
Asm. nuotr.
Ginekologo duris pravėrus: skaudžios neištikimybės pasekmės moters sveikatai
18 metų praktikos turinti gydytoja ginekologė Vladislava Puskunigiene pasakoja, kad kiekvieną dieną jos kabinete moterys skundžiasi patiriančios daug streso ir įtampos. Kai kurios net nespėja normaliai pavalgyti. O vakare jaučiasi kaip išsunktos citrinos, nebeturinčios jėgų nei vyrui, nei vaikams, nei sau. Tai atsiliepia ne tik psichinei ir fizinei moters sveikatai, bet ir santykiams. O šiais laikais jie dažniausiai prasideda nuo sekso arba vyresniame amžiuje pavirsta į “gyvenimo draugo” fenomeną. V. Puskunigienė dalinasi mintimis, kaip būtų galima išvengti sudėtingų ligų ir jų komplikacijų dėl neapgalvotų moterų pasirinkimų.
Išmokti sustoti ir skirti laiko sau
Moteris, įkliuvusi į greito gyvenimo tempo spąstus, pirmiausia turėtų sustoti. Norint pradėti teisingai eiti, reikia pradžioje sustoti, pabūti su savimi, savyje, apmąstyti viską, kas vyksta ir pradėti eiti kitu, lėtesniu žingsniu. Būtina susikurti balansą: sudėlioti darbo ir poilsio režimą, laiką šeimai, kad kasdien moteris turėtų laiko kurti save. Nes ji yra ta, kuri duoda. Tam ji turi turėti laiko viskam: savo moteriškos energijos atkūrimui, puoselėjimui, fiziniam aktyvumui, daryti tai, kas jai patinka, kas sukelia teigiamas emocijas.
Turėjau moterį po gimdymo, kuri buvo visiškai išsekusi ir neturėjo laiko sau: trys vaikai. Pasiūliau jai sustoti nors akimirkai, susitarti su vyru, kada ji gali išeiti iš namų, skirti laiko sau, prisiminti, o ką jai patinka daryti. Moteris prakalbo apie šokius, jai visada patiko šokti. Pasiūliau eiti šokti apsivilkus gražią suknelę. Po poros mėnesių apsilankė laiminga, atsigavusi. Dalinosi, kad po šokių ji jau pasiilgsta vaikų, namų, grįžus jai norisi visus išbučiuoti.
Apsipirkti taip pat verta išeiti vienai, be kūdikio, be vyro. Tuomet moteriai prekybos centre nereikia niekur skubėti, rūpintis kažkuo. Labai svarbu sulėtinti žingsnį. Moterų susitikimai, ratai, skirt protui nuraminti, meditacijų mokymai, jogos, gongai, moteriškumo kursai, pasibuvimas gamtoje, yra daugybė įvairių būdų. Mes atsigaunam gamtoj, pailsim ir prisipildom energijos.
Sugrįžti į moters vaidmenį
Moterys neturi kada nei į gamtą nueiti, nei medituoti, nes yra vaikai, tėvai, jos dirba per tris darbus, vyras nedirba arba dirba per mažai, ji visą atsakomybę užsiverčia ant savo pečių, nes šeima nori gerai gyventi: naujas automobilis, geras namas, išvykos. Šito nereikia daryti. Taip jos pervargsta, pradeda sirgti, tai atsiliepia ne tik lytinei sveikatai. Reikia suprasti, kokios yra moters ir kokios vyro pareigos. Apsikeitusios vaidmenimis su vyrais beveik visos moterys tampa nelaimingomis, pervargusios, įsitempusios, dingsta pagarba vyrui, nes jos jaučia, kad vyras nieko nedaro. O tai irgi griauna santykius, pradedama galvoti apie skyrybas.
Moteris užduoda visą emocinį toną šeimoje, darbinėje atmosferoje, nes viskas priklauso nuo jos emocijų. Galima visada įsivertinti savo gyvenimo kokybę: jei moteris laiminga, jei ji šypsosi, jei vyras ir vaikai yra laimingi, jei šeimoje yra abipusis pasitikėjimas ir pagalba vienas kitam, tai esame teisingame kelyje. O jei norisi daugiau būti vienai, norisi ilsėtis nuo visko, nuo vyro, nuo vaikų, kad niekas nelįstų į akis, reiškia tokia moteris yra deficite, būtinai reikia atkurti balansą ir sugrįžti į moters vaidmenį.
Ar santykiai, prasidėję nuo sekso, gali būti tvirti?
Santykiai, kurie prasideda nuo sekso, nėra tvarūs. Susidomėjimas, ypač iš vyro pusės, palaipsniui krenta, mažėja ir dažniausiai jis praranda interesą būti su moterimi. Be to, jei viskas prasidėjo nuo sekso, gali būti, kad vyras gyvena kolekcionuodamas moterų kūnus. Jam gal net visai neįdomi moteris kaip žmogus, jam įdomu, kokia ji lovoje. Jei kažkurį laiką ir bus tie santykiai, jį vis tiek ims dominti kitos moterys ir nuotykiai, ilgalaikių santykių su juo nesukursi.
Savo kabinete matau moteris, kurios blaškosi tai nuo vieno, tai prie kito partnerio. Jos pavargusios ir nepasitiki vyrais. Sako, kad jie visi tokie, kad pasinaudoja kūnu ir palieka, nenori prisiimti atsakomybės. Taip, vyrai yra susikoncentravę ties lytiniais santykiais, tačiau moters pozicija yra labai svarbi. Ji gali paskatinti vyrą suvaldyti geismą, leisti suprasti, kad vis dėl to yra svarbus žmogus kaip asmenybė, tai ne vien tik sekso įrankis.
Kai moteris nusivylusi verkia radus daug lytiškai plintančių ligų, aš jos klausiu, kodėl ji sutinka tokiuose santykiuose būti. Paaiškėja, kad ji pasiduoda vyro įkalbinėjimams nedelsti, nes neva suaugę žmonės, taigi ne maži vaikai. Dažniausiai vėliau tokio vyro nelieka, o lieka daug lytiškai plintančių infekcijų, kurias jie platina. Nekalbu apie tai, kad gali būti ir nėštumas. Kas prisiims atsakomybę? Tokiuose santykiuose moteris jaučiasi nesaugi, netvirta, nerami.
Skausminga mada vyresniame amžiuje: “Gyvenimo draugas”
Dažnai susiduriu, kai vyresniame amžiuje moterys turi gyvenimo draugą. Kas tas draugas? Toks, kur kartais ateina. Paklausiu ar nenorite ilgalaikių santykių? Joms nereikia, sako, nes madinga turėti draugą laisvalaikiui praleisti: su kuo į kiną, svečius, teatrą, šventę nueiti ir patirti lytinių santykių malonumą. Kaip taisyklė, moterų, turinčių gyvenimo draugą vyresniame amžiuje, kuris gyvena kitoje šalyje, kitame mieste, ar kitoj gatvėj, kuris važinėja darbo reikalais į kitas šalis, tyrimuose visada randamos lytiškai plintančios infekcijos (LPI) ir aukštos rizikos žmogaus papilomos virusas.
Toks “draugas” gali turėti dar daugiau draugių kitur, nes jis laisvas, neįsipareigojęs, jis yra svečias. Atėjo, maloniai praleido laiką be jokios atsakomybės, pabuvo, viso gero ir neaišku ar jis dar kada sugrįš. Reikia pripažinti, kad jis irgi naudojasi moterimi savo malonumui, bet blogiausia, kad jis užkrečia moteris lytiškai plintančiomis ligomis.
Kaip atpažinti lytiškai plintančias infekcijas?
Užsikrėtus dažnai nebūna jokių simptomų, bet LPI kaip tylus žudikas daro savo baisų darbą, pasekmės būna pakankamai rimtos, tame tarpe ir nevaisingumas. Kai kada gali pasireikšti tokie simptomai: pasikeičia išskyros iš makšties: spalva, kvapas, konsistencija, atsiranda bėrimai ant išorinių lytinių organų, diskomfortas šlapinantis, gali padidėti kirkšnies limfmazgiai, mėnesinės gali tapti gausios ir skausmingos, skausmingi lytiniai santykiai, kraujingos išskyros po lytinių santykių, kraujingos išskyros, nesusiję su mėnesinėmis, gali būti išeinamosios angos perštėjimas, sąnarių skausmai, šlapimo pūslės uždegimas, pilvo apačios lėtiniai skausmai.
Kai šeimoje yra ištikimybė, o tokių porų tikrai yra, jokių infekcijų tyrimų metu nerandame. Niekada nerandame LPI, ŽPV ir makšties tepinėliai yra švarūs. Bet jei atsiranda trečias tarp dviejų arba jei partneriai turėjo lytinių santykių iki santuokos, tai jau didelė rizika užsikrėsti. Kartais moters širdis jaučia, kad kažkas ne taip, ji pasitikrina dėl LPI ir įtarimai pasitvirtina. Tuomet moteris skaudžiai išgyvena, skaudu matyti ašaras kabinete. Skausmas, nepasitikėjimas, nusivylimas, – sunki patirtis, ją nelengva išgyventi.
Sigita Labutienė, www.sveikuoliai.lt

Pamatykite naujienas pirmi!
Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!