Ignas Goštautas, SEB banko nuotr.

Investavimas neramumų fone: šešios taisyklės, kurias svarbu prisiminti

Komentaro autorius Ignas Goštautas, SEB banko Privačiosios bankininkystės Investavimo strategijos vadovas.

Be akivaizdžių skausmingų karo pasekmių Ukrainos žmonėms, Rusijos agresija turi įtakos šalių ekonomikai ir finansų rinkoms. Šiuo neramiu laikotarpiu svarbu tinkamai vertinti ir investavimo galimybes, o kelios prisimintos laiko patikrintos taisyklės gali padėti lengviau tvarkytis su investicijomis didelių pokyčių rinkose metu. Taigi kaip elgtis investuotojams?

Finansų rinkose šiuo metu pastebime kainų svyravimus, kurie kyla ir dėl investuotojų emocijų ir nenuspėjamos ateities. Dar iki prasidedant karui buvo matyti svyravimo ir rinkų neapibrėžtumo apraiškų dėl didelės infliacijos, centrinių bankų veiksmų griežtinant pinigų politiką ir ekonomikos augimo tempo. Daugelį pribloškusi tiesmuka invazija į Ukrainą tapo dar vienu neapibrėžtumą didinančiu veiksniu.

Vis dėlto rinkų ir iš investicijas uždirbamo pelno nepastovumas dažniausiai yra neišvengiamas. Investicijų vertė nuolat kyla arba krenta, o tai gali sukelti trumpalaikes emocijas ir trukdyti priimti sprendimus, kurie duotų ilgalaikę finansinę naudą.

Vadovaukitės protu, o ne emocijomis

Nepulkite parduoti investicijų iš baimės ar perdėto optimizmo. Suprantama, tai nepaneigia principo, kad investicijas reikėtų parduoti jų vertei krentant ar pirkti jai kylant. Tačiau svarbu gerai pagalvoti prieš priimant sprendimus.

Nepastoviais laikais pamačius investicijų portfelių nuostolius dažnai sukyla emocijos, kurioms daugelis investuotojų pasiduoda, išsigąsta, pradeda abejoti ilgalaikėmis investicijų strategijomis, nori atsitraukti nuo rinkos, laukti nuošalyje ir galbūt grįžti, kai viskas nurims. Tačiau bandyti nuspėti, kada rinkos vėl pradės kilti, yra labai sudėtinga, o priėmus blogą sprendimą netinkamu metu atsiranda rizika prarasti ilgalaikę portfelio grąžą.

Investuotojams, kurie nuolat nestebi rinkų naujienų ir neanalizuoja ekonominių pokyčių, įmonių rezultatų, geriausia būtų nepaisyti trumpalaikių svyravimų. Atsiminkite, kad ir kitus rinkos dalyvius veikia emocijos, bet rinkoms nurimus atsigręžiama į svarbiausius dalykus, tokius kaip augimo perspektyvos, įmonių finansiniai rezultatai ar palūkanų normos.

Investuokite ilgam

Istorinė patirtis rodo, kad, kuo ilgiau investicijos į akcijų rinkas buvo išlaikytos, tuo mažesnė buvo nuostolių tikimybė. Įprasta nuostata, kad investuoti į akcijas reikėtų bent penkeriems metams. Jei žinote, kad jums pinigų prireiks greitai, tikriausiai investicijoms finansų rinkose šių lėšų nereikėtų skirti. Suprantant, kad investuojama ilgam, yra lengviau susikoncentruoti į ilgalaikę strategiją ir nekreipti dėmesio į trumpalaikius svyravimus.

Investuokite periodiškai

Susidarykite investicijų planą numatydami, kiek lėšų periodiškai skirsite investicijoms, ir jo laikykitės. Nenustokite investuoti net tada, jei rinkos pradėjo smarkiai svyruoti. Investuojant periodiškai ir kritimo, ir pakilimo laikotarpiais jūsų investicijų vidutinė įsigijimo kaina tampa beveik vienoda, o tai palengvina ištverti sudėtingus rinkoms momentus.

Be to, po smarkaus kritimo rinkos į geresnį ar buvusį lygį gali labai greitai, todėl, jei bandysite sulaukti nuotaikų pasikeitimo rinkose, galite nespėti sureaguoti. Kelios praleistos pelningiausios prekybos dienos gali turėti didelę įtaką jūsų investicijų portfelio grąžai.

Išskaidykite  investicijas

Diversifikacija yra būdas valdyti su investicijomis susijusią riziką. Paskirstykite investicijas pagal įvairias turto klases, pramonės šakas, šalis – taip sumažinsite didelio nuosmukio tikimybę. Niekada nesudėkite visų lėšų tik į vieną ar keletą finansinių priemonių.

Kad ir kaip pigiai ir patraukliai kuri nors investicija atrodo, kol jos kaina nepasiekė nulio, nereikėtų atmesti galimybės, kad jos vertė gali kristi, net jei tai prieštarautų kruopščiausiems jūsų skaičiavimams. Be to, kartais net iš pažiūros gera ir pelninga įmonė gali tapti bevertė. Tačiau, jei gerai išskirstysite savo investicijas, tikimybė, kad jų visų vertė kris ar kad įvyks kažkas, dėl ko ankstesnė vertė nebegrįš, yra mažesnė. Mažėjant vienos iš jūsų investicijų vertei, kita tuo pat metu gali kompensuoti brangdama. Todėl tinkamai parinktas ir diversifikuotas investicijų portfelis sukels mažiau galvos skausmo rinkoms smarkiai svyruojant.

Prieš investuodami gerai įvertinkite riziką

Prieš priimdami investicinius sprendimus atidžiai įvertinkite savo finansinę padėtį, lėšas, kuriomis galite rizikuoti, ir savo gebėjimą valdyti emocijas sunkiu metu. Pelnas ir rizika yra neatsiejami dalykai. Daugelis žmonių net su nedideliais praradimais susitaiko sunkiai, bet prieš investuodami gerai apie tai nepamąsto ir pasirenka potencialiai pelningesnes, bet didelės rizikos investicijas. Pagalvokite, kokią dalį kapitalo galite sau leisti prarasti dėl rizikos. Galbūt jums ramus miegas yra svarbiau už galimybę uždirbti didesnį pelną.

Laikykitės nustatytos strategijos

Būkite drausmingi ir laikykitės iš anksto nustatytos strategijos, o pokyčius atlikite tik gerai pasvėrę argumentus.

Apibendrinant galima padaryti išvadą, kad net ir neramiais laikais, kada pasaulį ir finansų rinkas krečia nežinomybė, pagrindiniai investavimo principai ir taisyklės lieka tie patys. Todėl, kad ir kaip sudėtinga gali atrodyti psichologiškai, svarbu atsiminti, kad investicijos turi būti ilgalaikės ir periodiškos, gerai diversifikuotos ir negrįstos trumpalaikėmis emocijomis. Tik įvertinus riziką ir nuolat laikantis nustatytos strategijos yra pasiekiami geri investiciniai rezultatai.


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: