Kad Kirdonyse dainuoti ir šokti būtų lengviau

Kaip oras ar mėnulio fazės besimainantys Biržų rajono politikų sumanymai politinėje orbitoje pastaruoju metu sukasi apie Kirdonių daugiafunkcį centrą. Ketinama jį atimti iš Pabiržės mokyklos ir paskelbti savarankiška biudžetine įstaiga.

Adventinis – politinis virsmas

Biržų rajono savivaldybės taryba kitą savaitę turės iš naujo svarstyti Kirdonių daugiafunkcio centro statuso klausimą. Tai jau būtų trečias bandymas keisti įstaigos valdymą. Tarybos nariams siūloma balsuoti už Kirdonių universalaus daugiafunkcio centro (DFC) steigimą. Tai reiškia, kad neseniai įkurtas Pabiržės pagrindinės mokyklos skyrius – Kirdonių daugiafunkcis centras – turėtų tapti savarankiška įstaiga.

Kadangi planuojamas įvykis (švietimo įstaigos „persivertimas“) turėtų nutikti kone ant Kalėdų slenksčio, jį būtų galima prilyginti stebuklinio laiko nuotykiams. Betgi savivaldybės politikų posėdžiai – ne nykštukų susirinkimai. Todėl juose turėtų skambėti ne nykštukams ar troliams skirti argumentai. Tuo metu ketvirtadienį Investicijų, verslo, turizmo vystymo, ekonomikos ir biudžeto komiteto posėdyje skambėję savivaldybės Švietimo skyriaus argumentai liudijo ką kita.

Posėdyje Švietimo skyriaus atliktos „trolinimų“ giesmės užhipnotizavo ne visus penkis tarybos komiteto narius.

Nuovokos neprarado komiteto pirmininkas verslininkas Aidas Vaitkevičius, verslininkas Viktoras Kurganovas ir ūkininkas Linas Vaitkevičius. Jų rankos nepakilo balsuoti už projektą, kurio esmė taip ir nebuvo atskleista. Kad Kirdonių DFC taptų savarankiška įstaiga, balsavo tik verslininkas Sigitas Štrėmas ir už švietimo sritį atsakinga mero pavaduotoja Irutė Varzienė.

Neefektyvu, ir viskas

Komiteto posėdyje politikai išgirdo, kad Kirdonių DFC jokios veiklos iki šiol nevykdė. Pasak savivaldybės Švietimo skyriaus vedėjos Genovaitės Gutauskienės, tokio centro iš viso nebuvo. Negalėjo ir būti – juk, kaip abejoti neleidžiančiu tonu pranešė vedėja, pastatas tik dabar baigtas renovuoti, perduotas naudoti. Vyksta teisinė pastato registracija, po to Kirdonyse jau vyks „visa projekte numatyta veikla“. Tačiau šita veikla bus efektyvi tik tada, kai DFC bus atskira biudžetinė įstaiga, o ne Vytauto Armalo vadovaujamos Pabiržės mokyklos skyrius. Tokia nuostata įrašyta aiškinamajame rašte, tokią sąlygą politikams skelbė ir Švietimo skyriaus vedėja.

Žodžiu, tik įkūrus naują biudžetinę įstaigą centras tenkins vietos bendruomenės edukacinius, kultūrinius, socialinius poreikius.

Aiškinama, kad atskira biudžetinė įstaiga steigiama dėl efektyvesnio darbo tenkinant Kirdonių gyventojų poreikius.

Apie pigumą ir kultūrinę veiklą

Švietimo skyriaus vedėja G. Gutauskienė tikino, kad savarankiška įstaiga, kuri turės ir atskirą direktorių, ir buhalterį, biudžetui kainuos netgi mažiau negu mokyklos skyrius. Tokiais vedėjos argumentais abejojo ne tik A. Vaitkevičius, V. Kurganovas, L. Vaitkevičius, bet ir savivaldybės kontrolierius Žilvinas Juočys.

Vedėja bandė tikinti, kad dabar už vadovavimą Kirdonių DFC tik 20 proc. priedą prie atlyginimo gaunantis Pabiržės mokyklos direktorius, kuriam talkina mokyklos buhalteris, kainuoja brangiau negu visą atlyginimą gausiantis būsimas įstaigos vadovas ir atskiras buhalteris.

„Kas galės vykti efektyviau, kai įstaiga bus atskira?“ – klausė politikai.

Pranešėja G. Gutauskienė aiškino, kad tuomet Kirdonių DFC geriau galės vykti sportinė bei kultūrinė veikla.

„Tai kokia ta kultūrinė veikla, kuriai reikia atskiros įstaigos statuso?“ – norėjo išgirsti L. Vaitkevičius. „Na, gali būti dainuojama, gali būti ir šokiai“, – atsakė pranešėja G. Gutauskienė.

V. Kurganovas abejojo, kaip galima kalbėti apie mažesnes DFC išlaikymo išlaidas, jeigu atskira įstaiga turės samdyti ir elektrikus, ir santechnikus. Tuo metu dabar skyriui gali padėti Pabiržės mokyklos personalas.

Vedėjos G. Gutauskienės bandymas aiškinti, kaip bus galima pasinaudoti vienais ar kitais etatais, o dar kurių iš viso atsisakyti, galutinai supainiojo situaciją. Ne ką aiškiau pasakyti galėjo ir mero pavaduotoja I. Varzienė.

Poltikai abejojo, kas galėjo įvykti, kad jiems pateikiami visai priešingi argumentai, negu kuriant Pabiržės pagrindinės mokyklos Kirdonių DFC.

Kas „perversmo“ iniciatorius?

Komiteto pirmininkas A. Vaitkevičius sakė manantis, kad balsuoti už įstaigos kūrimą negalima negirdint rimtų argumentų. Anot jo, sprendžiant tokį klausimą privalu matyti visą siūlomą naujos įstaigos struktūrą, etatus, taip pat turi būti atliktas dabar jau veikiančio ikimokyklinio skyriaus auditas. „Įstaiga dar neveikia, veikia tik ikimokyklinis skyrius. Įstaiga negalėjo veikti, nes nebuvo priduotas pastatas…“ – tikslino G. Gutauskienė.

Užuot kam nors iš rajono vadovų aiškiai įvardijus statuso keitimo priežastį ir esmę, politikai galutinai buvo „užbombarduoti“ demagoginiais išvedžiojimais.

Klausimams akivaizdžiai pakibus ore G. Gutauskienė staiga pareiškė : „Jeigu ir nebalsuosit – tai nieko baisaus.“ Ši frazė tarsi liudijo vedėją nesant naujos įstaigos kūrimo iniciatore.

Už naujos įstaigos kūrimą balsavo S. Štrėmas ir I. Varzienė.

Domintis, kam priklauso iniciatyva kurti naują įstaigą, mero pavaduotoja I. Varzienė sakė galinti viešai transliuoti, kad iniciatorius yra vienas – G. Gutauskienė. Pasak mero pavaduotojos, Švietimo skyriaus vedėja teigusi, kad atskiros įstaigos kūrimas esanti vienintelė išeitis, norint, kad Kirdonių DFC darbas būtų efektyvus.

Po komiteto posėdžio dar kartą pasiteiravus, kodėl mero pavaduotoja pritaria naujos įstaigos kūrimui, I. Varzienė atsakė, kad tai daroma norint rasti kitą vadovą.

„Pabiržės mokyklos direktorius Vytautas Armalas mane labai nuvylė. Nemanau, kad jam vadovaujant Kirdonių daugiafunkcio centro veikla galėtų būti efektyvi“, – sakė mero pavaduotoja I. Varzienė. Jos manymu, reikia vadovo, kuris turėtų stuburą. O direktoriaus laikysena konkurse renkant Kirdonių DFC vedėją parodžiusi, kad šis žmogus negalės atsilaikyti Kirdonių kaimo bendruomenės vadovo galimam diktatui. Pasak I. Varzienės, įkūrus naują įstaigą vyks vadovo konkursas. Juo esą galės tapti ir ne pedagogas.

 

Alfreda Gudienė
Nuotraukoje: Komiteto pirmininko Aido Vaitkevičiaus neįtikino staiga pasikeitusi mero pavaduotojos Irutės Varzienės pozicija dėl Kirdonių daugiafunkcio centro. Politikas pasigedo rimtų argumentų ir aiškios naujos įstaigos struktūros.

siaures_rytai


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: