Šv. skulptūrų kalnelis – Smegduobių parke. Pasvalys

Gegužės grožis ir palaima

Šiandien tokia nuostabi gegužės diena. Visame kame tikras atgimimas.

Gegužę  lenkiame galvas savo Motinoms, Mamoms, Močiutėms.

Kiekvienos dienos vakare katalikai renkasi į gegužines pamaldas, kuriose Šv. Mergelės Marijos litanija garbiname  Švč. Mergele Mariją – Dievo Motiną.

Žalias ir puošnus šis mėnuo.

     Kvepia lietaus sudrėkinta žemė. Sprogsta karpotasis beržas, uosis, europinis maumedis. Žydi pievų ir miškų žolės: raktažolė, baltažiedė plukė, pelkinė puriena ir kt. Pražįsta ir ąžuolai, bukai, ievos. Jų stebuklingas kvapas jaučiamas toli. Dar baltesnėmis skraistėmis pasipuošė miškinė obelis, laukinė kriaušė, soduose – vyšnios, slyvos. Darželiuose , kaip segančios žvakutės pakėlė savo žiedelius – narcizai, įvairiaspalvės tulpės. Pievos pasipuošė geltonais pienių žiedais.  Tiesiog negali atsigėrėti.

       Akį maloniai skaidrina beržynų giraitės. O kokie nuostabūs paukščių koncertai. Lakštingalos čiulba pasikeisdamos. Lakštingala – ne tik nuostabi solistė, bet gera miško, sodo sanitarė.

       Ar jau teko girdėti gegutės kukavimą. Juk gegužis.  Gamtos etiudų autorius Vygandas Račkaitis apie gegutę rašo: ,,Visą rytą kukuoja gegutė. Nespėja sugrįžti aidas. Nežinau kodėl visada būna liūdna, klausantis kuk ū aidėjimo. Gal todėl, kad jame išgirsti paslaptingą, daugkart patikslintą lemties laiką ir suvoki juk tuoj prabėgs pavasaris, pajunti koks tu pats esi laikinas‘‘.

      Gegutė – paukštis , blogus ir gerus darbelius darantis. Blogi – tai kiaušinių padėjimas į svetimus lizdus ir netiesioginė prievarta perėti ir maitinti iš kiaušinio išsiritusį gegužiuką. Literatūroje yra teigiama, kad gegutės vaikus augina 150 rūšių (Lietuvoje 20) paukščių. Kiaušinius patelė padeda į to paukščio lizdą, iš kurio pati ,,išėjo į gyvenimą‘‘.  Nepaisant visų gegutės apgavysčių, ji – naudingas paukštis: sunaikina daug miško, sodų kenkėjų, kurių nelesa kiti paukščiai.

        Gegužę dalis paukščių tik atskrenda (volungės, lėliai, pelėsakaliai ir kt.), o kiti jau peri ar net turi jauniklių (pempės, kurtiniai, jerubės). Šį mėnesį eglės ir pušys barsto sėklas. Vaisius sunokina baltosios tuopos, blindės. Gegužė – laikas , kai didysis motinystės instinktas užvaldo sparnuotus ir keturkojus miško gyventojus. Žmogus neturi trukdyti šiam procesui.

     Gegužės grožiu pasipuošė Pasvalys bei Pasvalio kraštas. 

Naudoti šaltiniai:

       1. Rimantas Krupickas ir Česlovas Kudaba . Knyga ,, Lietuvos žemė‘‘

      2.Leidinys ,,Miškas ir mes‘‘ Žaliosios girios, 2003

     3. Nuotraukos iš asmeninio archyvo.

 2021 m.gegužės 10 d.  Vlada Čirvinskienė, Pasvalys


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: