AINA.LT nuotr.

Esant abejonių dėl sveikatos draudimo, būtina pasitikslinti

Panevėžio teritorinės ligonių kasos (Panevėžio TLK) Gyventojų aptarnavimo skyriaus (GAS) specialistai pastebi: gyventojams neretai kyla problemų laiku neišsiaiškinus, ką reikia daryti, norint būti apdraustam privalomuoju sveikatos draudimu (PSD) ir gauti sveikatos priežiūros paslaugas, apmokamas iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto.

Kad yra nedrausti PSD, gyventojai dažniausiai sužino, kai patenka į gydymo įstaigą. Kai kurie būna įsitikinę, kad jų PSD galioja, nors iš tikrųjų įmokos kartais sumokamos pavėluotai arba ne tuo įmokos kodu, jas kaip skolą nuo sąskaitos kas mėnesį nuskaito „Sodra“. Dalis gyventojų sveikatos priežiūros paslaugų tikisi sumokėję įmoką tik už einamąjį mėnesį, bet nepadengę skolos dėl anksčiau nemokėtų PSD įmokų. Vis dar nemažai problemų patiriama iš nežinojimo, kad pasibaigus PSD galiojimui ir per papildomą mėnesį gavus nemokamai sveikatos priežiūros paslaugų, bet to mėnesio gale neapsidraudus, padaroma žala PSDF biudžetui, kurią reikės atlyginti.

Pasikeitus PSD įmokos dydžiui, kartais toliau būna mokamos mažesnės nei nustatyta įmokos ir dėl to kai kurių gyventojų sveikatos draudimo istorijoje atsiranda spragų. Taip pat dalis nedirbančių nėščiųjų nežino, kad norėdamos tapti draustomis valstybės lėšomis, pirmiausia turi pateikti pažymą ligonių kasai.

Panevėžio TLK GAS vedėja Sigita Paulauskienė apgailestauja, kad gyventojai teisę į draudimą valstybės lėšomis suteikiančius dokumentus neretai pateikia tik tada, kai „Sodra“ nuskaito skolas ar užblokuoja sąskaitas. Taip atsitinka studentams, negalią turinčių asmenų slaugytojams, tėvams, auginantiems vaikus, kai manoma, kad PSD valstybės lėšomis suteikiamas automatiškai.

Dar kartą gyventojams primename svarbius dalykus apie PSD:

  1. PSD įmokos turi būti mokamos kas mėnesį ir nenutrūkstamai. Tik tada yra galimybė pretenduoti į nemokamai teikiamas sveikatos priežiūros paslaugas, kurios apmokamos PSDF biudžeto lėšomis. Teisė nemokamai gydytis yra neatsiejama nuo pareigos PSD įmokas mokėti kiekvieną mėnesį.
  2. Tie, kurie PSD įmokas turi mokėti savarankiškai, pavyzdžiui, asmenys, vykdantys individualią veiklą pagal pažymą, verslo liudijimą, ūkininkai, namų šeimininkės ir kt., nustatyto dydžio PSD įmoką (nuo 2020 m. sausio 1 d. – 42,37 Eur) turi mokėti kas mėnesį, o įmokų kodų teirautis „Sodroje“. Kodai skelbiami https://www.sodra.lt/lt/situacijos/informacija-gyventojams/privalomasis-sveikatos-draudimas/savarankiskai-moku-psd-imokas.
  3. PSD įmokų mokėjimas privalomas nuo kiekvienos veiklos, už kurią gaunama pajamų, net jei asmuo apdraustas PSD valstybės lėšomis.
  4. PSD įmokos kas kartą keičiasi, kai keičiasi minimalioji mėnesinė alga (MMA). Paprastai ji didinama, tad kartu su ja didėja ir PSD įmokos (šiuo metu PSD = 6,98 proc. MMA). Asmenys, mokantys PSD savarankiškai, turi sekti MMA pasikeitimus ir nepamiršti pasidomėti, kokios yra naujos PSD įmokos. Mokant mažesnes įmokas nei yra patvirtintos, susidaro nepriemokos, dėl ko atsiranda spragų PSD mokėjimuose ir asmuo gali tapti nedraustas einamąjį mėnesį.
  5. Jei „Sodra“ PSD įmokas nuo sąskaitų nuskaito automatiškai kito mėnesio pradžioje už praėjusį mėnesį, šis nuskaitymas įvardijamas kaip skolos sumokėjimas, todėl asmuo einamąjį mėnesį lieka nedraustas. Norint turėti nenutrūkstamą PSD  ir būti draustam einamąjį mėnesį, dėl PSD įmokų nuskaitymo nuo sąskaitos automatiškai reikia kreiptis į banką. PSD įmokas galima mokėti ir į priekį.
  6. Sumokėjus PSD tik už einamąjį mėnesį, bet turint skolų už ankstesnius mėnesius ar metus, PSD nesuteikiamas. Jis suteikiamas tik padengus skolas arba jas atidėjus. Dėl atidėjimo reikia kreiptis į „Sodrą“.  
  7.  Pasibaigus gyventojo PSD galiojimui, asmuo dar 1 mėn. (papildomą) turi teisę gauti PSDF biudžeto lėšomis apmokamas sveikatos priežiūros paslaugas, kompensuojamuosius vaistus, medicinos pagalbos priemones (MPP). Šį mėnesį PSD, o su juo ir išvardytos paslaugos, suteikiamas skolon su sąlyga, kad iki mėnesio pabaigos gyventojas apsidraus – pats sumokės PSD įmoką, įsidarbins, įsiregistruos Užimtumo tarnyboje ar įgis teisę į draudimą valstybės lėšomis kitu pagrindu ir pan. Jei iki mėnesio pabaigos sąlyga netenkinama, o per papildomą mėnesį asmuo gauna kompensuojamųjų medicinos paslaugų, vaistų, MPP, jam skaičiuojama PSD įmokų ir suteiktų sveikatos priežiūros paslaugų išlaidų skola. Tai yra žala PSDF biudžetui, kurią reikės padengti.
  8. Nedirbančios moterys nėštumo laikotarpiu, suėjus 28 nėštumo savaitėms, ligonių kasai turi pristatyti pažymą iš gydymo įstaigos apie suėjusį tokį nėštumo laiką. PSD valstybės lėšomis jos bus draudžiamos iki gimdymo ir 56 dienas po gimdymo.
  9. Tėvams, auginantiems vaikus, reikia įsidėmėti, kad vienas iš tėvų (įtėvių), auginantis vaiką iki 8 m., vienas iš globėjų, šeimoje globojantis vaiką iki 8 m., taip pat vienas iš tėvų (įtėvių), auginantis 2 ir daugiau nepilnamečių vaikų, vienas iš globėjų (rūpintojų), šeimoje globojantis (besirūpinantis) 2 (dviem) ir daugiau nepilnamečių vaikų, gali būti apdraustas PSD valstybės lėšomis tik tada, kai atvyksta į ligonių kasą ir pateikia savo vaiko (-ų) asmens tapatybę patvirtinančių dokumentų duomenis bei pateikia prašymą apdrausti.
  10. ES, Norvegijos, Islandijos, Lichtenšteino ir Šveicarijos aukštosiose mokyklose studijuojantys asmenys, norėdami patvirtinti PSD Lietuvoje, TLK turi pateikti asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą ir mokymo įstaigos išduotą pažymą, kurioje turi būti nurodyta dieninė studijų forma. Studentai ir toliau lieka nuolatiniais Lietuvos gyventojais, jų išvykimas nedeklaruojamas, tad nepateikus pažymos apie studijas, lieka pareiga dalyvauti mūsų šalies sveikatos draudimo sistemoje mokant PSD įmokas.

Pasitikrinti, ar yra apdrausti PSD, visi gyventojai gali www.paneveziotlk.lt arba http://www.vlk.lt/Puslapiai/Ar-esate-draustas.aspx. Esant nors menkai abejonei dėl draudimo ar jo suteikimo tvarkos,  būtina kreiptis į ligonių kasą.

Grįžus iš užsienio, rekomenduojama nedelsiant kreiptis į ligonių kasą, norint teisingai išsiaiškinti, kaip tapti draustam Lietuvoje.

Daugiau informacijos apie PSD, draudžiamuosius, draudimo įmokų dydžius, PSD laikotarpių nustatymo tvarką, PSD užsienyje gyvenantiems lietuviams ir kt. galite rasti http://www.vlk.lt/veikla/veiklos-sritys/ApiePrivalomajiSveikatosDraudimaLietuvojeRūpimus klausimus galite pateikti el. paštu info@vlk.lt arba ligonių kasų informacijos tel. (8 5) 232 2222.                

Panevėžio teritorinė ligonių kasa 


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: