J. Balčikoniui – 130 metų

Kovo 24-ąją dieną sukanka 130 metų, kai gimė garsus lietuvių kalbininkas, pedagogas, tautosakininkas, vertėjas Juozas Balčikonis. Vakar Lietuvių kalbos draugijos nariai, Lietuvos maironiečių draugijos nariai kartu su garbingais svečiais, miesto bendruomene paminėjo šios iškilios asmenybės 130 metų gimimo sukaktį.

Padėjus atminimo gėles prie J. Balčikonio paminklo, renginio dalyviai rinkosi J. Balčikonio vardo gimnazijoje. Gimnazijos direktorius R. Dambrauskas šiltai pasveikino susirinkusiuosius ir patikino, kad ši savaitė gimnazijoje gausi rengiais, skirtais paminėti J. Balčikonio jubiliejų.

Šilti svečių atsiminimai apie J. Balčikonį, priminė klausytojams: gimnazistams, mokytojams, kalbininkams – kiek daug jis yra nusipelnęs lietuvių kalbos kultūrai. Atsiminimais apie garsų kalbininką, savo tyrinėjimų darbais dalijosi buvęs J. Balčikonio studentas, kalbininkas, pedagogas, monografijos apie J. Balčikonį autorius A. Pupkis. Jis akcentavo J. Balčikonio tautosakinius darbus. Minėjo, jog daug medžiagos buvo surinkta Ramygalos, Ėriškių apylinkėse.

Savo tyrimų darbais taip pat dalijosi ir ką tik išleistą knygą „Rytų aukštaičiai panevėžiškiai“ pristatė Lietuvių kalbos instituto mokslinė sekretorė dr. V. Meiliūnaitė. Ji nepamiršta savo gimtojo miesto ir jau ne pirmą kartą vieši Lietuvių kalbos draugijos Panevėžio skyriaus organizuojamuose renginiuose. Svečiai padovanojo vertingų knygų Gabrielės Petkevičaitės – Bitės bibliotekai, būsimam Panevėžio miesto merui R. Račkauskui, Panevėžio rajono savivaldybės mero pavaduotojui A. Pociui, J. Balčikonio gimnazijai.

Renginyje ne vien tik dalintasi prisiminimais. Ypač klausytojus sužavėjo J. Balčikonio lietuvių kalbos mokytojos L. Meiliukaitės širvintiškių tarme pasekta pasaka. Kaip pati mokytoja sakė: „gimtoji tarmė yra tikroji prigimtinė kalba“. J. Balčikonio gimnazistai labai išradingai pristatė Lietuvos etnografinius regionus ir jiems būdingas charakteristikas.

Gimnazistai, dalyvavę minėjime, turėjo progą sudalyvauti tyrime ir išreikšti nuomonę apie parduodamas potėmes. Tyrimą pristatė Lietuvių kalbos draugijos pirmininko pavaduotoja, leidinio „Gimtoji kalba“ redaktorė R. Urnėžiūtė. Gimnazistus, nugalėjusius moksleivių kalbos konkurse, pasveikino B. Goberienė, Lietuvių kalbos draugijos Panevėžio skyriaus pirmininkė ir E. Gedraitienė, „Minties“ gimnazijos lietuvių kalbos mokytoja.

Po smagaus prisiminimų rytmečio, renginio dalyviai vyko į Ramygalą, po to į Ėriškius, kur susitiko su vietos bendruomene, klausėsi Miežiškių etnografinio ansamblio.


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: