Fotografijos galerijoje – indėnų gyvenimą tyrinėjusio ir fotografavusio E.S. Curtiso paroda

Gruodžio 11 d. 17 val. Panevėžio fotografijos galerijoje atidaroma amerikiečių fotografijos pionieriaus, etnologo Edwardo Sheriffo Curtiso fotografijų paroda „Šešėlių gaudytojas“. Tai unikali proga susipažinti su 30 metų vykdytu milžiniškos apimties projektu, perteikiančiu nemarų Šiaurės Amerikos indėnų gyvenimą. Parodos atidaryme dalyvaus JAV ambasados Lietuvoje kultūros atašė Meghan Luckett.

XX amžiaus pradžioje dirbęs Edwardas Sheriffas Curtisas (1868–1952), remiamas tokių žmonių kaip Johnas Pierpontas Morganas ir buvęs JAV prezidentas Theodore‘as Rooseveltas, visomis išgalėmis siekė išsaugoti modernaus baltųjų gyvenimo ekspansijos dar nesunaikintus Šiaurės Amerikos indėnų kultūros likučius.

Fotografuodamas indėnus prerijose, apsirengusius tradiciniais drabužiais, kurių jie jau seniai nenešiojo, jis padarė 40 tūkstančių fotografijų ir surinko daugiau nei 10 tūkstančių dainų, muzikos, pasakojimų iš daugiau nei 80 genčių. Čiabuviai jį praminė „Šešėlių gaudytoju“.

Nors kai kurie kritikai E. S. Curtisą kaltino, esą jis ignoravo tikrąjį fotografuojamųjų gyvenimą, vis dėlto kiti, priešingai, gyrė jį už sugebėjimą savo darbuose atskleisti žmonių orumą ir universalų žmogiškumą. Knygoje „Šešėlių gaudytojas: E. S. Curtiso gyvenimas ir darbai“ rašytoja ir žurnalistė Laurie Lawlor pastebi, jog „palyginti su jo laiku vyravusiais standartais, E. S. Curtisas toli pranoko savo amžininkus jautrumu, tolerancija ir atvirumu Šiaurės Amerikos kultūroms ir jų mąstymo būdui. Jis stengėsi juos stebėti ir suprasti“.

Kadaise už 1000 dolerių parduoti E. S. Curtiso darbai šiandien verti daugiau kaip 35 milijonų.

Paroda veiks iki 2020 m. sausio 11 dienos.

Parodą organizuoja JAV ambasada Lietuvoje. Kuratorė Eglė Deltuvaitė, koordinatorius Darius Vaičekauskas. Parodos partneris Lietuvos fotomenininkų sąjungos Klaipėdos skyrius.

Panevėžio miesto dailės galerijos inf.


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: