Gyvsidabriu apsinuodiję ukmergiškiai valstybei pateikė milijonus siekiantį ieškinį
Šią savaitę Vilniaus miesto apylinkės teismą pasiekė grupinis Ukmergės teisėsaugos institucijų darbuotojų ieškinys dėl turtinės ir neturtinės žalos atlyginimo, susijusio su fizinio asmens sveikatos sužalojimu. 31 asmuo – rajono Apylinkės teismo darbuotojai, taip pat prokurorai, advokatai ir jų padėjėjai – yra pasirengę įrodyti žalą, kurią jie patyrė dėl teismo pastate rasto gyvsidabrio. Jų iš valstybės reikalaujama suma siekia beveik 7 mln. eurų.
Ieškovai teigia, kad 2003 ir 2012 metais buvusiose Ukmergės rajono apylinkės teismo patalpose Kęstučio aikštėje radus gyvsidabrio, valstybė, atsakingi pareigūnai laiku ir tinkamai neatliko savo pareigų, nesiėmė būtinų tokioje situacijoje veiksmų. Nebuvo laiku uždarytos teismo patalpos, užnuodytose patalpose leista dirbti tiek 2003 metais pirmą kartą aptikus gyvsidabrio, tiek 2012 metų pabaigoje.
Nuo 2012 m. gruodžio vidurio iki 2013 m. kovo Ukmergės rajono apylinkės teismo patalpose rasta trys kilogramai gyvsidabrio. Daugumai teisme dirbusių žmonių po atliktų laboratorinių sveikatos tyrimų nustatytas lengvo laipsnio lėtinis apsinuodijimas gyvsidabriu. Tačiau į teismą dėl žalos atlyginimo kreipėsi ne visi. Tarp ieškovų yra teisėjai Rinaldas Adamonis, Regina Nenortienė, prokurorai Gintas Vaičiūnas, Julius Gelumbauskas, Darius Žvirblis, Darius Krogertas, advokatai Valdas Kersnauskas, Regina Šaltinienė, Virginija Budrevičienė, Virginija Bradulskienė, Danutė Giedraitienė, taip pat teismo darbuotojai, advokatų padėjėjai, kiti ilgą laiką lankęsi bei dirbę Apylinkės teisme teisėsaugininkai. Visi jie teigia, jog sveikatos sužalojimus patyrė dėl valstybės neteisėtų veiksmų, neužtikrinusių saugių darbo sąlygų.
Teismui pateiktame ieškinyje primenama, jog daugiau nei prieš trejus metus, gruodžio 12-ąją, rajono Apylinkės teisme atliekant signalizacijos tvarkymo darbus ir gręžiant perdangą tarp pirmo ir antro aukštų posėdžių salėje pro skylę ėmė tekėti gyvsidabris. Atvykę į įvykio vietą Ukmergės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos ugniagesiai gelbėtojai jį surinko, atliko paviršių ir oro demerkurizaciją. Teismo pastatas, kuriame ir toliau tvyrojo gyvsidabrio garai, buvo eksploatuojamas beveik savaitę, iki gruodžio 18 dienos. Apylinkės teismas dirbo, nes Vilniaus visuomenės sveikatos centro Ukmergės skyrius rekomendavo neeksploatuoti tik pirmojo aukšto teismo posėdžių salės, kurioje gyvsidabrio garų koncentracija viršijo leistinas normas, kitas patalpas patarė vėdinti, darbuotojus, kurie galėjo ilgą laiką būti veikiami gyvsidabrio garų, pasiųsti pasitikrinti sveikatos, tęsti metalinio gyvsidabrio išsiliejimo vietų patalpose paiešką. Apie evakuaciją prabilta tik atlikus pakartotinus gyvsidabrio garų koncentracijos ore matavimus.
Kaip nurodoma ieškinyje, Apylinkės teismo patalpose gruodžio 12–18 dienomis dirbo Visuomenės sveikatos centro darbuotojai, ėmę mėginius, bei gelbėtojai, vykdę nukenksminimo darbus. Jų paklausus, ar nepavojinga, kad teismo darbuotojai ir kiti asmenys yra patalpose, neva buvo patikinta, jog pavojaus nėra. Tuo tarpu patys Visuomenės sveikatos centro atstovai ir gelbėtojai dirbo su specialia apranga, respiratoriais.
Atliekant papildomą Ukmergės rajono apylinkės teismo patikrą aptikta dar 700 gramų gyvsidabrio. Tuomet įtarta, jog tai – 2003 metais rasto gyvsidabrio likučiai, kurių tinkamai niekas nepašalino.
Tuomet, t. y. 2003-ųjų sausio 9–10 dienomis, gyvsidabris pastebėtas ant grindų, koridoriuje ir posėdžių salėje stovinčiuose gėlių vazonuose. Tada į pagalbą buvo pasitelkti ugniagesiai gelbėtojai, kurie, pasak ieškovų, šluotelės ir samtuko pagalba surinko ir išsivežė išpiltą medžiagą. Pastato patalpose buvo atlikti gyvsidabrio garų koncentracijos tyrimai. Kadangi rezultatai rodė tik nedidelį užterštumą, darbuotojai iš pastato evakuoti nebuvo, teismas tęsė įprastą darbą. Ieškovai įtaria, jog tuomet nebuvo surinktas visas gyvsidab-ris, kurio likučiai ir aptikti bemaž po dešimties metų.
Pareiškėjai įsitikinę, jog jų organizmai gyvsidabriu buvo nuodijami nuo 2003 metų, o valstybė neatliko savo pareigų, t. y. tuomet neieškojo ir nepašalino viso nuodingo metalo, pakartotinai netyrė statinio taršos.
Taip pat ieškinyje teigiama, jog teismo darbuotojai, lankytojai bei kiti nuo gyvsidabrio užterštumo nukentėję asmenys nebuvo informuoti apie jiems gresiantį apsinuodijimą gyvsidabriu, apie jo poveikį sveikatai, profilaktiką.
Todėl ieškovai mano, kad atsakovė – valstybė – privalo jiems atlyginti tiesioginę žalą – sveikatos grąžinimui būtinas išlaidas: diagnostikos bei laboratorinių tyrimų, sanatorinio gydymo, kompensuoti vaistus bei maisto papildus, reikalingus sveikatos palaikymui.
Kiekvienas ieškovas iš valstybės tikisi prisiteisti po 225 550 eurų.
Ukmergės teisininkams teisme atstovaus advokatas Gintaras Černiauskas.
Individualų ieškinį teismui dar spalio mėnesį yra pateikęs ir advokatas Valentinas Giriūnas. Prieš tai dėl turtinės ir moralinės žalos atlyginimo pretenziją jis buvo pareiškęs Nacionalinei teismų administracijai, Teisingumo ir Sveikatos apsaugos ministerijoms, Vilniaus visuomenės sveikatos centrui ir Lietuvos advokatūrai.
„Gimtosios žemės“ kalbinta laikinai Apylinkės teismo pirmininkės pareigas einanti teisėja Edita Zarembienė nenorėjo komentuoti, kodėl jos pavardės nėra ieškinį valstybei pateikusiųjų sąraše. „Konkrečios priežasties nėra“, – sakė teisėja.
Tarp ieškovų nėra ir teisėjų Evaldo Pašilio, Snieguolės Bielskienės. Pastaroji konkrečių priežasčių neįvardijo, tačiau teigė palaikanti savo bendradarbius ir kolegas.
Nijolė STUNDŽIENĖ
Pamatykite naujienas pirmi!
Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!