Filme – dar nematytas Broniaus Babkausko vaidmuo

G. Petkevičaitės-Bitės viešoji biblioteka gavo vertingą dovaną – ukrainiečių režisieriaus Viktoro Greso trumpametražį filmą „Kas mirs šiandien“, kuriame vieną pagrindinių vaidmenų sukūrė didžio talento aktorius Bronius Babkauskas (1921–1975).

Pats aktorius, legendinio režisieriaus Juozo Miltinio mokinys šios kino baladės nebeišvydo. Filmas, sukurtas 1967 metais, ilgai buvo uždraustas rodyti ir tik dabar jo įrašai pasiekė Lietuvos kinematografininkų sąjungą, aktoriaus B. Babkausko šeimą ir Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešąją biblioteką.

Filmo „Kas mirs šiandien?“ kelionė iki žiūrovų buvo ilga ir sudėtinga. Autoriams priekaištauta dėl netinkamos ideologijos. Režisierius V. Gresas kaltinamas dėl „paslėptos religinių dogmų propagandos“, dėl per menko patriotizmo ir optimizmo. Kino baladė buvo karpoma, trumpinama, o pagaliau visiškai dingo. Režisieriui pavyko išsaugoti vieną montažo variantą, kuris per 40 metų išgulėjo „po lova“.

2010 metais filmas buvo reabilituotas ir jį leista rodyti žiūrovams, o jau 2011 metais jis pelnė Gran Prix XIV tarptautiniame Berdiansko kino festivalyje (Ukraina).

„Kas mirs šiandien?“ – filmas rekviem tiems, kurie negrįžo iš karo. Rūsčios poetikos, persmelktas humanizmo idėjomis, jaudinantis kūrinys išsiskyrė iš tradicinių filmų apie karą. Ištvėrę kovų siaubą, išgyvenę didžiausius sunkumus, patikėję savo pergale, jau beveik bežengiantys per namų slenkstį savo mintyse, kariai staiga vėl tampa taikiniais ir jų mirtis tarsi parodo visą karo absurdą. Filme daug simbolių ir ženklų. Žodžius čia atstoja vežimo ratų girgždesys, arklio prunkštimas, lėktuvo gausmas, lūpinės armonikėlės „Lili Marlen“ melodija ir kiti garsai. Žiūrovui paliekama daug erdvės fantazijai ir pamąstymams.

V. Gresas (g. 1939m.) – Ukrainos liaudies artistas, Ukrainos nusipelnęs meno veikėjas, režisierius. Dirba Dovženkos vardu pavadintoje kino studijoje Kijeve. Žymiausi jo filmai: „Juodoji višta arba Požemio gyventojai“ (1980 m.), „Nauji jankio nuotykiai karaliaus Arturo dvare“ (1987 m.). Režisieriaus didžiausios svajonės buvo pastatyti filmą „Tarasas Bulba“ pagal N. Gogolio apysaką ir naujam gyvenimui prikelti debiutinį filmą „Kas mirs šiandien?“, kurį genialusis kino menininkas S. Paradžanovas yra pavadinęs mažu šedevru.

Laiške, adresuotame Lietuvos kinematografininkams, režisierius V. Gresas rašė, kad filmuodamas kino baladę „Kas mirs šiandien?“ dirbo su nuostabiu lietuvių aktoriumi B. Babkausku ir apgailestavo, kad jis nebeišvydo filmo.

„Bendravimas filmavimo aikštelėje ir draugiški santykiai mano sieloje paliko neišdildomus įspūdžius. Jis iš tiesų buvo liaudies artistas! Bronius Babkauskas – vienas pagrindinių mano pirmojo filmo herojų, todėl man labai svarbu, kad su šiuo filmu susipažintų aktoriaus artimieji ir draugai“, – teigė V. Gresas.

B. Babkauskas gimė 1921 m. balandžio 9 d. Pilviškiuose, mirė 1975 m. spalio 21 d. Panevėžyje. 1938–1940 m. mokėsi Kauno darbo rūmų vaidybos studijoje pas režisierių Juozą Miltinį. Nuo 1940 m. buvo Panevėžio dramos teatro aktorius. Per 35 kūrybinio darbo metus teatre jis sukūrė per 100 vaidmenų.

Pirmas B. Babkausko vaidmuo kine – klebonas A. Faincimerio juostoje „Aušra prie Nemuno“ (1953 m.). Aktorius sukūrė per 30 vaidmenų Lietuvos ir kitų šalių kino studijose. Vienas žymiausių jo vaidmenų kine – Marcinkus filme „Niekas nenorėjo mirti“ (rež. Vytautas Žalakevičius). Panevėžietį aktorių nuolat kvietė kitų šalių režisieriai, bet jis dažnai negalėdavo priimti pasiūlymų dėl didelio užimtumo teatre.

„B. Babkauskas vaidino įvairaus charakterio personažus. Jis buvo iš tų retų kino aktorių, kurie beveik nepatyrė nesėkmių. Net ir labai vidutiniuose filmuose jo sukurtas vaidmuo dažnai tapdavo estetine vertybe. Būdamas iš prigimties emocionalus ir impulsyvus, aktorius sėkmingai kūrė ir intelektualius herojus, filmavosi socialinėse ir psichologinėse dramose, filosofiniuose, politiniuose filmuose, realistiniame ir labiau sąlyginiame kine, tragiškuose filmuose ir komedijose. Pačiam aktoriui artimesnis buvo liaudiškos prigimties, dvasinio dosnumo ir jautrumo prisodrintas charakteris, betarpiškas, temperamentingas“, – taip B. Babkausko vaidmenis apibūdino kino kritikas Laimonas Tapinas, parašęs apie aktorių knygą „Medyje angelas verkia“.

 

Virginijos Januševičienės tekstas

 


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: