Įsisiurbusi dėlė vos nepražudė moters

Į laidotuvių apeigas besiruošusi biržietė pati buvo atsidūrusi ant mirties ir gyvybės ribos.

Vasara – ne tik malonumų metas. Turime saugotis skraidančių uodų, bičių, vapsvų, kamanių, širšių, žolėje ir krūmuose tyko erkės, o vandenyje – dėlės. Gyvių įgėlimas ar įsisiurbimas gali baigtis ne tik rimtu sveikatos sutrikdymu, bet kartais ir mirtimi.

Nutikimas Biržuose dar sykį įspėja, koks pavojus gali slypėti gamtoje.

Siurbėlė sukėlė šoką

Šios savaitės pirmomis dienomis medikai gelbėjo alerginio šoko ištiktą moterį. Agluonos upės pakrantėje gyvenanti biržietė tą dieną braidė upėje – dėliojo krantą puošiančius akmenis. Po to išsimaudžiusi upėje ji dar sykį maudėsi namie. Ruošėsi eiti atsisveikinti su mirusiu pažįstamu.

„Nuėjusi į dušą pamačiau ant kojos pėdos viršaus įsisiurbusią dėlę. Ją ištraukiau, tačiau mano savijauta buvo keista”, – pasakojo moteris. Pasak jos, pirmiausiai lyg nudegintos ėmė perštėti lūpos, ėmė tinti liežuvis, ausis vis labiau kažkas spaudė. Moteris spėjo surinkti darbe buvusios dukros telefono numerį.

Išgirdusi mamos prašymą skubiai parvažiuoti, nes jai tinsta liežuvis ir darosi sunku kalbėti, dukra tuoj pat lėkė namo.

Vos tik išvydusi motiną skubiai kvietė medikus. Pasak dukros, jos mamos kūnas buvo išmėtytas mėlynomis dėmėmis. Kojos buvo visiškai mėlynos, ištinę lyties organai. Motiną krėtė stiprus drebulys.

Laimei, netrukus atlėkė greitoji medicinos pagalbos ekipažas, medikė suleido vaistus ir išvežė moterį į ligoninę. Į gydymo įstaigą automobilis skubėjo su įjungtais švyturėliais, pavojingai krito ligonės kraujospūdis.

Ligoninėje medikai padarė viską, kad išgelbėtų alerginio šoko ištiktą moterį. Dabar ji gydosi ambulatoriškai – nukentėjusiai nuo siurbėlės kol kas sutrikusi koordinacija, kalba. Po mėnesio ligonė tirsis, ar nėra alergiška vabzdžių įkandimui.

„Gali būti, kad į dėlės įkandimą mano organizmas taip reagavo dėl nusilpusio imuniteto. Mes nežinome, kokia reakcija gali būti įgėlus kokiam nors vabzdžiui, kurių visur pilna. Todėl sakau, kad reikėtų nedelsti, o kviesti iš karto pagalbą, vos tik pajutus tinimą ar kitus galimos alergijos požymius”, – sako moteris. Ji dabar nešiojasi pirmajai pagalbai būtinus vaistus.

Turėkite vaistų

Kalbinti Biržų medikai nė vienas neprisiminė atvejo, kad vadinamasis anafilaksinis šokas būtų ištikęs įkandus dėlei. Neatmetama, kad aprašytu atveju alerginis šokas moterį galėjo ištikti dėl kelių alergenų kryžminės reakcijos.

Pasak Biržų šeimos gydytojų centro direktorės Elenos Šakelienės, alergiškiems žmonėms būtina turėti adrenalino, ampulių, švirkštą, „Tavegil” tablečių. Šių medikamentų, bent jau „Tavegil” tablečių, reikėtų turėti visiems į iškylas ar darbą gamtoje susiruošusiems žmonės.

Adrenalinas leidžiamas po oda. Svarbu šio preparato neperdozuoti – galima suleisti 0,5 ml (pusę 1 ml talpos ampulės) preparato. Injekcijos (3 – 4 dūriai) maždaug po 0,2 ml daromi įkandimo vietoje, aplink pažeistą vietą, kad ji nesiplėstų. Ištiktam šoko žmogui galima suleisti ampulę „Deksametazon”. Šio preparato, kaip ir adrenalino, taip pat reikėtų turėti alergiškiems žmonėms.

Savo aplinkoje turintiems itin alergiškų ar praeityje anafilaksinį šoką patyrusių žmonių, reikia žinoti būtiniausius žingsnius, ką daryti, jeigu šalia esančiam žmogui ištiko anafilaksinis šokas, kadangi tik tinkamai suteikta pirmoji pagalba gali išgelbėti žmogaus gyvybę.

 

Alfreda Gudienė

siaures_rytai


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: