Lietuvos naujienos - Politika - 2021-05-27

Jonas Jarutis: „Įstatymų pakeitimai ne tik didins savivaldybių savarankiškumą, bet ir leis užtikrinti tolygesnį finansinių srautų paskirstymą“

Šiandien Seime bus svarstomi du įstatymų projektai, kurių tikslas – ne tik padidinti savivaldybių savarankiškumą, bet ir užtikrinti tolygesnį finansinių srautų paskirstymą.

Pagal Išmokų vaikams įstatymą savivaldybės skaičiuoja ir moka išmokas vaikams, jų tėvams bei globėjams. Tačiau išmokų vaikams skaičiavimo ir mokėjimo funkcija, skirtingai nei kitos socialinės išmokos (laidojimo pašalpos, išmokos mokyklinių reikmenų įsigijimui, būsto nuomos kompensacijos ir kt.), savivaldybėse vykdoma ne kaip valstybinė (savivaldybėms perduota) funkcija, o centralizuotai, kaip Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos administruojama programa.

Anot Seimo nario Jono Jaručio, analogiška situacija yra susidariusi įgyvendinant ir Tikslinių kompensacijų įstatymą, kuris nustato slaugos ir priežiūros (pagalbos) išlaidų tikslinių kompensacijų skyrimo ir mokėjimo sąlygas bei tvarką asmenims, kuriems nustatytas specialusis nuolatinės slaugos ar specialusis nuolatinės priežiūros (pagalbos) poreikis. Visgi tikslinių kompensacijų skyrimo ir mokėjimo funkcija, skirtingai nei kitos socialinės išmokos (laidojimo pašalpos, išmokos mokyklinių reikmenų įsigijimui, būsto nuomos kompensacijos ir kt.) savivaldybėse vykdoma ne kaip valstybinė (savivaldybėms perduota) funkcija, o sutarčių pagrindu įgyvendinant Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos administruojamą valstybinę programą.

„Išmokų vaikams skaičiavimo ir mokėjimo funkcija, kaip ir tikslinių kompensacijų skyrimo ir mokėjimo funkcija, neatitinka Vietos savivaldos įstatyme reglamentuotų sutarčių pagrindu vykdomų funkcijų pobūdžio – šios funkcijos nėra nei trumpalaikės, nei sezoninės; tai – nuolatinio pobūdžio, tęstinės ir nepertraukiamos, didelės apimties savivaldybių vykdomos funkcijos“, – sako J. Jarutis.

Todėl Seime šiandien bus pateikti Išmokų vaikams įstatymo Nr. I -621 4 straipsnio pakeitimo įstatymo ir Tikslinių kompensacijų įstatymo Nr. XII-2507 2 straipsnio pakeitimo įstatymo projektai, kuriais siekiama padidinti savivaldybių savarankiškumą ir sudaryti galimybę geresniam pinigų srauto subalansavimui savivaldybėse. Jei projektams po pateikimo bus pritarta, jie bus svarstomi Seimo komitetuose ir į Seimo posėdžių salę grįš rudens sesijoje.


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: