Festivalis „Nepatogus kinas“ atkeliauja į Panevėžį

Tarptautinis žmogaus teisių dokumentinių filmų festivalis „Nepatogus kinas“ spalio 17–21 d. atkeliauja į Panevėžį. Jau 12-ąjį kartą rengiamo festivalio filmų programa, sudaryta reaguojant į Lietuvoje ir visame pasaulyje vykstančius aktualius socialinius, politinius ir aplinkosaugos reiškinius. Tradiciškai žiūrovai kviečiami apsilankyti filmų seansuose paaukojus nuo 1 euro cento.

Spalio 17 d. festivalį kino centre „Garsas“ atidarys čekų režisierės Apolenos Rychlíkovos dokumentinis filmas „Darbo ribos“ („The Limits of Work“, 2017). Režisierė kartu su žurnaliste Saša Uhlova pasiryžo svarbiam socialiniam eksperimentui: šešis mėnesius dirbo ypač prastai apmokamą darbą įvairiose Čekijos kompanijose – nuo mėsos fabriko iki šiukšlių rūšiavimo įmonės – visą laiką slapta filmuodama darbo sąlygas ir pildydama video dienoraštį. Taip keldamos nepatogius klausimus apie orias darbo sąlygas, mažą atlyginimą, nemokamai viršvalandžius, patiriamą psichologinį spaudimą ir diskriminaciją, darbe, bei visuotinai įsigalėjusią baimę apie tai kalbėti. Po filmo peržiūros vyks diskusija – „Diskriminacija darbe: ką turėčiau žinoti?“.

Festivalio organizatoriai šiais metais išskiria dvi pagrindines temas  – tai informaciniai karai ir aktyvizmas. Pirmajai temai skirta specialioji programa „Post-propaganda: nuo sąmokslo teorijų iki suklastotų naujienų“. Vienas iš šios programos sudarytojų rekomendacijų – režisieriaus Maksimo Pozdorovkino filmas „Mūsų naujas prezidentas“ („Our New President“, 2018), įvertintas specialiu žiuri apdovanojimu nepriklausomame JAV „Sansadanso“ kino filmų festivalyje. Ši juosta – tai stulbinama ekskursija po suklastotų naujienų pasaulį. Filmas nagrinėja, kaip Rusijos žiniasklaida nušvietė 2016 m. JAV prezidentinę kampaniją. Groteskiškas Clinton, vaizduojamos kaip zombis iš kosmoso, puolimas, ir nesibaigiančios pagyros Trumpui, kuris vaizduojamas kaip seksualus ir patikimas vadovas, prilygstantis Putinui. Režisierius kombinuoja TV klipus su vaizdais iš propagandinės mašinos užkulisių: nuo aukščiausios valdžios iki trolių fabriko.

Kitoje – „Aktyvizmo“ programoje atrinktos kino juostos apie išskirtinius asmenis, kurių veikla, mintys ir gyvenimo būdas savitai byloja apie žmogaus teisių reikšmę šiandieniniame pasaulyje. Pavyzdžiui, režisierių dueto, Elizabethos ir Gulistano Mirzaei juostoje „Laila prie tilto“ („Laila at the Bridge“, 2017) nagrinėjama jų gimtosios šalies, Afganistano – didžiausio pasaulyje opiumo eksportuotojo ir heroino vartotojų problema. Priklausomybės nuo narkotikų krizę išgyvenanti valstybė praktiškai nesiūlo jokių gydymo paslaugų. Stebėjusi dvidešimt penkerius metus trukusią savo brolio kovą su priklausomybe nuo narkotikų ir išgyvenusi priverstinę santuoką būdama nepilnamete, Laila savo gyvenimą paskiria nuo heroino priklausomų vyrų ir moterų gydymui.

Dar viena išskirtinė festivalio programa „Panorama“ pristato ryškiausius pastarųjų metų dokumentinius filmus, dalyvavusius svarbiausiuose tarptautiniuose kino festivaliuose ir pelniusius ne vieną prestižinį apdovanojimą. Viena iš festivalio rengėjų rekomenduojamų juostų – vokiečių režisierių Hanso Blocko ir Moritzo Riesewiecko filmas „Interneto valytojai“ („The Cleaners“, 2018), pasakojantis apie Silicio slėnio kompanijoms dirbančius filipiniečius, kurie „išvalo“ mūsų socialinius tinklus nuo pornografijos ir smurto. Net sudėtingiausi algoritmai negali be žmogaus pagalbos iki galo nustatyti, kas peržengia neleistiną ribą. Kasdien šie interneto „valytojai“ peržiūri tūkstančius vaizdų ir įvertina, kur baigiasi menas ir prasideda ištvirkimas; kur baigiasi naujienų fiksavimas ir prasideda žiaurumo vaizdavimas vardan žiaurumo; galiausiai, kur baigiasi laisvė reikšti savo nuomonę ir prasideda manipuliacija faktais.

Galiausiai svarbios aplinkosaugos temos analizuojamos festivalio „Žaliojoje“ programoje. Čia žiūrovai kviečiami į vokiečių režisieriaus Alexanderio Hicko kino juostos „Mąstantys kalnu“ („Thinking Like a Mountain“, 2018) peržiūrą. Tai – kinematografinė istorija apie Šiaurės rytų Kolumbijoje, izoliuotame nuo Andų kalnų masyve, Siera Nevada de Santa Martos kalne išsibarsčiusią aruakų bendruomenę, kurios nariai dar vadinami senaisiais apledėjusių viršukalnių ir miškų sergėtojais. Jų teritorija yra vienas kūnas, jungiantis upes ir uolas, kurios, jei mokėtų kalbėti, papasakotų 500 metų trunkančią pasipriešinimo istoriją. Filme subtiliai pasakojama, kaip besikeičiančiame politiniame kontekste ir kartu tirpstant ledynui keičiasi tenykščių žmonių palaikoma gamtos tvarka ir pusiausvyra.

Spalio 17–21 d. festivalis „Nepatogus kinas“ vyks kino centre „Garsas“. Įėjimas – už auką nuo 1 cento. Visa filmų programa ir bilietai: www.nepatoguskinas.lt


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: