Europos dienos šventė Panevėžyje pandemijos metais

Europos dieną švenčiame kiekvienų metų gegužės 9-ąją, džiaugiamės solidarumu, demokratija, taika Europoje. Iš taikos siekio ir gimė Europos vienijimosi idėja. Naujos formos Europos šalių politinį bendradarbiavimą pasiūlė Prancūzijos užsienio reikalų ministras Roberas Šumanas1950 m. gegužės 9 d. Paryžiuje pasakytoje kalboje, kurioje pakvietė Prancūziją, Vokietiją ir kitas Europos šalis suvienyti savo sunkiąją pramonę – anglies ir plieno gamybą. Šios šakos buvo svarbiausios karo pramonėje ir tas, kas nekontroliuoja anglių ir plieno gamybos, nėra pajėgus kariauti. Robero Šumano pasiūlymas laikomas dabartinės Europos Sąjungos užuomazga. Belgija, Italija, Liuksemburgas, Nyderlandai, Prancūzija ir Vokietija 1951 m pasirašė Paryžiaus sutartį – Europos susijungimas prasidėjo, 1957 m. Romos sutartimi sukurta Europos Ekonominė Bendrija ir Euratomas. Šiandien Europos Sąjungą sudaro 27 šalys: Airija, Austrija, Belgija, Bulgarija, Čekija, Danija, Estija, Graikija, Ispanija, Italija, Kipras, Kroatija, Latvija, Lenkija, Lietuva, Liuksemburgas, Malta, Olandija, Portugalija, Prancūzija, Rumunija, Slovakija, Slovėnija, Suomija, Švedija, Vengrija, Vokietija. Europos Ekonominės Erdvėsnarės: Lichtenšteinas, Islandija, Norvegija. 1985 m. Europos Bendriją paliko Danijos autonominė teritorija Grenlandija. 2016 m. surengto referendumo valia, Jungtinė Karalystė iš Europos Sąjungos pasitraukė 2020 m. sausio 31 d.

ES kūrimas yra ekonominis, politinis, socialinis ir kultūrinis Europos vienijimosi pavyzdys. Sunku įsivaizduoti Europą be ES sukurtos sienų neturinčios erdvės, kurioje laisvai juda žmonės, prekės, paslaugos ir kapitalas. Šengeno erdvė yra vienas iš didžiausių ES laimėjimų. Tai erdvė be vidaus sienų, erdvė, kurioje piliečiai gali laisvai judėti ir nebūti tikrinami pasienyje. Euras yra oficiali devyniolikos iš 27 ES valstybių narių valiuta. Visos šios šalys kartu vadinamos euro zona. Europa eina bendrosios skaitmeninės rinkos link, ES siekia integruoti visas šalis į bendrą ir vieningą Europos energetikos rinką. Nors ir labai skirtingos, ES valstybės vieningai remia taiką, teisinės valstybės principus, laisvę, pagarbą žmogaus teisėms. Struktūriniais ir investicijų fondais Europos Sąjungos siekia sumažinti regionų išsivystymo skirtumus, investuoti į darbo vietų kūrimą, tvarią ir tvirtą ekonomiką, sveiką aplinką. Daugelis europiečių Europos Sąjungos pasiekimus įvairiose srityse laiko savaime aiškiu, kasdieniu dalyku. Bendra užsienio ir saugumo politika, ES taisyklės dėl tarptinklinio ryšio kainų, bendra, šiuolaikinė transporto infrastruktūra, maisto saugos užtikrinimas, aukšti aplinkos apsaugos standartai – tik dalis visų Europos Sąjungos laimėjimų. Akademinis jaunimas teigia, kad ES programa „Erasmus plius“ yra sėkmingiausias pasaulyje studentų mainų modelis. Mokslininkai pažymi, kad Europos Sąjungos mokslinių tyrimų ir inovacijų finansavimo programa Horizontas 2020 leidžia kurti žinių ir inovacijų visuomenę. Savanoriai, darbinę veiklą pradedantys jaunuoliai renkasi Europos Solidarumo korpuso programą, kad galėtų įgauti savarankiško gyvenimo patirties, pramokti užsienio kalbos, lavinti bendravimo su kitų kultūrų žmonėmis įgūdžius. LUX kino apdovanojimais Europos Parlamentas įvertinama kino kūrėjų darbą, iliustruojantį Europos vertybes, žemyno kultūrinę įvairovę ar ES vienijimąsi. Lietuva 1995 m. pasirašė Europos (asociacijos) sutartį, Lietuvai, buvo suteikta galimybė tiesiogiai dalyvauti įgyvendinant ES programas. 2020 m. Lietuvos narystei ES – 16 metų ir Lietuva sėkmingai dalyvauja įvairiose ES programose ir naudojasi ES finansavimu juos įgyvendindama.

Kasmet gegužės 9-ąją, Europos dieną, tūkstančiai žmonių klausosi koncertų, dalyvauja ekskursijose, diskusijose ir kituose renginiuose, džiaugiasi europinėmis vertybėmis. Panevėžyje Europos diena pradėta švęsti nuo 2000 metų. Organizuojami Europos dienai skirti renginiai, kurių metu visuomenė supažindinama su Europos Sąjunga, šalimis narėmis, diskutuojama Europai svarbiais klausimais.

2020 m. Europos dieną sutinkama pandemijos sąlygomis, mėginimai suvaldyti dabartinę sveikatos krizę lemia valstybių užsidarymą nuo išorės ryšių. Esančios tarpusavio prekybos, žmonių, kapitalo, paslaugų judėjimo laisvės (vienas iš didžiausių ES pasiekimų) tampa suvaržytos ar nevyksta. Europos Komisija reaguodama į koronoviruso protrūkį priima sprendimus, kad valstybės narės galėtų paspartinti kovai su koronavirusu reikalingų produktų mokslinius tyrimus, bandymą ir gamybą, apsaugoti darbo vietas ir toliau remti ekonomiką.

Panevėžio „Europe Direct“ informacijos centras kviečia panevėžiečius gegužės 8 d. 09:00–23:59 val. dalyvauti Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje rengiamame „Europos egzamine“ internetu. „Europos egzaminas“ vyksta vienuoliktą kartą ir šiais metais išskirtinis dėmesys bus skirtas Europos Sąjungos žaliojo kurso ir prie skaitmeninio amžiaus prisitaikiusios Europos prioritetams. Gegužės 8 d. „Europos egzaminą“ internetu spręs mokiniai, studentai, organizacijų atstovai, įvairių darboviečių darbuotojai ir individualūs dalyviai. Gegužės 19 d. vyks antrasis „Europos egzamino“ etapas internetu, į kurį pateks po geriausią dalyvį iš kiekvienos mokyklos, organizacijos (ar darbovietės) ir geriausiai egzaminą išsprendę individualūs dalyviai. Informacija dėl „Europos egzamino“ finalo bus tikslinama. Europos dienai skirtos laidos kviečiame klausytis Panevėžio radijo stotyje „Pulsas“ gegužės 9 d., šeštadienį, 9.00 val. Laida bus kartojama 14.00 ir 18.00 val.

Panevėžio „Europe Direct“ informacijos centras


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: