Europos Parlamentas smerkia Kinijos grasinimus Lietuvai dėl Taivano atstovybės

Ketvirtadienį europarlamentarai paragino sustiprinti ES ir Taivano bendradarbiavimą ir pareiškė paramą Lietuvai steigiant šalyje Taivano atstovybę.

Europos Parlamentas (EP) rezoliucijoje dėl ES ir Taivano santykių palankiai vertina planus Lietuvoje steigti Taivano atstovybę ir smerkia Kinijos reakciją, taikant ekonomines sankcijas. EP nariai ragina ES diplomatijos vadovą pareikšti paramą ir solidarumą su Lietuva minėtu klausimu ir kartu su ES Taryba imtis atitinkamų veiksmų.

Europarlamentarai susirūpinę dėl besitęsiančio Kinijos agresyvumo prieš Taivaną ir jam daromo spaudimo. Jie ragina Kiniją nesiimti vienašališkų ar prieš Taivano piliečių valią nukreiptų santykių pokyčių. EP nariai taip pat ragina ES ir jos valstybes imtis veiksmų, siekiant išsaugoti taiką ir stabilumą abipus Taivano sąsiaurio ir užmegzti partnerystę su demokratiška Taivano vyriausybe. Siekiant atspindėti platų ES ir Taivano ryšių mastą jie siūlo „pakeisti Europos ekonomikos ir prekybos biuro Taivane pavadinimą ir jį vadinti Europos Sąjungos biuru Taivane“.

EP rezoliucijoje taip pat pabrėžia ES ir Taivano prekybos ir ekonominių santykių svarbą, ypač 5G technologijos ir puslaidininkių srityse, ir ragina nedelsiant pradėti dvišalio investicijų susitarimo poveikio vertinimą ir viešas konsultacijas.

EP rezoliucijai dėl ES ir Taivano santykių pritarė 580 EP narių, 26 nepritarė, o 66 susilaikė.

EP pranešėjas Charlie Weimers (Europos konservatoriai ir reformistai, Švedija) pažymėjo: „Pirmoji Europos Parlamento rezoliucija dėl ES ir Taivano santykių parodo, kad ES yra pasirengusi sustiprinti savo santykius su šia valstybe. Europos Komisija turi siekti sudaryti visapusišką ES ir Taivano bendradarbiavimo susitarimą, o iki metų pabaigos pasiruošti deryboms dėl dvišalio investicijų susitarimo.“

Europarlamentarė Rasa Juknevičienė (Europos liaudies partija) teigė: „Taivano pavyzdys rodo, kad kinų tauta gali gyventi demokratiškai, sėkmingai, pasiturinčiai ir be agresijos. Taivanas yra tvirta demokratija ir technologiškai išsivysčiusi ekonomika. Egzistuoja tiesioginis ryšys tarp Europos gerovės ir Azijos saugumo, o Taivanas gali prisidėti prie taisyklėmis paremtos tvarkos išsaugojimo regione. ES ir jos valstybės turėtų imtis aktyvaus vaidmens, kuriant partnerystę su demokratiška Taivano vyriausybe.“

EP narys Petras Auštrevičius (Atnaujinkime Europą) kalbėjo: „Komunistinės Kinijos politinės ambicijos ir didėjanti agresija tarptautiniu mastu yra augantis iššūkis ir strateginė grėsmė Taivano demokratinei ateičiai bei šalies gyventojų gerovei. Taikaus sugyvenimo nuostatą keičia politinis bauginimas, karinis spaudimas ir hibridinės provokacijos. Pelnytai laikome Taivaną patikimu partneriu, puoselėjant žmogaus teises ir laisves bei kovojant su tarptautinėmis grėsmėmis, tokiomis kaip COVID-19 pandemija.“

Europarlamentaras Andrius Kubilius (Europos liaudies partija) sakė: „Taivanas yra ne mažiau svarbus partneris nei Kinija. Tai yra klestinti kinų tautos demokratija, kuri yra geras pavyzdys žemyninei Kinijos daliai. Nuostata „viena valstybė – dvi sistemos“ reiškia, kad tam tikru metu ateityje abi pusės gali susivienyti po demokratiniu skėčiu. Galiausiai, Kinija turėtų liautis grasinti Taivano demokratijai ir laisvei ar Lietuvai už paramą Taivanui.“


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: