erdvėje turėtų būti visiems aišku, kad represinių režimų rankose esančios branduolinės jėgainės gali lengvai tapti šantažo įrankiu, todėl skiriant paramą, būtina atsižvelgti ir šią aplinkybę“, – sakė R. Juknevičienė.

Europos liaudies partijos frakcijos delegacijos Lietuvoje vadovas Andrius Kubilius pabrėžė, kad R. Juknevičienė – pirmą kartą Lietuvos parlamentarų istorijoje tokio lygmens dokumento kūrime dalyvavusi lietuvė. 

Parlamentarė pasisakyme dėkojo kolegoms už solidarumą, o asistentams – už aukštą kvalifikacijos lygį ilgus mėnesius dirbant prie šio sudėtingo finansinio instrumento.

„Globalios Europos“ instrumentas sujungia daugumą iki šiol atskirai veikusių ES finansinių instrumentų, kuriais finansuojama ES politika vystomojo bendradarbiavimo, kaimynystės ir tarptautinio bendradarbiavimo srityse. Per šį instrumentą bus finansuojama didžioji dalis Europos Sąjungos užsienio politikos veiksmų globaliu mastu per ateinančių septynerių metų laikotarpį. Reglamentas susideda iš keleto komponentų – geografinių programų, taip pat ir Kaimynystės programa, kuriai bus skirta apie 20 mlrd. eurų. Kartu jis apima ir tematines programas – žmogaus teisių ir demokratijos, pilietinės visuomenės, stabilumo ir taikos bei globalių iššūkių srityse, taip pat greitojo atsako veiksmus bei rezervą nenumatytiems poreikiams. 

Tarpinstitucinėse derybose dėl „Globali Europa“ instrumento dalyvavo derybinės grupės iš Europos Parlamento, Europos Tarybos ir Europos Komisijos. R. Juknevičienė EP pranešėja buvo paskirta 2019 m. liepą EP Vystymosi komitete.


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: