Nuotr. Pexels.com

Ką reikėtų žinoti apie ankstukus?

Ankstukai – tai anksčiau laiko gimę mažyliai, kurie, nors trapūs ir tokie nedidukai, jog galėtų tilpti delne, turi be galo didelį norą gyventi. Lietuvoje per metus gimsta apie 1200 ankstukų – tai kas dešimtas kūdikis, kuriam reikalingas ypatingas rūpestis ir priežiūra. 

Ankstukai arba neišnešioti naujagimiai gimsta nuo 22 iki 37 nėštumo savaitės, o jų svoris gali siekti vos 500 gramų. Anksčiau laiko gimusio naujagimio daugelis organizmo sistemų yra dar nesubrendusios, tad pirmąsias savo gyvenimo dienas, savaites ar net mėnesius ankstukui gali tekti praleisti Naujagimių intensyvios terapijos skyriuje. Anksčiau į šį pasaulį atskubėjusiems kūdikiams tenka įveikti ne vieną gyvybiškai svarbų iššūkį, tačiau profesionali priežiūra,  pažangios medicinos priemonės ir tėvelių šiluma padeda ankstukui sustiprėti bei pasivyti savo bendraamžius. 

Priešlaikinis gimdymas gali nutikti bet kuriai mamai

Ankstuko gimimas – kupinas iššūkių laikas tiek mažyliui, tiek ir jo tėveliams, tačiau tiesa ta, jog priešlaikinio gimdymo priežastys yra įvairiausios ir dažnu atveju gali ištikti bet kurią mamą. Kartais priešlaikiniu gimdymu gali virsti ir visiškai normaliai besivystęs nėštumas. Keletas nustatytų veiksnių, galinčių lemti priešlaikinį gimdymą – įvairūs mamos sveikatos sutrikimai nėštumo metu – inkstų pažeidimai, padidėjęs arterinis kraujo spaudimas ar pan., sunkios mamos ligos iki nėštumo, vaisiaus raidos anomalijos, gimdos pakitimai po aborto ar gimdos operacijų, lyties organų patologijos, praeityje gimęs neišnešiotas naujagimis, nuolatinis stresas, depresija, įtempti santykiai šeimoje, motinai ir vaisiaus sveikatai žalingas gyvenimo būdas. 

Ankstukai skiriasi savo išvaizda 

Anksčiau gimę naujagimiai savo išvaizda skiriasi nuo išnešiotų, laiku gimusių kūdikių. Vienas svarbiausių dalykų, kurį reikėtų žinoti apie anksčiau pasaulį išvydusį mažylį – jis nesugeba sureguliuoti tinkamos savo kūno temperatūros, taigi gyvybinių funkcijų užtikrinimui ankstukai įprastai yra guldomi į inkubatorius, kuriuose nuolat palaikoma tinkamai reguliuojama temperatūra. 

Ankstuko odelė – itin plona, tarsi permatoma, ir ypatingai jautri bei sausa. Tokiam ankstukui net rankos prisilietimas gali būti skausmingas, tad iki kol odos sluoksnis sutvirtėja, inkubatoriuje yra palaikoma tinkama ankstukui oro drėgmė. Ankstukai taip pat gali turėti prastai išsivysčiusį poodinį riebalų sluoksnį, tad jo odelė būna labiau susiraukšlėjusi. 

Anksčiau laiko gimęs kūdikis gali būti visai nedidukas ir sverti mažiau nei 2,5 kilogramus. Kartais gimęs vaikelis pradeda prarasti svorį dėl džiūstančios odos, iš kurios pasišalina vandens ir druskų perteklius. 

Ankstukai dažnai susiduria su kvėpavimo sutrikimais dėl nepakankamai išsivysčiusių ir susiformavusių plaučių. Iki kol naujagimiui pavyks savarankiškai kvėpuoti, medicinos darbuotojai jam suteikia kvėpuojamąją pagalbą, padeda geriau įsisavinti deguonį. 

Dažnai anksčiau laiko gimę naujagimiai turi neišsivysčiusius čiulpimo ir rijimo refleksus, todėl negali patys valgyti ir jiems reikalinga medikų bei įvairių aparatų pagalba. 

Ankstukai taip pat yra itin jautrūs infekcijoms – tai daug didesnė grėsmė jų sveikatai, nei laiku gimusiems vaikams, tad tėveliams svarbu skirti ypatinga dėmesį ne tik naujagimio, bet ir savo pačių bei kitų artimųjų sveikatai ir higienai.

Visi šie išvardinti požymiai yra įprasti anksčiau gimusiam kūdikiui, tad nereikėtų nerimauti, jog jūsų ankstukas atrodo kitaip negu kiti vaikai. Begalinė meilė, tikėjimas ir kantrybė padės mažiesiems kovotojams sustiprėti ir pasivyti savo bendraamžius. 

Bendruomenės palaikymas padeda ankstukams užaugti

„Ankstukai“ – pirmasis paramos projektas Lietuvoje, siekiantis atkreipti dėmesį į anksčiau laiko gimusius kūdikius. Šiemet dešimtmetį mininčio projekto tikslas – visapusiška pagalba vaikams ir jų tėveliams, suteikiant reikalingą paramą anksčiau gimusiems mažyliams, gyvybiškai svarbią medicininę įrangą ligoninėms, organizuojant emocinę paramą tėvams, užtikrinant paramą daiktais ir kitą svarbų palaikymą mažiesiems kovotojams ir jų šeimoms. Aukoti ankstukams ir prisidėti prie kovos už mažylių gyvybes gali kiekvienas – tą padaryti galima per projekto internetinį puslapį, pasirinkus vienkartinio ar periodinio mokėjimo tipą, bankiniais pavedimais, skiriant 1,2 proc. gyventojų pajamų mokesčio, perkant akcijos lipdukais pažymėtas prekes prekybos centruose. 


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojame parsisiųsti:

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: