Gydytojas įspėja: praradus dantį negalima delsti

Netikėtai nuskilęs ar iškritęs dantis daugeliui gali sukelti paniką, tačiau nuo to nesame apsaugotas nė vienas. Prarasti dantys visų pirma asocijuojasi su estetine problema, tačiau tai gali lemti ir rimtus sveikatos sutrikimus. Apie dažniausiai pasitaikančias dantų netekimo priežastis ir pirmąją pagalbą pasakoja klinikos „Grožio chirurgija“ gydytojas odontologas ortopedas Robertas Kirlys.

Kenčia ir jauni, ir pagyvenę

Kasmet pasaulyje apie 10 milijonų žmonių gydoma dantų implantais, o Lietuvoje jų įdedama apie 50 tūkstančių. Odontologo teigimu, bent vieno danties neturi apie 5–18 proc. visų 20-mečių, o bedante burna skundžiasi net iki 56 proc. 76–87 metų žmonių.

Anot gydytojo odontologo ortopedo R. Kirlio, bene pusė atvejų, kai prarandamas dantis, lemia įvairios žandikaulio patologijos, o kitą pusę – netinkama burnos higiena, skatinanti tiek dantų ėduonies, tiek periodontito ir kitų dantenų ligų atsiradimą. „Vienas didžiausių periodontinių ligų atsiradimo rizikos faktorių – rūkymas. Taip pat tokius susirgimus lemia cukraligė, stresas, hormoniniai pokyčiai organizme, tam tikrų vaistų vartojimas ir paveldimumas“, – pasakoja specialistas.

Gydytojas įspėja, kad iškritę dantys gali sukelti ne tik estetinių, bet ir rimtų sveikatos problemų – gali imti nykti žandikaulio kaulas ir kamuoti virškinimo organų sutrikimai. Jaunesnio amžiaus pacientai įprastai kreipiasi dėl pavienių dantų netekimo, o vyresnio amžiaus – dėl didelių dantų eilių defektų ir žandikaulio deformacijų.

Delsiant kyla komplikacijų grėsmė

„Delsiant atkurti prarastą dantį gali atsirasti rimtos ortodontinės problemos, kurias vėliau, siekiant kokybiško rezultato, teks ištaisyti. Pacientai, delsdami laiku kreiptis į specialistą, smarkiai rizikuoja, kad ateityje jiems teks investuoti kur kas daugiau – tiek laiko, tiek finansine prasme“, – įspėja gydytojas odontologas R. Kirlys.

Net ir vieno danties praradimas gali sukelti rimtų sveikatos problemų, kurios gali būti sunkiai pastebimos iš pirmo žvilgsnio. Gydytojas pastebi, jog dėl laiku neatliktos implantacijos po truputį ima nykti iškritusio danties vietoje esantis kaulas, vėliau dėl šio pakitimo kartu su implantacija reikia atlikti ir kaulo priauginimo procedūras, taip pat iškyla ir žandikaulio deformacijos grėsmė.

Pasak specialisto, netekusiam kelių dantų žmogui gresia ne tik su kaulo nykimu susijusios sveikatos problemos, bet ir virškinimo organų sutrikimai. „Iškritus keliems dantims, maistas nebėra tinkamai sukramtomas, tokiu atveju papildoma apkrova tenka skrandžiui ir žarnynui, būtent tai gali sukelti įvairias virškinimo organų problemas, tokias kaip padidėjęs rūgštingumas, skrandžio skausmas ar nemalonus burnos kvapas“, – priduria gydytojas.

Išgydyti – paprasta ir neskausminga

Anot specialisto, prieš parenkant gydymą svarbu tinkamai įvertinti kramtymo aparatą, raumenų jėgą ir žandikaulio būklę. „Pati implantavimo procedūra nėra ilga – vienas implantas vidutiniškai įsukamas per 20–30 minučių. Naudojami šiuolaikiniai dantų implantai suteikia galimybę greitai ir neskausmingai įstatyti naują dantį – į prarasto danties vietą įsriegiamas varžtelis, kuris atstoja danties šaknį, o ant varžtelio uždedamas vainikėlis iš metalo keramikos arba cirkonio“, – pasakoja R. Kirlys.

Anot pacientų, procedūra yra greita ir neskausminga, o implantui prigijus galima nevaržomai kramtyti net ir kietą maistą bei džiaugtis estetiškai patrauklia šypsena. Implantologijos srities gydytojai ir mokslininkai nuolat ieško naujų būdų, leidžiančių sumažinti paciento jaučiamą diskomfortą dėl esamų svetimkūnių burnoje.

„Pacientams dažnai kyla klausimų, kuo skiriasi įvairios prarastų dantų atkūrimo technikos ir naudojamos medžiagos. Siekdami išsamiai atsakyti į aktualius klausimus, kviečiame apsilankyti konferencijoje – apie moderniausias implantologijos technikas šių metų lapkričio 8 d. klinikoje „Grožio chirurgija“ Vilniuje pasakos populiariausių implantų gamintojo pasaulyje „Straumman“ atstovai“, – priduria R. Kirlys.


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: