Lietuvos naujienos - Verslas - 2021-10-12

Kaip išsirinkti vilnonius siūlus?

Ne viena mezgėja svarsto, iš kokių siūlų megzti savo naują mezginį: megztinį, pirštines, pledą, kojines ar kokią kepurę žiemai. Tinkamų siūlų pasirinkimas priklauso nuo metų laiko, kada Jūsų mezgamas mezginys bus nešiojamas.

Jei mezginys bus nešiojamas vasarą – rinkitės „šaltesnius“ siūlus, pvz. medvilnę. Na, o jei mezginys bus nešiojamas šaltuoju laiku (žiemą, rudenį) – mezgimui reikėtų naudoti šiltesnius ir termo savybėmis pasižyminčius siūlus, pvz. vilną.

Yra skirtingų vilnos siūlų, pradedant nuo tradicinių avies vilnos ir baigiant egzotinių gyvūnų vilnomis. Rinkoje galite rasite šių siūlų variantų: merino vilna, alpakos vilna, angoros vilna, kupranugario vilna, jako vilna.

Merino vilnos siūlai yra išgaunami iš avių merinosų vilnos. Jei rinksitės šiuos siūlus – turėkite omenyje, kad merino vilna – itin plona, bet mezginiai (megztukai, pledai, ir kt.) bus labai malonūs nešioti ir beveik neerzins odos. Iš merino vilnos siūlų tinka megzti kepures, megztinius, pirštines, šalikus tiek mažiems vaikams, tiek suaugusiems. Reikėtų išskirti, kad merino vilna tinkama ir turintiems jautrią odą. Pats merino vilnos storis siekia tarp 25 ir 35 mikronų. Pasirinkę merino vilnos siūlus džiaugsitės ir mezginio elastingumu. Beje, natūrali merino vilnos spalva yra balta.

Įprastų avių vilnos siūlai – visiškai ekologiška žaliava. Dar nuo mūsų močiučių laikų įprastų avių vilna buvo itin plačiai naudojama žieminiams šiltesniems vilnoniams drabužiams megzti, pvz. kojinėms, pirštinėms, šalikams, kepurėms). Turbūt pamenate ar net esate patyrę patys, kad kūdikiams pirmosios kojinaitės būna būtent iš įprastos avies vilnos siūlų – ir ne veltui, nes natūrali vilna turi skausmą slopinančių, uždegimą mažinančių ir organizmą stiprinančių bei antistresinių savybių. Nešiojant tokios vilnos mezginius mažiau prakaituosite ir nesušalsite – vilna turi savybę prisitaikyti prie kūno temperatūros. Kaip atskirti, ar siūlai tikrai vilnoniai? Labai paprastas testas: pabandykite uždegti siūlą – vilnonis siūlas nedegs, bet pamažu svils ir vėliau suanglės. Jei toks siūlas užsiliepsnoja – vadinasi, šiame siūle yra sintetikos.

Alpakos vilnos siūlai gaunami iš lamų alpakų vilnos pluošto. Pačių alpakų plaukai yra švelnūs, ilgi, bet kieti – būtent dėl to dažnai alpakos siūlai būna truputį maišomi su jau anksčiau aptarta merino vilna ar  akrilu. Alpakos vilna gerai sugeria drėgmę, pasižymi šilumos laikymo savybėmis ir patvarumu. Alpakos vilnos siūlai gali būti naudojami dulkių erkutėms alergiškų žmonių mezginiams, nes pačiame alpakos kailyje nėra lanolino, organinių riebalų (juose paprastai veisiasi dulkių erkutės). Na, o vienas didesnių alpakos siūlų privalumų yra toks, kad ant alpakos mezginių beveik nesiformuoja gumuliukai.

Angoros vilna gaminami iš specialios rūšies triušių vilnos. Angoros triušių vilnos siūlai yra daug kartų šiltesni nei įprastų avių siūlai. Natūrali angoros vilnos siūlų spalva: juoda, balta, pilka ir žydra (tokių spalvų būna angoros triušių). Svarbu paminėti, kad angoros siūlai sulaiko 2 kartus daugiau drėgmės negu įprastos avies vilnos siūlai. Angoros siūlai būna pūkuoti, purūs, minkšti ir švelnūs, bet palyginti mažai elastingi – dėl to dažnai pati angora yra maišoma su ta pačia avių vilna ar akrilu.


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: