Inovatyvus metodas – puiki motyvacinė ir sportinio aktyvumo didinimo priemonė

Šių metų pradžioje Panevėžio Jaunuolių dienos centre  startavo tarptautinis  #IDOSPORT sporto projektas. Šiame projekte dalyvauja penkios šalys: Ispanija, Lietuva, Vengrija, Italija ir Graikija. Pirmasis partnerių  susitikimas vyko vasario mėnesį Ispanijoje. Susitikimo metu partneriai pasidalino savo gerąją patirtimi, problemomis ir aptarė projekto tikslus. Šis projektas turi keletą tikslų: pirmasis tikslas – skatinti judėjimo ir intelekto negalią turinčius žmones kuo aktyviau sportuoti. Antrasis tikslas – skatinti savanorišką sportą, kad visiems būtų sudarytos vienodos galimybės. Projektu taip pat siekiama padidinti supratimą apie sporto svarbą sveikatai, ypač intelekto sutrikimą turintiems asmenims. Taip pat šis projektas puiki socialinės įtraukties ir integracijos priemonė.

Sporto nauda ne tik sveikatai, reabilitacijai, bet ir asmeninei raiškai dabar yra plačiai pripažįstama. Sportuodami žmonės gali sustiprinti savo savarankiškumą ir užmegzti socialinius ryšius. Tai ypač svarbu neįgaliesiems, nes tai gali tapti būdu įveikti kliūtis ir diskriminaciją, kuriai palankūs stereotipai ir išankstiniai nusistatymai. Sportas gali būti aktyvios socialinės įtraukties ir savęs tobulinimo šaltinis ir variklis. Šių veiksmų atlikimas Europos lygiu leidžia dalintis gerąja patirtimi ir prisidėti prie kultūrinių pokyčių tarptautiniu lygiu, keičiant supratimą apie intelekto negalią.

Šio projekto metu mūsų įstaigos projekto komandai kilo idėja sudaryti individualias sporto programas Jaunuolių dienos centro (Panevėžys) lankytojams ir skatinti sportuoti taip, kad sportuodamas žmogus jaustų džiaugsmą dėl savo tobulėjimo. Įgyvendinant šią idėją ir kuriant naują metodiką sportinio aktyvumo didinimo įgyvendinimui, nusprendėme įtraukti informacines technologijas, bei savo gerąja patirtimi pasidalinti su projekto partneriais.

Naudojantis šia metodika aiškiai ir lengvai suprantama informacija, įdomus pateikimo būdas, galimybė naudotis populiariu informacinių technologijų įrenginiu savarankiškai ir greitai pasiekiamas rezultatas, tai mūsų manymu, raktas į intelekto sutrikimo negalią turinčio asmens motyvacijos sportuoti skatinimą.

Metodiką sudaro: pratimo nufilmavimas, video filmuko kūrimas, patalpinimas You Tube kanale. Kiekvienam filmukui sukuriamas QR kodas. Kai visi šie žingsniai atlikti tuomet yra ruošiamas individualus sporto planas pagal paslaugų gavėjo fizinio aktyvumo lygį.

Visi Jaunuolių dienos centro jaunuoliai yra suskirstyti į keturias grupes pagal fizinio aktyvumo lygį: Alfa, Beta, Gama, Delta. Alfa- pajėgiausio aktyvumo , Delta – mažiausio aktyvumo. Kiekvienas paslaugų gavėjas turi savo asmeninį individualų sporto planą, kuris yra sudaromas vienam mėnesiui. Individualus planas yra segamas į segtuvą, kurį sudaro: titulinis viršelis ant ,kurio nurodyta vardas, pavardė, kuriai fizinio aktyvumo grupei jaunuolis priklauso. Taip pat ant visų individualių planų yra užklijuota nuotrauka, kad lengviau būtų rasti savo planą negalintiems skaityti. Segtuve galima rasti taisykles kaip naudotis individualia programa, bei kiekvieno mėnesio sporto planą. Kai paslaugų gavėjas gauna savo planą jis turi pasiimti mobilųjį telefoną, atsisiųsti QR Scanner programėlę ir nuskanuoti QR kodą savo individualioje sporto programoje. Nuskenavęs QR kodą mobiliojo telefono ekrane stebi sportinio pratimo video filmuką, kuriame yra tiksliai nurodyta kaip atliekamas pratimas. Pratimai parengti trumpi, nesudėtingi, atsižvelgiant į kiekvieno fizines galimybes.

Atlikęs pratimą, jaunuolis turi pažymėti varnelę prie konkretaus QR kodo, kaip įvykdytos užduoties įrodymą. Viena varnelė lygu vienas taškas.

Surinkę daugiausia taškų yra skatinami mėnesio ir metų apdovanojimais. Manome, kad sukuriant sveiką konkurenciją tarp sportuojančių proto negalią turinčių žmonių galima pasiekti geresnių rezultatų.

Integravus informacines technologijas į sportą šis metodas parodė, kad didėja jų savarankiškumas, pasitikėjimas savimi, tobulėjimas IT naudojimo srityje, o tai itin svarbu norint palaikyti motyvaciją. Pagrindiniai fizinio aktyvumo stoka dažniausiai ir yra motyvacijos trūkumas. Motyvacija pats svarbiausias kriterijus norint palaikyti aktyvų gyvenimo būdą. Jos ypač trūksta intelekto negalią turinčiam asmeniui. Manome, jog šis inovatyvus metodas bus efektyvus ir motyvuojantis, skatinantis tobulėti ir padedantis plėsti intelekto sutrikimą turinčių žmonių galimybių ribas.

Norime pasidžiaugti, kad tai yra veiksmingas metodas ir norime juo pasidalinti su kitais. Jaunuolių dienos centre jaunimas sportuoja kiekvieną rytą. Tik pravėrę centro duris jie skuba apsirengti sportinę aprangą ir be jokio priminimo bei raginimo imasi aktyvios veiklos. Kviečiame ir jus išbandyti šią sporto metodiką ir atrasti sau tinkamus pratimus, tinkamu laiku ir su gera nuotaika. Nors Covid–19 situacija šiuo metu pristabdė mūsų aktyvų gyvenimą, bet mes tik patys galime rinktis sėdėti ant sofos ar judėti!

Judėkime pirmyn ir pasieksime labai daug! Sportuokime kartu, pakvieskime savo draugus, bičiulius, šeimos narius!

Dalinamės pratimų nuoroda:

https://www.youtube.com/results?search_query=%23idosport&sp=QgoSCGlkb3Nwb3J0

Jolita Kavaliauskienė

Jaunuolių dienos centro

Socialinė darbuotoja


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: