Asm. archyvo nuotr.

Grįžtame į mokyklą: penki patarimai, kaip neišleisti per daug

Sigita Strockytė-Varnė, SEB banko asmeninių finansų ekspertė

Rugsėjo pirmoji – viena didžiausių metų švenčių, ypač jaunesnių klasių mokiniams. Vis tik tėvams pasiruošti šiai dienai gali būti finansiškai sudėtinga, jei iš anksto neplanuojama. Uniformos, pratybos, kanceliarinės prekės – tai tik nedidelė dalis būtinų išlaidų. Taigi kaip protingai suplanuoti pasiruošimo mokslo metams biudžetą? Dalijamės penkiais patarimais, kaip pasitikti šį rugsėjį be streso ir bereikalingų išlaidų.

Apsibrėžkite savo biudžetą

Mokyklinių prekių pasiūla rugpjūčio mėnesį smarkiai išauga. Dėl prekių gausos gali būti sunku rinktis prisipirkti daugiau, negu reikia. Todėl žinoti, kas būtina, ir įvertinti savo finansines galimybes – itin svarbu. Nustatyta didžiausia suma, kurią galite išleisti vaiko pirkiniams, padės kritiškiau ir neskubant nustatyti, ko jūsų vaikui iš tiesų reikia.

Jei nežinote, kaip suplanuoti biudžetą, iš anksto pasitikrinkite, kokios mokyklinių reikmenų kainos vyrauja rinkoje, ir paskaičiuokite, kiek kainuotų reikalingi daiktai, pagalvokite, ar galite tą sumą  išleisti. O gal turite pažįstamų, kurie jau leidžia vaikus į mokyklą, tad galite pasinaudoti ir jų gerąja patirtimi. Tačiau svarbu atkreipti dėmesį, kad kainos kasmet keičiasi. Remiantis vartotojų kainų pokyčiais, apskaičiuotais taikant vartotojų kainų indeksą, lyginant praėjusių metų birželio mėnesį su šių metų tuo pačiu laikotarpiu, nustatyta, kad raštinės ir piešimo reikmenų kainos augo daugiau negu dešimtadaliu (13,3 proc.), o knygų – 4,5 procento. Todėl atitinkamai dėliojant biudžetą svarbu į tai atsižvelgti. Vis tik didžiausią dalį suplanuotos sumos teks skirti uniformai, pratyboms ir kokybiškai kuprinei. Pirmiausia rekomenduojama atimti šias didžiausias išlaidas ir tik tada žiūrėti, kiek liko kanceliarinėms prekėms.

Susidarykite reikalingų prekių sąrašą

Kai kurios mokyklos padeda tėvams pateikdamos mokiniams reikalingų prekių sąrašus. Pasidomėkite – gal ir jūsų mokykla yra sudariusi tokį sąrašą. Jeigu ne, galbūt galite pasinaudoti kitos mokyklos pateiktu sąrašu. Turėdami reikalingų daiktų sąrašą ne tik nenukrypsite nuo suplanuoto biudžeto, bet ir neįsigysite per daug nereikalingų daiktų.

Savaime suprantama, kad pirmaklasiui reikės nupirkti daug naujų daiktų – nuo kanceliarinių priemonių iki uniformos. Tačiau, jei jūsų vaikas nebe pirmokas ar turi vyresnių brolių, sesių, pusbrolių, pagalvokite kuriuos daiktus galite panaudoti. Galbūt praėjusiais metais brolio išaugti sportiniai bateliai vis dar kaip nauji, o sesės dailės reikmenys buvo beveik nepanaudoti. Taip ne tik sutaupysite pinigų, bet ir būsite draugiški gamtai – mažiau pirkdami, mažiau jai kenkiame.

Nesusipirkite visko iš anksto

Nepaisant to, kad parduotuvės vilioja susipirkti viską dar iki mokslo metų pradžios, o matant tokią didelę pasiūlą sunku susilaikyti, rekomenduojama iki mokslo metų pradžios nusipirkti tik būtiniausius daiktus: plunksnakotį, pieštuką, keletą sąsiuvinių. Vėliau rugsėjo pirmomis savaitėmis prekybininkai, siekdami nesandėliuoti prekių, dažnai pasiūlo dar geresnes kainas, negu siūlė akcijų metu. Todėl pirmiausia patartina skirti pinigų uniformai įsigyti, o pratybas nusipirkti vėliau geresnėmis kainomis.

Aprangai ir avalynei skirkite mažiau išlaidų

Gera žinia, kai mokykloje vaikai dėvi uniformą: darbo dienomis drabužių vaikui reikės kur kas mažiau, negu buvo reikalinga lankant darželį. Jei uniformos mokykla nereikalauja, vis vien rekomenduojame ją lyg susikurti patiems: klasikinis megztukas, pora vienodų marškinėlių, kelnės, sijonas. Taip ne tik sutaupysite pinigų, bet ir laiko kiekvieną rytą galvojant, kuo aprengti vaikus. Vaikai auga labai greitai, todėl jiems nereikia daug to paties dydžio drabužių, nes dalis jų tiesiog nebus panaudoti, o pinigus teks išleisti.

Nors vartotojų kainų pokyčiai, apskaičiuoti taikant vartotojų kainų indeksą, rodo, kad aprangos ir avalynės kainos, palyginti su praėjusių metų birželio mėnesiu ir tuo pačiu laikotarpiu šiemet, paaugo nedaug, vos 2,3 proc., tačiau vis tik rūbai ir avalynė sudaro didelę išlaidų dalį.

Jei per mokslo metus pajusite, kad ko nors trūksta, visada galima vadovautis ir tvarumo principais: suorganizuoti, pavyzdžiui, drabužių ar kitų daiktų mainus. Taip sutaupysite ne tik pinigų, bet ir turėsite puikią popietę ir būsite draugiški aplinkai.

Pirmiausia – kokybė, tada – kiekis

Suprantama, kad ne visi gali sau leisti pirkti kokybiškus daiktus – jie tiesiog kainuoja brangiau. Tačiau, jei tokią galimybę turite, rinkdamiesi mokyklinius daiktus pirmiausia dėmesį kreipkite į kokybę.

Anot specialistų, kokybė ypač svarbi renkantis kuprinę ir parkerį. Kuprinė tarnaus kiekvieną dieną ir turės įtakos vaiko sveikatai (ypač nugarai), tad ji turėtų būti ergonomiška, tvirta ir nekaboti žemiau vaiko juosmens. Parkerio plunksna turi būtų pakankamai tvirta, kad smarkiau spustelėjus nelūžtų.

Į mokyklą išleisti pirmoką yra išskirtinis ir emociškai svarbus įvykis tiek vaikui, tiek jo tėvams. Tinkamai susiplanavus išlaidas, ir moksleivis bus patenkintas, ir tėvams neteks patirti  streso dėl viršyto biudžeto.


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: