Juozo Brazausko knyga apie Jurgį Savickį

Visuose istoriko Juozo Brazausko parašytuose darbuose ryškus noras prikelti žymias Tautai ir Lietuvos valstybei nusipelniusias asmenybes, ypač tas, kurios istorinio laiko labirintuose baigia išsitrinti. Lietuvos politiką kurs naujoji karta, kuriai privalu žinoti savo tautos ir valstybės šaknis, jų tvirtintojus ir saugotojus.

Pasirinkęs prikelti 20 amž. vidurio  diplomato ir literatūros modernisto Raseinių rajone, Ariogalos apylinkėje Pagausančio kaime gimusio Jurgio Savickio  gyvenimą ir veiklą, J. Brazauskas pasiryžo nelengviems mažai išlikusių istorinių archyvų tyrinėjimams.

J. Savickio diplomatinėje veikloje Danijoje, Suomijoje, Švedijioje, Latvijoje  ir Šveicarijoje diplomatas paliko savo pėdsakus, kuriuos autorius įdomiai  literatūriškai paryškina. Savickio atlikti diplomatiniai darbai užmezgant ryšius su pasaulio valstybių misijomis davė savo vaisius. Besikeičiančių politinių įvykių apsuptyje J. Savickio diplomatinė veikla Lietuvai ypač reikšminga garsinant  ir įmžinant Lietuvos vardą naujame pasaulinės diplomatijos kelyje.

 Įdomiai knygoje pristatoma Savicio gimtinė Pagausantys. Dėka Savickio kaimas ilgai ryškėjo kaip Lietuvos išskirtinių asmenybių: diplomatų, menininkų, rašytojų traukos ir susibūrimų centras.  Tikra tautinė garbė kaimui, kuris, užauginęs žymią asmenybę, prašosi būti neužmirštas ir šiandien. Reikšmingi J. Savickio darbai atlikti „Meno kūrėjų draugijoje“, jo pastangomis išleistas informacinis leidinys „Menas“(1920). Knygoje atskleidžiamos J.Savickio studijos Petrogrado ir Krokuvos meno akademijose, diplomato/rašytojo ryšiai su G.Petkevičaite Bite, B. Sruoga, J. Baltrušaičiu ir kt. to meto kultūros veikėjais bei 1928-1930 metų veikla  jam vadovaujant Valstybės teatrui.

J. Brazausko surinkti duomenys leidžia J. Savickį vertinti kaip šviesių lietuviškų idealų kultūrininką. Lietuvos 20 amž. rašytojų būryje J.Savickis  parodomas kaip išskirtinis rašytojas ekspresionistas, ištikimas vaizduotės ir estetikos principams kūrėjas, kritikas – avangardistas.

Atskirai keliais skvarbiais štrichais Juozas  Brazauskas  orginaliai pristato

J. Savickio kūrybą, kiek plačiau apsistodamas prie dienoraščio  “Žemė dega“, kuriame vaizduojamas skausmingas Lietuvos valstybės žlugimas: Antrojo pasaulio karo ir pokario šiurpi panorama…  

Istoriko, publicisto  J. Brazausko knyga turės didelę literatūrinę politinę vertę Lietuvos kultūros istorijoje, o ypač reikšminga dovana raseiniškiams.

Janina Survilaitė,  filologė, Lietuvos rašytojų sąjungos narė


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: