Pixabay nuotr.

Epidemiologai: sprendimas neskiepyti nuo meningokoko gali kainuoti gyvybę

Gegužę Lietuvoje užfiksavus tris meningokokinės infekcijos atvejus, kurių vienas baigėsi mirtimi, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai primena, kad nuo šios ūmios, žaibiškai progresuojančios infekcijos apsaugo skiepai. Anot epidemiologų, nors, siekiant visiškai suvaldyti ligą, skiepijimo apimtys vis dar nepakankamos, situacija, įtraukus meningokoko skiepus į vaikų skiepijimo kalendorių, svariai pagerėjo.

Pavyzdžiui, 2017 m. Lietuvoje iš viso užfiksuotas 81 meningokokinės infekcijos atvejis (iš kurių 54 – vaikai), tuo metu, 2018 m. pabaigoje įvedus kūdikių skiepijimą nuo meningokokinės B infekcijos valstybės lėšomis, 2019 m. registruoti tik 37 meningokokinės B infekcijos atvejai, iš jų – 19 vaikų.

Specialistų teigimu, nors meningokokinė infekcija pavojinga visiems, daugiausiai grėsmių ji kelia mūsų mažiesiems.

„Riba, kurios reikia, kad liga būtų suvaldyta – 90 proc. paskiepytų vaikų iki vienerių metų, kai Lietuvoje šiuo metu šis rodiklis siekia apie 75 proc. Tai yra per mažai. Išties, apmaudu, kad tenka kalbėti apie beprasmes mirtis. Beprasmes, nes jų buvo galima išvengti tiesiog pasinaudojus mokslo pažanga. Norėtųsi, kad visi ir ypač tėvai, kurie yra atsakingi ir priima sprendimus dėl savo vaikų sveikatos, labai rimtai pasvertų, kokia gali būti to sprendimo kaina“, – sako NVSC Vilniaus departamento direktorė, epidemiologė Rolanda Lingienė.

Gegužės mėnesį registruotas mirties nuo meningokokinės B infekcijos atvejis yra pirmasis šiemet. Pernai bei 2020 m. mirties atvejų nefiksuota, 2019 m. registruotos šešios mirtys, o 2018 m. ši liga nusinešė penkias gyvybes.

NVSC specialistai primena, jog ši infekcija plinta oro lašeliniu būdu, artimo kontakto su sergančiuoju metu, t. y., pavyzdžiui, valgant iš tų pačių indų, bučiuojantis ir kt.  Laikotarpis nuo užsikrėtimo iki pirmųjų simptomų vidutiniškai trunka 3–4 dienas. Pirmieji ligos požymiai panašūs į peršalimo, vėliau gali pasireikšti stiprus galvos skausmas, pykinimas, vėmimas, odos bėrimai, sprando raumenų sustingimas.

Anot specialistų, meningokokinė infekcija yra ūmi, progresuoja žaibiškai, todėl šios ligos baigtis neretai neprognozuojama. Specialistai primena, kad geriausią apsaugą nuo susirgimo meningokokine infekcija suteikia skiepai.

Lietuvoje nuo B tipo meningokokinės infekcijos pagal vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių valstybės lėšomis skiepijami 3 mėn., 5 mėn. ir 12–15 mėn. amžiaus kūdikiai. Tėvai ar globėjai, norintys paskiepyti savo vaikus ar pasiskiepyti patys, turi kreiptis į savo šeimos gydytoją.

NVSC primena, jog, siekiant išvengti meningokokinės infekcijos, svarbios ir kitos profilaktinės priemonės: rankų higiena, kosėjimo ir čiaudėjimo etiketo laikymasis, reguliarus patalpų valymas ir vėdinimas.

Per penkis šių metų mėnesius Lietuvoje registruoti 4 meningokokinės infekcijos atvejai, visi jie – Vilniaus apskrityje. Tuo metu, 2021 m. iš viso registruota 11 meningokokinės infekcijos atvejų, 2020 m. – 12 atvejų.


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: