FOTOGRAFUOTA TELEFONU HUAWEI P30. Filmo „Nematoma“ režisierius Ignas Jonynas, prodiuseris Aurimas Pukevičius ir scenarijaus bedraautorius filosofas Kristupas Sabolius kino centre „Garsas” po premjeros.

Filmo „Nematoma“ premjera: geriau nei tikėjausi

Rokas Andrijauskas

„Sako, kad žvėris pajutęs pavojų bėga. Išskyrus du atvejus: kai turi vaikų arba kovoja dėl patelės“ – kažkodėl labiausiai man įstrigusi filmo „Nematoma“ frazė. Bet apie tai vėliau.

Pamatyti visų 30-ties filmų pristatomų kino centre „Garsas“ Lietuviško kino „dešimsdienėje“ tikrai nepavyks, kad ir kaip norėčiau. Bet tikiuosi keletą iš jų pamatyti.

Kino centro administracija neapsiriko pradėdama Lietuviško kino savaitę filmu „Nematoma“ ir pakviesdama į atidarymą filmo režisierių Igną Jonyną, scenarijaus bedraautorių filosofą Kristupą Sabolių ir prodiuserį Aurimą Pukevičių.

Beje panevėžietis A. Pukevičius su filmo žiūrovais pasidalino prisiminimais apie kino centrą „Garsas“. „Berods penkių metų mane mama nelegaliai čia atsivedė į filmą „King Kongas“. O kažkuriuo metu su draugu Audriumi žiemą sėdėdavome dviese galinėje eilėje, superšaltoje salėje  ir žiūrėdavome kovinius filmus. Tai mano nuostabūs prisiminimai iš šio miesto“, – sakė A. Pukevičius.

Filmo „Nematoma“ idėja gimė prieš 6 metus. „Turiu idėją filmui apie žmones su regėjimo negalia, kurie plešia bakus“ – tokia buvo pirmoji prieš šešis metus gimusi šio filmo idėja sako prodiuseris A. Pukevičius – ir štai kaip pasikeitė idėja per šešis metus“.

Iš tikro jokių bankų plėšimų kine neliko.  Kaip pristatydami filmą sako patys kūrėjai, tai filmas apie Karpatuose dienas leidžiantį Joną (akt. Dainius Kazlauskas), slegiamą rutinos, praeities šešėlių ir amžiaus krizės. Vyras gali užsimiršti tik šokdamas, o vis labiau slegianti emocinė duobė paskatina jį imtis desperatiškų veiksmų, kad pakeistų situaciją. Sanatorijos šokiuose pastebėtas prodiuserių, Jonas kviečiamas dalyvauti TV šokių projekte Lietuvoje. Drauge su porininke, šokėja Saule (akt. Paulina Taujanskaitė) jiedu netrunka tapti daugiausiai dėmesio sulaukiančia televizijos projekto pora. Bet netrukus iš kalėjimo paleidžiamas senas Jono priešas – Vytas (akt. Darius Bagdžiūnas). Draskomas prieštaringų jausmų, buvęs kalinys sprendžia dilemą – visuomenei įrodyti savo tiesą, ar imtis keršto Jonui?

Aišku salėje susirinkusiems žiūrovams iškilo klausimas, kodėl taip ilgai buvo kuriamas filmas. Kūrėjų atsakymas labai paprastas: tokiam sudėtingam filmui surasti rėmėjų ir koprodiuserių yra ne taip paprasta. Filmą parėmė ukrainiečiai, latviai ir ispanai. Dar tik kuriamas I. Jonyno filmas „Nematoma“ Ispanijos kino festivalyje de San Sebastián pelnė du apdovanojimus. „Esame dėkingi Lietuvos kino centrui už paramą, nes be jų paramos šis filmas nebūtų išvydęs dienos šviesos“ – dėkojo A. Pukevičius.

Intriguoja ir filmo aktorių atranka. Kaip teigia I. Jonynas, aktorius Dainius Kazlauskas yra jo kursiokas. Kažkada prasitaręs, kad buvo labai perspektyvus pramoginių šokių šokėjas, tad labai tiko šiam vaidmeniui. Paulina atsirado paskutinėmis savaitėmis prieš filmavimą. Visą laiko filmo scenas repetavo visai kita mergina balerina. „Kadangi neįvyko chemija tarp aktorių, nejaučiau, kad vyktų tas, kas turi vykti tarp pagrindinių herojų, todėl prieš pat filmavimą teko imtis rizikingų veiksmų keisti aktorių. Džiaugiuosi, kad tai pasiteisino“, – sako I. Jonynas.  Beje filme nemažai ir neprofesionalių aktorių. Vienas iš jų ir Darius Bagdžiūnas.

„Šiame filme figūruoja gamta: miškas ir elniai. Jie labai svarbūs kaip vitališkumo, gyvuliškumo, pirmapradžio žmogaus artimo gyviui simboliai. O kaip alternatyva yra religinė tikėjimo krikščioniška linija. Tokios dvi susikertančios linijos šiame filme“, – sako I. Jonynas.

Beje filmas neapsiėjo ir be mistinių sutapimų.

„Turėjome filmuoti kitoje vietoje ir kitoje bažnyčioje, kunigas mums buvo leidęs. Bet dėl įvairių aplinkybių teko keisti filmavimo vietą. Kažkas pasiūlė Zapyškį. Mūsų kine kelis kartus pasikartoja elniai. O jie yra senas pagoniškas lietuvių simbolis. O herojės, dėl kurios vyksta filmo dilema, yra krikščioniškas vardas Marija. Beje bažnyčioje mums parodė labai įdomią freską – elnias nešantis ant ragų Mariją. Gali sakyti, kad tai atsitiktinumas, kad tai ženklas, bet vistiek tai kažkas mistiško. Net paties Zapyčkio heraldikoje yra tas pats elnias su Marija“, – apie mistinius sutapimus kalba I. Jonynas.

Filmo scenos filmuotos Kaune, Ukrainoje, bendradarbiauta su partneriais Ispanijoje.

„Arthausinio“ filmo problema, kad jis yra brangus ir mažai finansuojamas Lietuvoje, o norinčių pagaminti savo filmą – labai daug. Man labiausiai įsiminė, kad originaliame scenarijuje turėjo būti filmuojama Lenkijoje. Bet gavus atsakymą, teko perrašyti scenarijų ir vykti filmuoti į Ukrainą“, – prisimena A. Pukevičius.

Filmo treileris nuteikia pesimistiškai: tamsa, aklumas, akiniai nuo saulės, tamsūs barai, naktis, šūviai. Deja pačiame kine spalvų tikrai daugiau. Filmo istorija gana tikroviška, tipinė lietuviška ir su Lietuviška pabaiga.  Tačiau sakau nuoširdžiai – filmas geresnis nei tikėjausi.

Jau nuo pat pirmų minučių prikausto tave prie ekrano ir nepaleidžia iki pat pabaigos. Visą filmą suki galvą: ar jis tikrai neregys? Ar čia kažkas giliau paslėpta po tuo „nematoma“?  Ir iš tikro filmo atomazga – netikėta. Bet norint ją sužinoti, teks patiems apsilankyti ir pasižiūrėti  šį puikų lietuvišką kino filmą „Nematoma“.

Gerų įspūdžių!


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: