Gyventojų aptarnavimo skyriaus vedėja Sigita Paulauskienė paaiškino Gustonių fakulteto nariams apie dantų protezavimą, būtinąją medicinos pagalbą užsienyje ir kt. (TLK nuotr.).

Gustoniečiams rūpėjo daugybė dalykų

Tai, ką išgirdo iš ligonių  kasos specialistų apie medicininę reabilitaciją, slaugos namuose paslaugas, prevencines programas, dantų protezavimą, būtinąją medicinos pagalbą užsienyje ir kitus dalykus, Panevėžio rajono trečiojo amžiaus universiteto Gustonių fakulteto nariai įvardijo kaip vertingas ir labai gyvenime praversiančias žinias, kurias įdomu buvo išgirsti. Fakulteto dekanė Regina Masiokienė apgailestavo dėl vieno: kad daug prarado tie, kurie negalėjo dalyvauti.

Į aktualius gustoniečių klausimus atsako Panevėžio teritorinės ligonių kasos Gyventojų aptarnavimo skyriaus vedėja Sigita Paulauskienė ir Kontrolės skyriaus patarėja Aldona Stukienė.

– Jei pacientui skirta ambulatorinė reabilitacija, o procedūras jis nori gauti sanatorijoje, ar pacientas turi mokėti už maitinimą? Ambulatorinės reabilitacijos paslaugos skiriamos, kai biosocialinės funkcijos neatsistato po stacionarinės reabilitacijos ir paciento būklė atitinka ambulatorinės reabilitacijos reikalavimus arba kai biosocialinės funkcijos neatsistato po pradinės reabilitacijos, tačiau nebūtina stacionarinė reabilitacija. Šio etapo paslaugos teikiamos ambulatorinės reabilitacijos paslaugas teikiančiose įstaigose ir gydymo įstaigų ambulatorinės reabilitacijos skyriuose. Jeigu pacientas nori sanatorijoje gauti ambulatorinę reabilitaciją, nakvynę ir maitinimą, už maitinimą ir apgyvendinimą turi susimokėti pats, tačiau įsigyti nakvynės ir maitinimo sanatorijoje neprivalo. Jei pacientas gali nakvoti ir maitintis kitur, sanatorijos turi sudaryti sąlygas gauti ambulatorines paslaugas ir be nakvynės bei maitinimo.

– Jei pacientui skauda nugarą, o netrukus pradeda skaudėti ir koją, reabilitologas pirma skiria reabilitaciją dėl nugaros skausmo, o dėl kojos sako skirsiantis reabilitaciją po to, kai baigsis nugarai skirtos procedūros. Ar tikrai negali būti skirtos procedūros vienu metu dėl abiejų problemų? Medicinės reabilitacijos procedūros turėtų būti skiriamos kompleksiškai. Juolab kai skausmai gali būti susiję. Bet kiek ir kokių procedūrų skirti, sprendžia gydytojas reabilitologas, įvertinęs paciento nusiskundimus, ligos anamnezę, klinikinę būklę, medicininės reabilitacijos indikacijas ir galimas kontraindikacijas, kitų gydytojų specialistų konsultacijų išvadas. Tik reikia pabrėžti, kad vienu metu gydant dėl dviejų nusiskundimų, procedūrų nebus skiriama dvigubai – jų gydytojas galės skirti iki 25.

– Jei nuvykęs į kitą Europos Sąjungos (ES) šalį žmogus susižalotų ir pateiktų Europos sveikatos draudimo kortelę, kas sumokėtų už jam suteiktą būtinąją medicinos pagalbą? Jei susižalojimo metu esate apdraustas Lietuvoje privalomuoju sveikatos draudimu ir kitos ES šalies gydymo įstaigoje prieš gaudami būtinąją medicinos pagalbą pateikiate galiojančią Europos sveikatos draudimo kortelę ar ją pakeičiantį sertifikatą, Jums suteiktas būtinosios medicinos pagalbos paslaugas apmokės Lietuvos ligonių kasos. Atkreipiame dėmesį, kad teisės aktai suteikia teisę gauti iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo apmokamą būtinąją medicinos pagalbą tik jei kreipiatės į tas gydymo įstaigas, kurios priklauso ES ar Norvegijos, Islandijos, Lichtenšteino, Šveicarijos, Jungtinės Karalystės valstybinei sveikatos apsaugos sistemai. Ši teisė neapima už valstybinės sveikatos sistemos ribų teikiamų sveikatos priežiūros paslaugų, už kurias turite mokėti patys, taip pat paciento priemokų (mokesčių) ir neužtikrina transportavimo išlaidų kompensavimo, jei dėl nelaimingo atsitikimo ar ligos užsienyje Jums teks vykti namo.

– Kur nukeliauja pinigų likutis, jei gyventojui, kuriam teiktos iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto kompensuojamos dantų protezavimo paslaugos, atliktas protezavimas ne už maksimalią protezavimui skiriamą sumą? Dantų protezavimo paslaugų išlaidos kompensuojamos asmenims pagal faktines dantų protezavimo išlaidas, bet ne daugiau nei nustatytoji suma. Taigi kai suprotezuojama už mažesnę pinigų sumą, nei galima maksimali, jokio likučio nėra – gydymo įstaigai sumokama mažesnė suma, o visos dantų protezavimui skiriamos lėšos lieka Privalomojo sveikatos draudimo fonde.

Panevėžio TLK dėkoja Panevėžio rajono TAU Gustonių fakulteto bendruomenei už susitikimą ir aktyvų dalyvavimą jame.

             Panevėžio teritorinė ligonių kasa


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: