Europos Parlamentas pasirengęs pradėti derybas dėl didžiųjų interneto platformų veiklos reguliavimo

Europos Parlamentas (EP) patvirtino savo poziciją dėl taisyklių, kuriomis bus reglamentuojama didžiųjų interneto platformų veikla Europos Sąjungoje.

Pasiūlytas Skaitmeninių rinkų aktas bus taikomas didžiosioms interneto platformoms, kurios teikia esmines internetines paslaugas ir atitinka prieigos valdytojų kriterijus: socialiniams tinklams, interneto paieškos sistemoms, operacinėms sistemoms, internetinės reklamos, debesijos kompiuterijos, dalijimosi vaizdo medžiaga paslaugų teikėjoms. Europarlamentarai į taisyklių apimtį taip pat įtraukė interneto naršykles, virtualius asistentus ir išmaniąją televiziją.

EP patvirtintoje pozicijoje (642 balsais už, 8 prieš, 46 susilaikius) siūlo nustatyti šiems rinkos dalyviams naujus įsipareigojimus ir draudimus siekiant užtikrinti, kad rinkos veiktų sąžiningai ir būtų atviros. Pasiūlyme pateiktas draudžiamų praktikų sąrašas ir sudaromos galimybės Europos Komisijai atlikti rinkos tyrimus bei taikyti sankcijas už taisyklių pažeidimus.

Europarlamentarai siūlo taisykles taikyti įmonėms, kurių metinė apyvarta Europos ekonominėje erdvėje siekia bent 8 mlrd. eurų, o rinkos kapitalizacija – mažiausiai 80 mlrd. eurų. Šios įmonės pagrindines paslaugas turėtų teikti bent trijose ES šalyse, tomis paslaugomis per mėnesį naudotųsi bent 45 mln. vartotojų, o įmonės turėtų daugiau kaip 10 tūkst. verslo klientų. EP nariai taip pat įtraukė papildomus reikalavimus dėl duomenų naudojimo tikslinei reklamai ir paslaugų, pavyzdžiui, su numeriu nesiejamo asmenų tarpusavio ryšio paslaugų ir socialinių tinklų paslaugų, sąveikos. Tarp EP siūlymų – ir galimybė vartotojams bet kuriuo metu pašalinti iš anksto įdiegtas programinės įrangos programas.

EP numatė papildomus apribojimus didžiųjų interneto platformų įsigijimams – Komisija sistemingo taisyklių nesilaikymo atvejais galėtų neleisti įsigyti kitų įmonių, siekiant atitaisyti žalą arba užtikrinti, kad nebūtų daroma tolesnė žala vidaus rinkai. Prieigos valdytojai taip pat būtų įpareigoti informuoti Komisiją apie visas planuojamas koncentracijas. Europarlamentarai tiksliai apibrėžė nacionalinių konkurencijos institucijų vaidmenį, o pranešėjus apie pažeidimus siūlo apsaugoti nuo atsakomųjų veiksmų. EP taip pat nustatė, kad baudos už taisyklių pažeidimus siektų nuo 4 proc. iki 20 proc. įmonės bendros pasaulinės praėjusių finansinių metų apyvartos.

EP pranešėjas Andreas Schwab (Europos liaudies partija, Vokietija) sakė: „Šiandien priimtas derybų mandatas siunčia stiprų signalą: Europos Parlamentas pasisako prieš nesąžiningą verslo praktiką, kurią naudoja skaitmeniniai milžinai. Siekiame atviros ir konkurencingos skaitmeninės rinkos, nes tai naudinga vartotojams ir įmonėms bei skatina naujoves. Mūsų žinia aiški – ES įgyvendins socialinės rinkos ekonomikos taisykles ir skaitmeninėje srityje, o tai reiškia, kad konkurencijos taisykles diktuoja įstatymų leidėjai, o ne skaitmeniniai milžinai.“

Planuojama, kad derybos tarp Europos Parlamento ir ES Tarybos prasidės kitąmet, kai Tarybai pirmininkaus Prancūzija. Dėl kito susijusio Skaitmeninių paslaugų akto, kuriame sprendžiama neteisėto turinio ir algoritmų problema, Parlamentas turėtų balsuoti per sausio mėn. plenarinę sesiją.

 


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: