Panevėžio viešoji biblioteka. [1993 m.]. Nuotraukos autorius nežinomas. Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos skaitmeninis archyvas.

Kaip bibliotekai buvo suteiktas Gabrielės Petkevičaitės-Bitės vardas

Tai įvyko prieš 32 metus, kai budinama Sąjūdžio kėlėsi Lietuva. Tuo metu biblioteka priklausė miesto vykdomajam komitetui ir buvo įsikūrusi Respublikos g. 37 pastate. Būtent čia ir gimė iniciatyva biblioteką pavadinti Gabrielės Petkevičaitės-Bitės vardu.

Kaip matyti iš Šiaulių regioninio valstybės archyvo Panevėžio filiale saugomų dokumentų, bibliotekos prašymas jai suteikti šios lietuvių tautai nusipelniusios rašytojos, kultūros ir visuomenės veikėjos, pedagogės vardą Panevėžio miesto vykdomajame komitete buvo gautas 1989 m. balandžio 18 d. Prašymą parengė ir pasirašė bibliotekos direktorė Vanda Paškauskienė.

Pateikusi su Panevėžiu giliai suaugusios rašytojos biografiją, ji prašyme toliau aptarė, kuo Gabrielės Petkevičaitės-Bitės vardas bibliotekai brangus ir neatsiejamas: „Biblioteka visais laikais buvo, yra ir turėtų išlikti kaip kaitriausias kultūros židinys, spinduliuojantis didžiąją humanizmo šviesą. Juk ji atviriausia vieta savibūrai, dvasios augimui ir skleidimui. Neveltui ir didžiosios mūsų altruistės G. Petkevičaitės-Bitės vienas didžiausių troškimų buvo matyti Lietuvą mąstančią, skaitančią, europinio mentaliteto valstybę.

Turime ir mes vilties, kad šios mūsų krašto rašytojos vardo suteikimas Viešajai bibliotekai įpareigotų mus visus būtiškajam netgi šventam artėjimui prie knygos.

Tuo pačiu tai būtų G. Petkevičaitės-Bitės atminimo pagerbimas ir įamžinimas.“

Panevėžio miesto vykdomasis komitetas, gavęs argumentuotą ir reikšmingą bibliotekos prašymą, 1989 m. birželio 19 d. priėmė sprendimą prašyti Lietuvos TSR Ministrų Tarybą leisti Panevėžio viešajai bibliotekai suteikti G. Petkevičaitės-Bitės vardą. Sutikimą Ministrų Taryba parašė jau po vasaros, rugsėjo 8 d.

Remdamasis šiuo sutikimu, Panevėžio miesto vykdomasis komitetas 1989 m. rugsėjo 25 d. priėmė sprendimą G. Petkevičaitės-Bitės vardą suteikti viešajai bibliotekai ir ją vadinti Panevėžio G. Petkevičaitės-Bitės viešąja biblioteka. Sprendimą pasirašė vykdomojo komiteto pirmininkas Juozas Bečelis ir vykdomojo komiteto narys Algimantas Bartusevičius.

Tuo metu Panevėžio viešoji biblioteka buvo vietinio pavaldumo ir Ministrų Tarybai prašymą leisti bibliotekai suteikti G. Petkevičaitės-Bitės vardą pateikė Panevėžio miesto vykdomasis komitetas. Kadangi Ministrų Taryba sutikimą dar išsiuntė ir Kultūros ministerijai, įsakymą dėl G. Petkevičaitės-Bitės vardo suteikimo Panevėžio viešajai bibliotekai 1989 m. rugsėjo 21 d. parašė ir Kultūros ministras.

Ar Kultūros ministerija turėjo teisę išleisti tokį įsakymą? Ko gero, ne. Į respublikinį pavaldumą biblioteka buvo pervesta ir jos steigėjo funkcija Kultūros ministerijai perduota tik nuo 1990 m. sausio 1 d.

Kultūros ministerijos 1995 m. rugpjūčio 2 d. įsakymu Panevėžio G. Petkevičaitės-Bitės viešoji biblioteka nuo 1995 m. rugsėjo 1 d. pervadinta į apskrities viešąją biblioteką. Jai pavesta nustatytoje teritorijoje veikiančioms bibliotekoms teikti metodinę paramą.

 

 

Leonas Kaziukonis, Šiaulių regioninio valstybės archyvo Panevėžio filialo vedėjas


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: