Įrenginiai etikai ir garbei nustatyti

Biržų rajono savivaldybės tarybos posėdyje iškilo klausimų, kuriems spręsti vargu ar galima parengti reglamentus bei specialius nuostatus. Pavyzdžiui, kas galėtų pamanyti, kad kalbomis apie taupymą galima įžeisti žemdirbišką visuomenę, smegduobėse įžvelgti partinius interesus, o garbės sąvoka galėtų būti skirtingai traktuojama kaimo ir miesto vietovėse.

Melioracija ir etika

Politikams diskutuojant, ar tikrai verta biudžeto lėšomis prisidėti prie europinės paramos lėšomis melioruojamų stambių ūkių projektų, žemdirbių interesus gynė tarybos narys Kęstutis Armonas. Tarybos Etikos komisijai ir rajono žemdirbių organizacijoms vadovaujantis ūkininkas pyktelėjo, išgirdęs mero Valdemaro Valkiūno replikas.

Rajono vadovas komitetų posėdžiuose neslėpė nuostatos, kad biudžeto lėšomis remti stambių ūkių projektus nėra gera praktika. O tarybos nariai, mero įsitikinimu, privalo atstovauti viso rajono gyventojų interesams.

Pilyje vykusio tarybos posėdžio metu Etikos komisijos pirmininkas K. Armonas kalbėjo apie tai, jog meras, tarybos nario manymu, jį stačiokiškai užgauliojo, neleidęs baigti sakinio teismukiškai klausė, kas „stovi“ už ūkininko.

„Tarybą noriu informuoti apie netaktišką mero požiūrį ir kalbas apie žemdirbišką visuomenę“- savo pasisakymo esmę apibūdino etikos sargų vadas, ūkininkas K. Armonas.

Smegduobės ir interesai

Vyriausybės atstovės teikimu Biržų rajono taryba atšaukė praėjusios kadencijos sprendimą dėl savivaldybės biudžeto lėšomis finansuojamų geologinių tyrimų. Tokį sprendimą politikai buvo priėmę dėl Naciūnų kaimo gyventojos sodybos tyrinėjimo, tačiau, pasirodo, finansuoti galima ne atskirus gyventojus, o fondus. „Esu mero pavaduotoja ir turiu paisyti Vyriausybės atstovo nurodymų“, – sakė balsuoti už sprendimo panaikinimą pasirengusi vicemerė I. Varzienė.

„Kadangi nesu mero pavaduotojas, tai kalbėsiu vadovaudamasi sveiku protu…Čai yra paprasčiausias aplaidumas ir nesirūpinimas žmonių problemomis“, – tarė Valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos pirmininkas Viktoras Rinkevičius. Ir pridūrė, kad, jeigu pagalbos būtų reikėję „kam nors iš valdančiosios koalicijos narių ar jų giminių, tai seniai viskas būtų išspręsta.“

Neilgai trukus į tokias kalbas reagavo vicemerė: „Neseniai išgirdome Etikos komisijos pirmininko K. Armono kalbą, kad reikia elgtis etiškai, o gerbiamas V. Rinkevičius pasakė tokių užuominų apie koaliciją ir gimines… Kadangi jūsų frakcija labai saugo etiką, tai jos nariai turėtų elgtis taip pat etiškai.“

Veidrodis ir protekcionizmas

Svarstant savivaldybės garbės piliečio vardo suteikimo komisijos sudarymą, „valstietė“ Nijolė Šatienė komisijoje pasigedo atstovų iš kaimo. Pasak politikės, kaimo bendruomenių sąjunga pavėlavo teikti savo kandidatą. Veltui savivaldybės darbuotojas Dalius Mikelionis aiškino, kad komisijoje yra ir Vabalninko, ir Papilio gyventojų, ir ne tik mieste gyvenančių bendruomenės „Biržai – mūsų namai“ atstovų.

„Mes labai nesiveržiame, tačiau skauda širdį“, – kalbėjo N. Šatienė, kurios kandidatūra buvo pasiūlyta pavėluotai.

„Valstiečių“ frakcijos pirmininkas V. Rinkevičius komisijoje, į kurią nepateko N. Šatienė, įžvelgė protekcionizmą, dėl kurio apkaltino mero pavaduotoją I. Varzienę. Mat iš devynių narių sudarytoje komisijoje yra mero patarėjos D. Martinkėnienės vadovaujamos Pagyvenusių žmonių asociacijos ir Lietuvos tremtinių ir politinių kalinių sąjungos, kurios narė yra I. Varzienė, atstovų.

„Tai labai ryškus protekcionizmas. Tai ko jūs dabar reikalaujate etikos, gerbiama vicemere. Pažiūrėkite į save ir pamatysite veidrodyje savo tikrąjį veidą“, – rėžė opozicijos lyderis V. Rinkevičius.

I. Varzienė paaiškino nedalyvavusi komisijos sudaryme, o tremtinių atstovė Danguolė Žiūkienė, anot vicemerės, komisijoje „buvo visada, kada tik buvo ši komisija“.

„Nematau jokio etikos pažeidimo ir į veidrodį žiūrėti nesirengiu“, – oponentui atšovė mero pavaduotoja I Varzienė.

Traukinys ir garbė

„Pažiūrėjau laikraštį ir nepastebėjau, kada reikia siūlyti kandidatus“, – aiškino į Garbės piliečio vardo suteikimo komisiją nepatekusi „valstietė“ N. Šatienė. Kadangi taryba yra pavirtinusi, kad komisijoje turi būti devyni nariai, meras V. Valkiūnas klausė, ką reikėtų išbraukti, kad į komisiją patektų N. Šatienė.

Salėje tvyrojo tyla.

„Ar jums tai labai aktualu ir ar jūs norite, kad Viktoras Rinkevičius šitą traukinį, į kurį jūs pavėlavote „ant stop krano“ sustabdytų?“ – į Kaimo bendruomenių sąjungai vadovaujančią N. Šatienę kreipėsi meras.

V. Rinkevičiui traukinio stabdyti nereikėjo – tą padarė mero pavaduotoja I. Varzienė.

„Gal mes galime kitame posėdyje keisti komisijos nuostatus, padidinti komisijos narių skaičių ir įtraukti Nijolę Šatienę“, – paslaugiai ir nuoširdžiai pasiūlė konservatorė I. Varzienė. Jai pritarė socialdemokratė Audronė Garšvaitė. Anot jos, nėra kur skubėti su Garbės piliečio vardo teikimais ir galima laukti kito posėdžio bei keisti komisijos sudarymo nuostatus.

„Gerai, kad mes galėtume važiuoti toliau, atsiimu šį klausimą, nes ne tai gyvenime svarbiausia, kam garbę suteikti“, – tarė meras V. Valkiūnas.

„Stop kraną“ nuspausti pasiūliusi konservatorė sustabdė traukinį, kad Garbės piliečio vardo suteikimo komisijoje atsidurtų „ valstiečių“ partijos ir kaimo žmogus.

 

Alfreda Gudienė

siaures_rytai


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: