Ginasi nuo virusų, bebrų, piktžolių ir tinginių

Biržų rajono savivaldybės vadovų ir administracijos pasitarime minėti du sunkiai įveikiami reiškiniai – vangi buvusio Vietinio ūkio skyriaus veikla ir bebrų invazija.

Namai – pragarai

Teisės skyrius laukia naujo vadovo. Konkursas, kuriame dėl pareigų rungsis du pretendentai, turi įvykti kitą savaitę. Laikinai skyriui vadovaujanti buvusi vedėja Birutė Burbulienė informavo apie pagrindinius darbus.

Skyriaus veiklos akiratyje – Panevėžio apygardos prokuratūros sprendimas dėl pastatų griovimo. Turi nelikti namų ir statinių, už kuriuos jų savininkai gavo kone po šimtą tūkstančių litų. Pinigai buvo skirti tam, kad žmonės griautų namus, kuriems gresia prasmegimas karstinėse įgriuvose, ir įsigytų kitus gyvenamus namus.

Deja, pavojaus grėsmė kaipmat „nutolo“, kai žmonės gavo pinigus. Tačiau dabar atėjo laikas apmokėti rizikos sąskaitas. Savivaldybės Teisės skyrius rengia procesinius dokumentus teismui. Dar bandoma tartis su namų savininkais, kad šie patys atliktų griovimo darbus ir taip sutaupytų pinigų.

„Jeigu žmonės patys pastatų negriaus, gavę teismo sprendimą tą padarysime savivaldybės lėšomis“, – sakė administracijos direktorius.

„Judėjimo kol kas nėra“, – situaciją dėl savininkų reakcijos apibendrino meras Valdemaras Valkiūnas. Anot jo, tai „namai – pragarai, turėję prasmegti, bet neprasmegę“.

Teisės skyrius šiuo metu rūpinasi ir prasiskolinusių gyventojų iškėlimu iš vieno socialinio būsto.

Ko trūksta Statybos ir infrastruktūros skyriui?

Personalo skyriaus vyriausioji specialistė Kristina Šimonienė informavo apie pasirengimą konkursui Teisės skyriaus vedėjo pareigoms. Sykiu ruošiami dokumentai dėl vieno darbuotojo perkėlimo į pareigas tarnybinio kaitumo būdu. Savivaldybės administracijoje Biržuose dirbęs buvusio Vietinio ūkio skyriaus (dabar – Statybos ir infrastruktūros) vyriausiasis specialistas Kęstutis Jasikas taps Nemunėlio Radviliškio seniūno pavaduotoju. Posėdyje aiškėjo, kad naujasis Statybos ir infrastruktūros skyriaus vedėjas Giedrius Neviera pateko į patį karščiausią ir regimiausią veiklos barą. Susidarė įspūdis, kad jaunam vedėjui nelengva „perkąsti“ senuosius vilkus – du Vietinio ūkio skyriaus senbuvius. Buvęs vedėjas Petras Januškevičius ir vyriausiasis specialistas Laimutis Brazdžionis yra įdiegę tokią savo (ne) veiklos įvairiapusę sistemą, kuri gali praryti ir patį G. Nevierą.

„Tegu jie neapsimeta, kad nežino, kam reikia tarybos pritarimo arba kokie sprendimai turi būti priimti… Jie viską puikiai žino, patys pražiopsojo ir patys pakišo“, – apie sudėtingą skyriaus senbuvių veiklą kalbėjo administracijos direktorius Rimantas Pauža. Sykiu direktorius parodė šūsnį baltų lapų. Ant jų pareiškimus galėtų rašyti Statybos ir infrastruktūros skyriaus senbuviai, nenorintys keisti darbo stiliaus ir metodų.

„Arba tu situaciją sutvarkysi, arba ne… Trauktis nėra kur“, – kreipėsi direktorius į G. Nevierą.

Direktorius akcentavo, kad minėtą skyrių būtina stiprinti jaunais ir energingais žmonėmis.

Vedėjui G. Nevierai duotas nurodymas nieko nelaukiant imtis Respublikos gatvės šaligatvių matavimų, kurie būtini savivaldybei perimant turtą.

Posėdyje kartota, kad nieko nelaukiant būtina naikinti neteisingai atliktus gatvių kadastrinius matavimus ir „spausti“ Nacionalinę žemės tarnybą (NŽT), kuri atsakinga už geodezininkų darbą bei taisytinas jų klaidas.

„Negali juk būti taip, kad tvoros stovėtų viduryje gatvių“, – matininkų atliktus kadastrinius matavimus vertino direktorius.

Metinei turto inventorizacijai besiruošiantiems savivaldybės skyriams direktorius taip pat nurodė dirbti atsakingai. Anot administracijos vadovo, inventorizacija turi būti atlikta preciziškai, o ne tik formaliai pasirašant.

Ko trūksta šeimynoms?

Vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja Giedra Gedvilienė kalbėjo apie liūdną skyriaus darbo kasdienybę – dokumentų teismams rengimą, dalyvavimą teismo posėdžiuose ir policijos apklausose, pamestų arba mušamų vaikų gynimą ir t. t. Neseniai skyrius turėjo imtis priemonių, kai į Biržus pas draugą atvykusi vilnietė moteris išvyko „pamiršusi“ pasiimti vaikus. Išgertuvių ir linksmybių dienos baigėsi, o vaikai liko. Vaiko teisių apsaugos skyrius dirbo su Vilniaus kolegomis, ieškojo motinos ir galimybės grąžinti vaikus. Mokyklinio amžiaus vaikai iš Biržų išvyko. Pasak G. Gedvilienės, jų apgyvendinimo problema išspręsta.

Rūpestį kėlė ir smurtaujantys tėvai. Jie savo paauglį sūnų auklėjo mušimu ir, švelniai tariant, persistengė. Pasak vedėjos, tėvai savo kaltę suprato ir pripažino, todėl manoma, kad vaikas galės toliau gyventi su gimdytojais.

Pokalbis laukia ir su vaikus globojančiomis šeimynomis. Vieną iš jų – „Po angelo sparnu“ – patikrino Socialinių paslaugų priežiūros departamentas. Su globėja bus aptartos tikrinimo išvados, kuriose esanti ir nuoroda dėl ryšių su bendruomenėmis nebuvimo, savivaldybės dėmesio stokos bei sutrikimų turinčių vaikų ugdymui netinkamos aplinkos mokyklose.

Pasak vedėjos, abi rajone veikiančios šeimynos norėtų iš savivaldybės daugiau materialinės pagalbos. Vienai jų reikėtų autobusiuko.

Tačiau rajono vadovai pastebėjo, kad šeimynos turėtų pačios norėti ir stengtis bendrauti su rajono bendruomenės žmonėmis.

„Ji iš viso neina į jokius kontaktus ir juos ignoruoja“, – buvo pasakyta apie vieną šeimyną.

„Reikia susitikti ir aptarti, ko jiems dar reikėtų, kad džiaugsmas ateitų. Pirmiausia – į galvas“, – pastebėjo meras.

Neįgalius vaikus globojančios šeimynos motina keitė vieną mokyklą po kitos ir nė vienos jų aplinka nebuvo patenkinta.

„Ji norėtų, kad jos globotiniai visą savaitę gyventų Pasvalio specialiojoje mokykloje“, – šeimynos „Po angelo sparnu“ siekiamybę pasakė Vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja.

Išvyti bebrai ir kompiuterių virusas

Savivaldybės administracija kol kas atsisako ketinimo pirkti autobusą. Pinigų labiau reikia kompiuteriams, kuriuos ką tik buvo „išguldęs“ virusas“. Ketinama pirkti keliolika naujų kompiuterių, pakeisiančių morališkai gerokai pasenusią ir virusams atsparių programų nepalaikančią įrangą. Savaitgalį dirbę savivaldybės IT specialistai informaciją „atblokavo“, tačiau virusas gali bet kada grįžti. Kaip ir bebrai į Papilį.

„Galime pasigirti, kad išvijome bebrus“, – džiaugėsi Papilio seniūnas Renas Čygas.

„Kaip?!“ – posėdžio salėje nuvilnijo pergale susidomėjusių dalyvių balsų banga.

Seniūnas paaiškino, jog pasinaudota patarimais kantriai ardyti bebrų namus. Posėdžio dalyviai replikavo, kad bebrai pajudėjo Parovėjos seniūnijos kryptimi.

„O ar jie negrįš į Papilį ir neatkeršys?“ – suabejojo aštriadančių nelaukiantys seniūnai.

Papilyje griūva kryžius rezistentų kapavietėje. Jį pagraužė ne bebrai, o puvinys.

Seniūnas pateikė pavyzdį, kaip nelengva taikytis prie gyventojų norų. Seniūnija pildė artimą žmogų laidojančių asmenų prašymą paruošti vietą kapavietei. Seniūnijos žmonės nušienavo ne tik kapavietės vietą, bet ir prie jos vedančius takus. Vėliau išvydo, kad velionis palaidotas visai kitur.

„Giminės susipyko“, – paaiškino seniūnas.

Žolė greitesnė už pjovėjus

Visos seniūnijos turi daug darbo su sparčiai augančia žole. Klimato sąlygos lėmė, kad šienavimo darbai užsitęsė. O ir pjovėjai nesantys spartūs. „Sunkūs tie pjovėjai. Žolė auga, o vyrai lėtai juda“, – sakė meras.

„Iš pradžių laukia, kol rasa nukris, o įdienojus ir patys tampa „rasoti“, – pasigirdo replika.

Žinia, kad nebebus finansuojami viešieji darbai, mero sutikta konkrečiai: „Tai seniūnijos „užsilenks“. Ne tik žole, bet ir kiečiais bei barščiais apaugs.“

Meras teigė girdėjęs patarimą, kad Sosnovskio barščių skystis tamsiu paros metu esantis nenuodingas, todėl juos reikia pjauti naktį.

„Per pilnatį“, – merą papildė smagus Biržų seniūno Vyto Jarecko balsas.

Ir ko seniūnui nebūti smagiam, jeigu jo veiklos rezultatais „dalijasi“ ir politikai.

Vos V. Jareckas posėdyje pradėjo vardyti atliktus darbus, pasigirdo smagi administracijos direktoriaus R. Paužos replika.

„Taigi ne vienas dirbai, o trise veikėt – su Aidu Vaitkevičiumi ir Leonidu Sologubovu“, – internete platinamas politikų nuotraukas pakomentavo direktorius.

Malkinės pabaigtuvės ir informacijos stoka

Pačeriaukštės seniūnijoje baigta malkinės statyba. „Galų gale pastatėm malkinę“, – džiugią žinią pranešė seniūnas Aurimas Frankas. Anot jo, tik skardinimo darbeliai kai kurie liko nebaigti.

„O tai tokie silpni skardininkai iš kur?“ – sukluso meras. Išgirdo, kad iš Biržų, iš „Skardenos“.

„Tai kada malkinės atidarymas? Tokia proga visi turėtume atsinešti po malką“, – šventės idėją paskleidė meras.

A. Frankas informavo ir apie seniūnijoje vykusį posėdį dėl papildomai prašomų pašalpų.

„Nė vienam nedavėm, visiems liepėm eiti dirbti“, – griežtą sprendimą pasakė seniūnas.

Posėdyje aptarti kelių taisymo, gatvių apšvietimo klausimai. Visų seniūnijų vadovai turėjo ką pasakyti. Be to, visos seniūnijos ir administracijos skyriai turi teikti savaitės darbų ataskaitas.

Pasak direktoriaus, ataskaitos nepateikė Švietimo skyrius. Gali būti, kad tai nepadaryta dėl rugsėjo pirmosios rūpesčių.

Pasak Švietimo skyriaus vedėjo Rimanto Jociaus, tenka spręsti pedagogų tarifikacijos (pamokų mokyklų direktoriams ir jų pavaduotojams), pavėžėjimo problemas. Sprendimų reikalauja ir Vabalninko vaikų darželio papildomos grupės steigimas.

Bendrojo skyriaus vedėja Deimantė Prunskienė sakė, kad kai kurie skyriai nepaiso reikalavimo teikti informaciją.

„Negaliu gauti informacijos iš kai kurių skyrių, – sakė vedėja, nenorėjusi viešai įvardyti jų.

„Man pasakykite tų skyrių pavadinimus, tai labai greitai informaciją gausite“, – pažadėjo direktorius R. Pauža.

Ar tiktų rožinė spalva?

Posėdis vyko sparčiai ir konstruktyviai. Jo pradžioje direktorius R. Pauža informavo, kad laiko gaišti negalima, nes atvyksta premjeras, kurio komanda išklausys gyventojų skundus. „Arba ateis pasidžiaugti, kad mes gerai dirbame“, – linksmai pridūrė.

Posėdis baigėsi pozityvia gaida. Netgi gyventojų skundai dėl netinkamos parduotuvės spalvos neatrodė grėsmingi.

Architektūros ir urbanistikos skyriui vadovaujanti Loreta Munikienė informavo, kad statant minėtą parduotuvę Vilniaus gatvėje išlaikyti visi privalomi atstumai ir gauti reikiami derinimai. Svarstant objekto projektą su gyventojais gauta tik pastabų dėl prekybos pobūdžio. Dėl spalvų jokių klausimų nekilę, o šito ir neprivaloma derinti pagal kiekvieno žmogaus skonį. Pilka žemės spalva specialistei atrodo tinkama objektui ir tinkanti miestui.

„Net jei būtume gavę pastabų, neprivalėjome reaguoti“, – sakė R. Pauža. Anot jo, kas gražu vienam, nebūtinai priimtina kitam. Esą gal kam norėtųsi ir rožinės spalvos.
Alfreda Gudienė

Nuotraukoje:„Tegu jie neapsimeta, kad nežino…“ – apie savivaldybės Statybos ir infrastruktūros senbuvių darbo stilių kalbėjo direktorius R. Pauža.

siaures_rytai


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: