Gyventojų apklausa: gerėja visuomenės saugumo jausmas, pasitikėjimas Lietuvos policija viršija ES vidurkį

Vis daugiau žmonių Lietuvoje palankiai vertina kriminogeninę situaciją ir jaučiasi saugūs, o pasitikėjimas policija viršija Europos Sąjungos (ES) vidurkį – nedaug nusileidžiame Šiaurės Europos šalims, esame aštunti iš 28-ių ES valstybių narių. Palyginti su kitomis ES šalimis, Lietuvos gyventojų pasitikėjimas policija išaugo labiausiai – 2007 metais pagal pasitikėjimo rodiklius buvome ketvirti sąrašo gale, o šiuo metu esame aštunti – po Suomijos, Danijos, Nyderlandų, Švedijos, Vokietijos, Estijos ir Liuksemburgo.

Tyrimo duomenimis, per pastarąjį dešimtmetį apskritai itin pagerėjo viešojo saugumo situacijos vertinimas – manoma, kad mažėja vagysčių, be to, pastebima, kad patys žmonės labiau rūpinasi savo artimųjų ir savo turto saugumu.

„Didėjantis saugumo jausmas šalyje rodo sistemingo ir nuoseklaus institucijų darbo rezultatus, tam pasitelkiama daug kompleksinių priemonių. Tačiau svarbu paminėti, kad pasitikėjimas vidaus reiklų sistemos tarnybomis auga ir dėl kokybiško kasdienio darbo – žmonės pastebi ir vertina gerą pareigūnų darbą. Tie, kurie turėjo tiesioginių reikalų su policija, Bendruoju pagalbos centru, Valstybės sienos apsaugos tarnyba, „Regitra“, šias institucijas vertina daug geriau nei neturėjusieji kontaktų“, – sako vidaus reikalų ministrė Rita Tamašunienė.

Lietuvoje besijaučią saugiai įvardijo 82 proc. respondentų, o teigiamas kriminologinės situacijos vertinimas, palyginti su 2006 metais, išaugo nuo 29 proc. iki 67 proc.

Apklausos rezultatai parodė ir augantį pačių žmonių sąmoningumą – 77 proc. respondentų nurodė, kad jie ėmėsi kokių nors veiksmų, kad apsaugotų savo nuosavybę, pvz., 4 iš 10 bendradarbiauja su kaimynais saugodami vieni kitų turtą, trečdalis apdraudė savo turtą. Keitėsi požiūris ir į nelegaliu būdu įsigytų prekių (alkoholio, tabalo gaminių ir kuro) vartojimą. Per pastaruosius penkerius metus beveik per pusę sumažėjo žmonių, kurie pateisina kontrabandinių prekių vartojimą.

Taip pat tyrimas parodė, kad daugėja žmonių, kurie palankiai vertina policijos reagavimą į iškvietimus, – 72 proc. apklaustųjų mano, kad policija greitai reaguoja ir atvyksta į įvykio vietą. 2007 metais taip manė kur kas mažiau apklaustųjų – vos 40 proc. Be to, sumažėjo įsitikinusiųjų, kad pareigūnai ima kyšius. Su teiginiu, kad pareigūnai provokuoja duoti kyšį, 2019 metais sutiko vos penktadalis apklaustųjų, o prieš dešimtmetį taip manančiųjų buvo daug daugiau.

Palyginti su kitomis ES šalimis, Lietuvos gyventojų pasitikėjimas policija išaugo labiausiai – 2007 metais pagal pasitikėjimo rodiklius buvome ketvirti sąrašo gale, o šiuo metu esame aštunti – po Suomijos, Danijos, Nyderlandų, Švedijos, Vokietijos, Estijos ir Liuksemburgo.


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: