Įspūdžių kupina bibliotekos bendruomenės kelionė

Projekto „Biblioteka – tavo šeimos narys“ dėka „Židinio“ bibliotekos bendruomenė turėjo unikalią progą rugpjūčio 26-27 dienomis pakeliauti po Lietuvą. Į kelionę susiruošė 35 aktyviausi įvairaus amžiaus skaitytojai.

Kultūrinės pažintinės kelionės metu nemažai aplankėme ir patyrėme.

Išvykos metu apsilankėme Raseinių M. Martinaičio viešojoje bibliotekoje. Mus pasitikusi direktorė Daina Sutkevičienė kartu su vaikų skyriaus vedėja Jolanta Gudeikyte aprodė erdves patalpas – žaisloteką, M. Martinaičio memorialinį kambarį, apstatytą asmeniniais autentiškais kūrėjo daiktais – stalu, lempa, rašomąja mašinėlė, paveikslais, vazomis. Vaikų dėmesį iškart patraukė lėlių pilnas kambarys. Tai literatūriniai personažai, atkeliavę iš 65 skirtingų knygų: Raudonkepuraitė, Batuotas katinas, Bremeno muzikantai, Smurfas, Vomblis, Karlsonas, Pepė Ilgakojinė, Puokis, Undinėlė, Pinokis, Gražuolė ir Pabaisa, Bjaurusis Aš ir kiti, gerai žinomi visame pasaulyje knygų veikėjai. Kolekciją sudaro įvairūs žaislai ne tik iš visos Lietuvos, bet ir Estijos, Vokietijos, Danijos, Italijos ir kitų šalių.

Šilutės rajono savivaldybės F. Bajoraičio viešoje bibliotekoje mus taip pat svetingai priėmė Informacijos skyriaus darbuotojai. Visus sužavėjo ne tik puikios patalpos, bet ir erdvus kiemelis su milžiniškomis šachmatų figūromis, kurias tuoj pat apspito vaikai. Visi panoro išbandyti ir kitas bibliotekos siūlomas pramogas. Virtualaus boulingo metu patyrę žaidėjai galėjo parodyti savo sugebėjimus, o niekada nebandę – išmokti jį žaisti. Interaktyvūs šokiai tapo ne tik puikia proga kiek pajudėti, stengtis kuo tiksliau atkartoti žaidimų konsolės „Xbox One“ su judesio sensoriumi ekrane rodomus judesius, bet ir išmokti naujų, įdomių šokių judesių.

Toliau nuvykome ir į Hugo Šojaus dvare įsikūrusį Šilutės muziejų. Suaugusieji susipažino su dvaro istorija, ekspozicijomis. Tuo tarpu vaikai dalyvavo edukacinėje programoje „Knygos istorija“. Jos metu supažino ne tik su rašto ir knygos istorija, pamatė kaip gaminamas rankų darbo popierius, bet ir aktyviai dalyvavo praktiniuose užsiėmimuose: rašė ant vaškinių, molinių lentelių, apsirengę spaustuvininkų rūbais spausdino rankine spausdinimo mašina, darė savo šeimos mazgaraštį.

Keliautojai apžiūrėjo ir kelis įdomesnius pakeliui esančius gamtos objektus. Šilutės miškų urėdijoje grožėjomės bene pačia įspūdingiausia 160-180 metų senumo Lietuvos egle, turinčia net 18 kamienų. Raganų egle pramintas medis, paskelbtas gamtos paminklu ir yra vienintelis Europoje tokios neįprastos formos. Dar vienas pamatytas įdomus medis – Kintų girininkijoje auganti Didžiąja tuja. Tai net 20 metrų aukščio ir apie 12 metrų pločio daugiau nei 100 metų senumo dvikamienis gamtos paminklas, antras pagal dydį tokios rūšies medis Europoje.

Dienai netrukus prabėgti pasiekėme vaizdingą nakvynės vietą – prie pat marių pakrantės esantį kempingą „Ventainė“. Keliautojai džiaugėsi šilta diena, geru oru, maudėsi, vaikai rinko kriaukleles, žaidė kamuoliu ir, tiesiog, ilsėjosi. Rytas prasidėjo mankšta prie jūros. O tuomet – ruošimasis į kelią – dar tiek objektų reikėjo suspėti aplankyti!

Pirmiausia vykome į Ventės rago ornitologinę stotį, pro kurią eina didysis paukščių migracijos kelias. Mus pasitikęs ornitologas Vytautas Jusys gali pasigirti, jog pagal apžieduotų paukščių kiekį (~75 000) yra antroje vietoje pasaulyje. Vyriškis pasakojo apie savo darbą: „čia ištisus metus žieduojami paukščiai, kasmet apie 50 000–80 000 sparnuočių. Turime didžiausias gaudykles pasaulyje, esame sužiedavę net 232 paukščių rūšių. Į tinklus patenka ne vien sparnuočiai, atrandame ir drugelių, varlių, žalčių, kiaunių, šermuonėlių, ežių, ir net stirnų“. Apsilankymo metu mums labai pasisekė, į tinklą pakliuvo mažutėlė vos 8-9 g sverianti pilkoji pečelinda, kurios žiedavimo procesą galėjome stebėti. Apžiūrėjome ir viduje esančias ekspozicijas, modernią paukščių stebėjimo įrangą, interaktyvius pažintinius portalus. Lauke grožėjomės 1863 m. pastatytu 12 m. aukščio Švyturiu. Šis kultūros paveldo bei technikos istorijos paminklas, navigacijai nebenaudojamas, bet yra puikusVentės rago apylinkių apžvalgos bokštas, iš kurio
matyti ne tik bangolaužis, saugantis Ventės ragą nuo irimo, bet ir Kuršių Nerija.

Toliau miklinome kojas, 2 kilometrus pėsčiomis keliaudami Kintų girininkijos pažintiniu rekreaciniu taku. Kelionės metu gerėjomės kraštovaizdžiu, gausia laukine Nemuno deltos augmenija, iš apžvalgos aikštelių atsiveriančiu unikaliu vaizdu – marių vandens platybėmis, Kuršių nerijos pustomais ir pušelėmis apaugusiais kopų kontūrais, pakrančių gyvenvietėmis.

Paskutinis lankytas objektas – egzotiškasis, unikalaus gamtovaizdžio Minijos (Mingės) kaimas. Tai vienintelis toks mūsų krašte esantis 19-os autentiškų sodybų žvejų kaimas, dar vadinamas lietuviškąja Venecija, nes vienintelę gatvę atstoja upė, o susisiekimo priemonė – valtis. Sodybos išsidėsčiusios abipus Minijos krantų, fasadais į upės pusę, prie kiekvieno namo įrengtos prieplaukos valtims. Urbanistikos paminklu paskelbtame kaimelyje aplankėme etnografinę vietinio žvejo Jurgio Gečo sodybą. Šeimininkas mielai papasakojo kaimelio istoriją, parodė žvejybos įrankius, dalinosi prisiminimais.

Gaila, tačiau viskas, kas turi pradžią, turi ir pabaigą. Pavakarę traukdami namo, atgal į Panevėžį, ramiai nesėdėjome: piešėme bendrą piešinį, vaikai dalyvavo viktorinoje. Beje, kiekvienas jų dar gavo dovanų po kelionių dienoraštį: pažintinę knygą apie Lietuvą, kur gausu keliautojui naudingų patarimų, būtinų daiktų sąrašas, kelionių žemėlapis, įvairūs žaidimai lietingoms dienoms. Čia mažieji galės užrašyti visus smagiausius dalykus, nutikusius šios ir jų dar laukiančių kelionių metu.

Rodos vos dvi dienos, o įspūdžių iš kelionės – tiršta! Visi vienbalsiai nutarė kad paskutinis vasaros savaitgalis keliaujant – užskaitytas!

Kelionę dalinai finansavo Lietuvos Kultūros taryba. Taip pat dėkojame Norvegijos įmonei Skalco AS už finansinę paramą bei leidyklai „Terra publica“ už puikią nuolaidą dovanotoms knygelėms.

Indrė Lašinytė


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: