EP smerkia žodžio ir saviraiškos laisvės varžymą Rusijoje

Europos Parlamentas (EP) pasmerkė nuolatinius žodžio laisvės ribojimus Rusijoje ir neseniai įtvirtintas įstatymų pataisas, dėl kurių kyla grėsmė nepriklausomai žiniasklaidai.
Ketvirtadienį priimtoje rezoliucijoje europarlamentarai ragina nedelsiant panaikinti vadinamąjį „užsienio agentų“ įstatymą ir naujausias jo pataisas, pagal kurias Rusijoje veikiančios iš užsienio finansavimą gaunančios nevyriausybinės organizacijos ir  privatūs asmenys, įskaitant tinklaraštininkus bei nepriklausomus žurnalistus, privalo užsiregistruoti  kaip „atliekantys užsienio agentų funkcijas“. Šiame įstatyme taip pat numatyti specialūs publikacijų registravimo, apskaitos ir žymėjimo reikalavimai, o jų nesilaikymas traktuojamas kaip nusikalstama veika, dėl kurios gali grėsti iki dvejų metų kalėjimo.

Europarlamentarai primygtinai ragina Rusijos valdžios institucijas nutraukti pilietinės visuomenės, žiniasklaidos, žmogaus teisių organizacijų ir gynėjų persekiojimą, bauginimą ir išpuolius prieš juos, taip pat nustoti riboti diskusijas internete ir realiame gyvenime bei varžyti nepriklausomą žiniasklaidą. EP primena, kad  žodžio laisvė yra pagrindinė žmogaus teisė, kuri stiprina visas kitas žmogaus teises ir sudaro sąlygas visuomenei vystytis bei daryti pažangą.

ES valstybės bei Europos Komisija raginamos ir toliau atidžiai stebėti žmogaus teisių padėtį Rusijoje, taip pat remti šios šalies pilietinę visuomenę, propaguojančią demokratines vertybes, žmogaus teises ir teisės viršenybę. Kartu EP siūlo toliau raginti Rusiją panaikinti arba pakeisti visus tarptautinių standartų neatitinkančius įstatymus, taip pat gerbti tarptautinę teisę ir kaimyninių šalių teritorinį vientisumą. Europarlamentarai pabrėžia, kad Rusijai taikomos sankcijos gali būti panaikintos tik tada, kai ji visiškai įvykdys savo tarptautinius įsipareigojimus.

Lietuvoje išrinktų EP narių nuomonės

Andrius Kubilius (Europos liaudies partija) sakė: „Ką reiškia „užsienio agentų“ įstatymas? Tai reiškia, kad Rusijos valdžia bijo savo žmonių! Noriu apeliuoti: pone Putinai, nebijokite paprastų Rusijos žmonių! Kai valdžia ima bijoti savo žmonių, ji pradeda kovoti su savo tauta – būtent tada yra dramatiškai pažeidžiamos pagrindinės žmogaus teisės. Štai kur turime panaudoti visas savo jėgas  – ne tik pačios ES, bet ir Europos Tarybos, kurioje Rusija vėl atgavo visas savo teises. Turime pasitelkti Europos Tarybą ir jos Venecijos komisiją, turime naudoti savo vyriausybes, kurios yra Europos Tarybos dalis, kad paragintume jas visas ginti paprastų Rusijos žmonių žmogaus teises nuo valdžios, kuri tų žmonių bijo.“

Petras Auštrevičius (Atnaujinkime Europą) kalbėjo: „Rusijos valdžia ilgą laiką mažino nepriklausomos žiniasklaidos erdvę, liko tik keletas patikimų šaltinių. Dabar ji nusitaikė į asmenis, ypač nepriklausomus žurnalistus, politinę opoziciją ir aktyvistus, kurie gali turėti kitokių idėjų ir viziją Rusijai, nei pateikia Kremlius. Mes pagrįstai įvedėme sankcijas Rusijai reaguodami į jos agresiją rytų Ukrainoje ir Kryme. Tai buvo prieš penkerius metus ir jokių pagerėjimo požymių nepastebėta. Priešingai, Rusija savo šalies viduje tampa dar labiau autoritarinė. „Užsienio agentų“ įstatymas tik įrodo, kad Rusija ne progresuoja, o regresuoja pagarbos pagrindinėms laisvėms srityje. Šis įstatymas turi įtakos ne tik Rusijos piliečiams, bet ir yra tiesioginis puolimas prieš mus, europiečius. Tai, kas šiame įstatyme vadinama „užsienio“ ir, atseit, kenkia Rusijos visuomenei, esame mes. Be pilietinės visuomenės aktyvistų, mūsų diplomatai taip pat yra stigmatizuojami Rusijoje. Turime nedelsdami patvirtinti visuotinį Magnitskio aktą.“


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: