Ką reikėtų žinoti neprofesionaliems investuotojams

Investicijos ir siekis uždirbti įdarbinant savo pinigus yra natūralus ekonomikos procesas, tačiau norint sėkmingai tapti investuotoju, reikėtų atsiminti kelis pagrindinius dalykus. Visų pirma, reikėtų suvokti, kad tik pradėjus investuoti, tikrai negalėsite savęs pavadinti profesionalu, todėl reikėtų žinoti, kad maksimaliai surinkta informacija apie investicinį pasiūlymą yra geriausia priemonė, apsaugosianti nuo neteisingų sprendimų. Neprofesionalūs investuotojai dažnai susiduria su rizikingais ar net neteisėtais investiciniais pasiūlymais, kuriais susigundę gali patirti nuostolių. Rizika atsiranda, kuomet pradedantysis investuotojas ne iki galo susirenka informaciją ir investuoja į neaiškiose interneto svetainėse reklamuojamus produktus. Dėl to, kad pradedantieji neišmano produktų į kuriuos investuoja, jie prisiima didžiulę riziką. Dažnai didelė rizika nulemia, kad yra prarandamos santaupos.

Neprofesionaliems investuotojams, siekiantiems išvengti rizikos ir santaupų praradimo, Lietuvos Bankas siūlo tris atsargumo taisykles, kuriomis vadovaudamiesi sumažinsite galimybes prarasti savo pinigus.

Lietuvos bankas intensyviai dirba ir sistemingai atnaujina informaciją siekdamas apsaugoti neprofesionalių investuotojų interesus. Nuolat atnaujinamą subjektų, neturinčių teisės Lietuvoje teikti investicinių paslaugų. Šį sąrašą gali peržiūrėti kiekvienas šalies gyventojas. Į sąrašą patenka įmonės ir tinklapiai, kurie neturi teisės Lietuvoje teikti investicines paslaugas.  Verta paminėti, kad net ir įtraukus vieną ar kitą interneto puslapį į “juodąjį sąrašą” – jis nėra blokuojamas. Todėl yra itin svarbu patikrinti įmonę ar interneto svetainę, prieš investuojant pinigus.

Kreditų apžvalgos ir palyginimo svetainė kreditus.lt primena, kad pagal Lietuvoje galiojančius teisės aktus investicines paslaugas Lietuvoje nuolat ir profesionaliai gali teikti tik trys grupės įmonių:

  1. Finansų maklerio įmonės, turinčios finansų maklerio įmonės licenciją, išduotą Lietuvos banko, ES ar EEE valstybės priežiūros institucijos;
  2. Kredito įstaigos, licencijuotos Lietuvoje ar kitoje ES ar EEE valstybėje, jeigu turima kredito įstaigos licencija suteikia teisę teikti investicines paslaugas;
  3. Finansų patarėjų įmonės turinčios patarėjo įmonės licenciją išduotą priežiūros institucijos.

Specialistai primygtinai pataria vengti naudotis paslaugomis tų įmonių, kurios yra įtrauktos į “juodąjį sąrašą”, kad ir kokie “aukso kalnai” Jums būtų žadami. Taip pat specialistai pataria neprofesionaliems pradedantiesiems investuotojams laikytis 3 pagrindinių taisyklių:

  1. Neinvestuoti į produktus, kurių neišmanote;
  2. Patikrinti, ar įstaiga, kurioje investuojate, turi reikiamą licenciją.
  3. Vengti pasiūlymų, žadančių “aukso kalnus”, “greitą praturtėjimą”, “lengvus pinigus”.

Šiai dienai investavimas yra labai plati sąvoka ir apima kur kas daugiau nei tik akcijas ar obligacijas. Neseniai svetainėje kreditai.info buvo publikuotas straipsnis apie tai, kad šiuo metu itin daug žmonių investuoja į tarpusavio skolinimo platformas. Norintiems užsiimti šia veikla patariama bendradarbiauti tik su gerai žinomomis platformomis. Nors pastarosios dar nėra taip griežtai reglamentuojamos kaip kiti paskolų rinkos dalyviai, bet Lietuvos Banko svetainėje galima rasti “Viešąjį tarpusavio skolinimo platformos operatorių sąrašą”. Norint saugiai investuoti į paskolas reikia pasirinkti ne tik tinkamą platformą, bet ir paskirstyti savo lėšas taip, kad jos visos nebūtų investuotos į vieną paskolą. Priešingu atveju gali nutikti taip, kad kad operatorius vieną kartą paskolins netinkamam asmeniui (3,8% paskolų Lietuvoje yra negrąžinamos), ir investuotojas praras visus pinigus.

Trumpai apibendrinant investavimo rizikas, patariama visuomet iki galo įsigilinti į siūlomą produktą, jį išsianalizuoti ir suvokti. Neužkibkite už abstrakčių frazių, tokių kaip “itin patrauklus investavo pasiūlymas”, “lankstūs produktai ir didelis jų pasirinkimas”, “minimali rizika”, “garantuotas pelnas”, “itin lanksčios prekybos sąlygos” ir pan. Visuomet analizuokite, reikalaukite konkretumo, supraskite pasiūlymą ir tik įsivertinus visas galimas rizikas priimkite sprendimą investuoti. Taip apsaugosite savo santaupas ir neįlysite į skolas.


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: