Linos Kovalevskienės nuotr.

Įspūdinga istorinė šventė Senajame Daugėliškyje

Netoli Pajurgiškės kaimo 1932 m. rugsėjo 27 d. netikėtai nusileido dviejų amerikiečių, Gordon Bennett varžybų dalyvių Thomo G.W. Settle ir Winfield Bushnell  oro balionas ,,U.S. NAVY“, velnio pūsle vietinių pavadintas. Šis įvykis kaime sukėlė nematytą sąmyšį. Pakilę Šveicarijoje, nešami palankaus vėjo,  per Europą skrido 41 val. 20 min.,  įveikė 1550 km ir tapo varžybų nugalėtojais. Daugėliškio krašto bendruomenė, atradusi įdomų istorinį įvykį, nusprendė paminėti jo 90-metį ir rugsėjo 24 dieną visus pakvietė į spalvingą teatralizuotą šventę, kurioje buvo ir oro balionas, ir šauni koncertinė–pramoginė programa su vaišėmis bei smagiais akcentais, atkuriančiais to laiko dvasią. Renginyje dalyvavo JAV ambasados atstovai. ,,Tokio cūdo Daugėliškis dar nematė…“,– girdėjosi kalbant.

Renginio pradžioje sugiedoti Lietuvos ir JAV himnai. Kartu su baliono nusileidimu paminėtas ir Lietuvos bei JAV diplomatinių santykių 100-metis.  Baliono nusileidimo ir oreivių pasirodymo kaime momentus puikiai suvaidino Ignalinos teatro bičiulių bendruomenė (rež. Jolanta Narbutaitienė). Skambančiame kaimo senolės prisiminimų įraše labai vaizdžiai nupasakota, kaip tuomet ,,velniai su pūsli“ nusileido, o ta pūslė – ,,cūdas Dievo, in kū ty padabna, mislij, kad kiaulės pūslė, ale ne…“. Kaimo žmogelių apžegnoti, švęstu vandeniu apkrapyti keistai, lyg kokie ateiviai iš kosmoso, atrodantys  oreiviai visgi buvo pagirdyti, pamaitinti, paskui dviem vežimais su visu balionu Ignalinon nugabenti. Visa istorija su pačių amerikiečių atsiminimais išspausdinta specialiame šventės laikraštuke, kurį dalijo vaikiukai.

Daugėliškio krašto bendruomenei ir jos pirmininkei Indrei Gruodienei dėkota už gražią idėją ir puikų jos įgyvendinimą, parodytą bendrystę ir krašto istorijos puoselėjimą. Renginiu džiaugėsi savivaldybės mero pavaduotojas Juozas Rokas, Seimo narys Gintautas Kindurys, europarlamentaro Bronio Ropės padėjėjas Henrikas Šiaudinis. Svečiai įteikė savo dovanėles, o Indrė dėkojo visiems rėmėjams ir pirmiausia kaimo žmonėms, kurie taip šiltai ir organizuotai priėmė šventę į savo valdas. Vicemeras taip pat pasveikino ir JAV ambasados atstovę  Fatimą Kuraš. ,,Kaip smagu švęsti toje pačioje vietoje. Esame be galo dėkingi, kad mus pakvietėte ir kad prisidedate prie dvišalių santykių puoselėjimo…“,– sakė ambasados atstovė.

Žinoma, pagrindinis šventės įvykis buvo Oreivystės centro pasirodymas – pievoje ištiestas ir pripūstas didžiulis spalvingas balionas pakilo į orą ir tą įspūdį visi galėjo ne tik pamatyti, bet ir išbandyti. Norinčiųjų atsirado tikrai daug.

Daug buvo ir kitų veiklų bei reginių. Po pievas ilgomis kojomis žirgliojo, visus linksmino ir mielai fotografavosi linksmieji Vilniaus kojūkininkai. JAV ambasados informacinėje palapinėje buvo dalijamos vėliavėlės, suvenyrai, kviesta dalyvauti įvairiuose konkursuose, kitoje palapinėje veikė lauko paštas – kiekvienas galėjo nemokamai išsiųsti šventės atviruką savo draugams, šeimos nariams. Linksmojoje palapinėje atvirukus ir laikraštėlio iliustracijas sukūręs karikatūristas Ramūnas Vaitkus visiems norintiems paišė šaržus. Moksliniai eksperimentai ir kūrybinės dirbtuvės veikė Energetikos ir technikos muziejaus palapinėje. Vaikus ir ne tik kurti kvietė ,,Molio Minkio“ keramikos dirbtuvėlės su Jolita Bužinskiene. Įvairių žaidimų ir pažintinės medžiagos siūlė Ignalinos rajono ir Visagino turizmo informacijos centrai. Pievoje buvo pastatytas erdvinio kino kupolas ir kas pusvalandį rodyti filmai apie oro balionus.

Puikus oras dar labiau kėlė nuotaiką, kurią kūrė ir turtinga muzikinė programa. Gražia staigmena tapo šaunus merginų ansamblio ,,The Ditties“ koncertas. Tai bene vienintelis toks ansamblis Lietuvoje – svaiginamai elegantiškas, rafinuotas, manieringas, perkeliantis klausytoją į nepaprastą praeities epochą. Jis labai tiko atkuriant XX a. 4-ojo dešimtmečio dvasią. Smagiai koncertavo Ignalinos kultūros centro kapela ,,Ringė“ (vad. Frančeska Skačkauskienė), Zarasų kultūros centro kolektyvas ,,Sėliai“ (vad. Voldemaras Skardžius), Senųjų Trakų moterų vokalinis ansamblis ,,Stare Troki“ (vad. Lilija Kieras), Visagino kultūros centro totorių kolektyvai ,,Miras“ (vad. Irina Zacharenko), ,,Tiktormas“ (vad. Zylia Karimova), taip pat Dervišo šokis ,,Sema“ (vad. Vytautas Miškinis) ir dar ugningasis flamenko šokių klubas ,,Tientos“(vad. Ilona Jasiulytė, Marina Golubeva). Daugėliškio krašte seniai, o gal ir niekad, nebuvo tiek smagaus šurmulio, muzikos ir įspūdingų reginių.

Linos Kovalevskienės informacija ir nuotraukos


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: