
Iš daugiabučių – į priemesčius
Kraustynės iš Vilniaus, Kauno ar Panevėžio daugiabučių į ramesnių miestelių priemiesčius tęsiasi. Norima keltis į privačius kad ir nedidelius namus. Idealu, kai visa infrastruktūra – apšvietimas, elektros ir vandentiekio linijos būna atvestos, belieka rasti kokybiškas švietimo įstaigas ir padoriai apmokamą darbą.
Elektrikai skaičiuoja šimtus prašymų įvesti didesnę galią. Tai rodo, kad naujakuriai namuose kabina gyvatukus, šildymo ar vėdinimo įrangą.
Štai į Alytaus priemestį pirmąjį Alytų šalia Nemuno įsikėlė kelios dešimtys šeimų. Panaši padėtis Prienuose ar Jiezne, Pakuonyje, Veiveriuose, Išlauže bei Balbieriškyje. Tai lemia 30 km. atstumas nuo Kauno bei atvestos komunikacijos.
Šeimų gausėjimas fiksuojamas projektuojant, statant ar rekonstruojant individualius namus Valkininkuose (60 km. už Vilniaus), Merkinėje, Perlojoje . Beje, namai Perlojoje įvestu vandentiekiu brangesni nei su lauko WC. Į Šilutės kvartalus keliamasi iš pietinės Klaipėdos daugiabučių, nes nėra transporto kamščių, švarus oras ir nedidelis uostas.
Ukmergėje statybų pikas – šalia miesto esančiose sodininkų bendrijose, kurios kaip, pavyzdžiui, „Rasa“, „Dukstynėlė“, „Pušelė“ tampa gyvenamaisiais rajonais. Kaip tik šiemet į šias bendrijas buvo nutiesti vandens tiekimo ir nuotekų šalinimo tinklai. Jų bus klojama ir daugiau.
Molėtuose po 30 metų statomi ir kotedžai, ir daugiabučiai. Tarp miškelių įterpti kvartalai jauną kartą vilioja nutiestais keliais, paklotais vamzdynais.
Tą patį tvirtina ir Radviliškio rajono Šeduvos seniūnė Edita Mančiauskė. Šeduva nuo Panevėžio nutolusi 40, Radviliškio 16, Šiaulių 36 kilometrais. Čia graibstomi ir sklypai prie ežero, ir senos statybos medinukai ar mūrinukai. Kana svyruoja nuo 40 iki 90 tūkst. eurų, jei tai naujais iškeptas namas.
Tuo tarpu „Ober haus“ nekilnojamojo turto ekspertė Gabija Drobelytė kiek atsargesnė. „Kėlimosi pikas buvo per pandemiją. Po pandemijos dalis darbuotojų taip ir liko dirbti nuotoliniu būdu. Tai leido laisviau rinktis gyvenamąją vietą, tačiau ir dabar miesto prieigos sparčiai plečiasi – Pilaitės ar Ukmergės plento kryptimis, 10-30 km nuotoliu nuo miesto centro, – sako ekspertė. – Kėlimusi įtakos turi sparčiai augusios būsto kainos Vilniaus centre.“
Lietuvos prekybos ir pramonės rūmų asociacijos patarėjas dr. Gediminas Rainys teigia, kad satelitiniai kvartalai ar miestukai – natūralus pabėgimas iš beprotiško tempo didmiesčiuose. Tai geometrine progresija paspartino ir po pandemijos atsvėrusios galimybės dirbti nuotoliu.
G.Rainys siūlo savivaldybėms ir piniginėmis išmokomis skatinti žmonių bėgimą iš didmiesčių. Šį Šiaurės šalyse propaguojamą metodą jau taiko kad ir Ukmergė.
Ekspertai sako, jei galima dirbti nuotoliu, o pasitrinktame mieste ar miestelyje yra darželis ar mokykla atstumas gali prailgti iki 60 -70 km. Būtent tiek atitolę Valkininkai ar Ukmergė nuo Vilniaus.
Lietuvos vandens tiekėjų asociacijos prezidentas Bronius Miežutavičius įžvelgia, kad civilizuoti patogumai pritraukia prakutusius ir daugiau išleisti galinčius naujakurius. Tai skatina vartojimą, daugiau uždirba rajonų gyventojai, mažėja skirtis tarp regionų.

Pamatykite naujienas pirmi!
Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!