G. Petkevičaitės-Bites atminimo medaliai – Lietuvos šviesuoliams

Simboliška, kad Gabrielės Petkevičaitės-Bitės atminimo medaliai „Tarnaukite Lietuvai“ buvo įteikti kovo 30 d. per rašytojos, visuomenės veikėjos gimtadienį. Iškilmingoje apdovanojimų ceremonijoje, vykusioje Panevėžio J. Miltinio dramos teatre, dalyvavo gausus būrys laureatų, juos rekomendavusių žmonių, bičiulių.

Medalius Lietuvos šviesuoliams teikė LR Seimo pirmininkė Loreta Graužinienė ir jau baigiantis savo kadenciją Panevėžio miesto meras Vitalijus Satkevičius. Iškilmingą renginį jautriai ir įtaigiai vedė J. Miltinio dramos teatro aktorius Albinas Kėleris. Smagu, kad į iškilmes atvyko ir daug ankstesnių apdovanojimų laureatų.

Atminimo medalio „Tarnaukite Lietuvai“ komisijos pirmininkas, prof. Bronius Genzelis sakė, kad visada skaudu, kad negalima medalių įteikti visiems pretendentams, nes jie to verti. Tačiau išrenkami labiausiai nusipelnę. Šįmet iš 67 kandidatų medalius pelnė 25 Lietuvos šviesuoliai: rašytojai, filosofai, pedagogai, režisieriai, aktoriai, kraštotyrininkai ir daugelio kitų profesijų atstovai.

Tarp jų – tokios iškilios asmenybės kaip Nacionalinės premijos laureatas, poetas, rašytojas, vertėjas,

Vladas Braziūnas, prozininkė, poetė, vertėja Biruta Augustinienė (Birutė Jonuškaitė), aktorė, Klaipėdos universiteto Humanitarinių mokslų fakulteto dėstytoja, UNICEF Lietuvos nacionalinio komiteto Geros valios ambasadorė Virginija Kochanskytė , Vytauto Didžiojo universiteto Politikos mokslų ir diplomatijos fakulteto profesorius, politinės sistemos ir parlamentinės veiklos tyrinėtojas dr. Lauras Bielinis, istorikas, publicistas, Vytauto Didžiojo universiteto profesorius, habil. dr. Egidijus Aleksandravičius, geografas, akademikas, pedagogas, Klaipėdos universiteto profesorius, habil. dr. Stasys Vaitekūnas ir kiti. Prof. S. Vaitekūnas G. Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos direktorei Rimai Maselytei įteikė naujausias savo knygas, kad jos kuo greičiau pasiektų bibliotekos skaitytojus.

G. Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos kolektyvas džiaugiasi ir didžiuojasi, kad tarp 2014 metų Gabrielės Petkevičaitės-Bitės atminimo medalio „Tarnaukite Lietuvai“ laureatų – bibliotekos darbuotojai Elvyra Pažemeckaitė, nominuota už filantropinę veiklą, ypač jaunųjų kūrėjų skatinimą ir rėmimą, ir Bronius Mažylis – už savanorystės kultūros sklaidą Lietuvoje.

Tai, kad E. Pažemeckaitės pelnyta nominacija buvo tiesiai į dešimtuką parodė salės reakcija. Jai įteikiant apdovanojimą pasipylė audringi aplodismentai, pertraukiami šūksnių: „Bravo!”.

G. Petkevičaitės-Bitės viešojoje bibliotekoje Elvyros Pažemeckaitės rengiamas tarptautinis literatūros festivalis „Panevėžio literatūrinė žiema“ žinomas ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje. 2016 metais šis festivalis vyks jau 13-ą kartą. Elvyra bibliotekos kultūros renginių organizatorė, bibliotekos rankraštyno įkūrėja, dvi poezijos knygas išleidusi poetė, ypač skatinanti jaunimo kūrybą ir kultūrinę veiklą. Mecenatai juokauja, kad kur praeina E. Pažemeckaitė , ieškodama rėmimo literatūros festivaliui, ten kitiems jau nebėra ką veikti. Jos surengti renginiai visad žavi aukštu profesionalumu, o jos sodraus balso nesupainiosi su jokiu kitu. Sunku suskaičiuoti, kiek įvairių renginių ji yra vedusi, kiek poezijos skaičiusi.

Įspūdingai nuskambėjo Elvyros pasakyta baigiamoji kalba medalių „Tarnaukite Lietuvai“ ceremonijoje, tapusi viso renginio kulminacija. Padėkai ji pasirinko pačios G. Petkevičaitės- Bitės žodžius.

Kraštotyrininkas, muziejininkas, tautodailininkas, Panevėžio krašto istorinės atminties puoselėtojas Bronius Mažylis – iškilus žygeivis, gerai žinomas kelioms panevėžiečių kartoms. Jis vadinamas vaikščiojančia mūsų krašto istorijos enciklopedija, baltuoju metraštininku. Muziejininkas, išvaikščiojęs ne tik savo gimtuosius Paįstrio laukus, bet ir Aukštaitijos bei Lietuvos. Žinantis ne tik čia kažkada gyvenusių, kūrusių, kovojusių, žuvusių tėviškes, bet ir savo išdrožtomis medžio skulptūromis pagerbęs jų kapus. Per apdovanojimų padėkos kalbą B. Mažylis sakė esąs labai dėkingas savo žmonai, išleisdavusiai jį į žygius, iš kurių jokios materialios naudos šeima negavusi, o dar sumuštinių tekdavo į kelionę įdėti.

Panevėžietė mokytoja, kraštotyrininkė, knygų sudarytoja, VšĮ komunikacijos centro „Kalba. Knyga. Kūryba“ direktorė Lionė Lapinskienė, apdovanota už pilietinę iniciatyvą valstybės stiprinimo labui.

Režisierius Julius Dautartas medalį „Tarnaukite Lietuvai“ pelnė už parlamentarizmo tradicijų puoselėjimą ir skleidimą. Daugumai žinomas kaip talentingas režisierius ir žymus politikas, vienas iš Tėvynės sąjungos (konservatorių) partijos Lietuvoje steigėjų bei dvi kadencijas buvęs LR Seimo nariu, J.Dautartas labai aktyviai dalyvavo visuomeninėje veikloje. Jis – Lietuvos Didžiojo kunigaikščio Aleksandro fondo valdybos pirmininkas (2003 m. Panevėžyje pastatytas miesto įkūrėjo ir pirmojo bažnyčios fundatoriaus Lietuvos Didžiojo kunigaikščio Aleksandro paminklas, tais pačiais metais pastatytas vieno iš reikšmingiausių pasaulinės literatūros personažų Don Kichoto paminklas prie Panevėžio teatro „Menas“). 1974–1984 m. J. Dautartas buvo pogrindinio leidinio „Lietuvos Katalikų Bažnyčios kronika“ platintojas. Panevėžio „Rotary“ klubo steigėjas, 1997 m. šio klubo prezidentas. Nuo 2008 m. išrinktas Tarpparlamentinės Lietuvos, Lenkijos ir Ukrainos asamblėjos Visuomeninio kultūros komiteto pirmininku.

Iškilmingos ceremonijos metu skambėjo teatre skambėjo G. Petkevičaitės-Bitės prieš daug metų pasakyti žodžiai, kurie šiandien dar aktualesni : „Visų mūsų stiprybė – tai proto jėgos. Lavinkime jas ir tarnaukime Lietuvai“.

Muzikos kūrinius atliko Panevėžio styginių kvartetas ir jaunosios J. Balčikonio gimnazijos muzikantės bei dainininkės.

Virginijaus Benašo nuotraukos

Virginijos Januševičienės tekstas


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: