Kaip motyvaciniu laišku „suvilioti“ užsienio universitetus?

Stojant į prestižinius užsienio universitetus, kaip ir pretenduojant į perspektyvią darbo vietą, tik gero gyvenimo aprašymo (CV) nebepakanka – norint įrodyti esant pranašesniu už konkurentus, reikia gerokai paplušėti ne tik prie jame išdėstytų faktų, bet ir mokėti jais tinkamai pasigirti. Šiuo atveju – taikliai sudėlioti akcentus motyvaciniame laiške. Kaip turėtų atrodyti motyvacinis laiškas, kad geriausi pasaulio universitetai norėtų pakviesti pokalbiui, pataria vienintelė Lietuvoje Britų Tarybos sertifikuota studijų užsienyje specialistė ir AMES (American English School) vadovė Eglė Kesylienė.

Ką rašyti motyvaciniame laiške?

„Priešingai nei Lietuvoje, norint studijuoti užsienyje, svarbūs ne tik mokslo rezultatai, bet ir stipri motyvacija – kadangi gabumų ir gerų įvertinimų gali turėti daugelis, užsienio aukštosios mokyklos (ypač JAV ir Didžiosios Britanijos) didelį dėmesį skiria pretendento individualumui. Būtent tai geriausiai galima atskleisti motyvaciniame laiške – jis turi būti aiškus, struktūrizuotas ir su „razina“, kad per tas kelias minutes (praktika rodo, kad Didžiosios Britanijos universitetuose kiekvieno kandidato prašymui įvertinti skiriamos 5 minutės, iš kurių motyvaciniam laiškui – mažiau nei pusė šio laiko) studijų komisija spėtų apie kandidatą susidaryti teigiamą įspūdį. Kaip kartais su jaunais žmonėmis, kurie į mus kreipiasi dėl studijų užsienyje konsultacijų, juokauju, geras motyvacinis laiškas nesiskiria nuo Tinder profilio – informaciją apie save reikia pateikti glaustai, bet įsimintinai, kad komisija norėtų pakviesti pokalbiui“, – šypsosi „American English School“ (AMES) mokyklos vadovė E. Kesylienė.


Pasak jos, svarbu atminti, kad tik 50 proc. informacijos motyvaciniame laiške yra apie norimą studijuoti specialybę, ir net 50 proc. – apie studento asmenybę. Motyvaciniame laiške svarbu komisijai koncentruotai ir sklandžiai parodyti savo susidomėjimą, pasiryžimą ir galimybes, nes į 4 tūkst. spaudos ženklų turi tilpti visa jauno žmogaus gyvenimo istorija, kuria jis turi įtikinti universitetą savo kandidatūros tinkamumu. Puikus būdas – suskirstyti tekstą į panašaus dydžio pastraipas, kurių kiekviena atsakytų į tam tikrą universitetui aktualų klausimą.

  • Kodėl jums patinka ši studijų sritis? Kas jus paskatino į ją gilintis?
  • Ką esate nuveikęs šioje srityje? Akademiniai pasiekimai (olimpiados, konkursai), konkretūs darbai, susiję laisvalaikio užsiėmimai.
  • Darbai, kuriuos dirbote, savanorystė, taip pat bet kokia patirtis, kuria negali pasigirti kiekvienas žmogus, pvz., aktyvus sportas – turnyrai ir rinktinės; choras, šokiai – koncertai, gastrolės ir pan.
  • Kaip leidžiate savo laisvalaikį?
  • Ko tikitės iš savo studijų? Kodėl turėtumėte būti priimtas?

„Kiekvienas mokykloje lankytas užklasinės veiklos būrelis – svarbus, tad juos būtina išvardinti. Dažnai, ruošiantis stoti į užsienio universitetus, galvojama tik apie atestato pažymių vidurkį, tačiau ne mažesnis dėmesys turėtų būti skirtas kitiems gebėjimams – muzikai, dailei, sportui ir lyderystei, mat dažnai už tai suteikiama papildomų stojimo balų. Motyvaciniame laiške svarbi 25/75 taisyklė – kodėl čia/kodėl aš?, todėl labai svarbu tinkamai argumentuoti, kodėl pasirinkote būtent šį universitetą ir kodėl būtent šią studijų kryptį. Galbūt jūsų asmeninės savybės, galbūt praktinė patirtis, popamokinė veikla ar net pirmas darbas parodė, kad turite studijuoti būtent šią specialybę, o ją sėkmingiausiai ruošia šis universitetas. Viskas turi būti argumentuota ir aišku, tačiau motyvacinio laiško akcentai turėtų būti sudėlioti ant pasirinkto universiteto tinkamumo, ne jūsų asmenybės“, – sako AMES vadovė E. Kesylienė.

Ko vengti norint palikti gerą įspūdį?

Savaime suprantama, kad motyvacinio laiško kalba turi būti be gramatinių klaidų, pagal tos šalies, į kurios universitetą aplikuojama, kalbos taisykles. Kaip pastebi studijų užsienyje specialistė, reikia vengti juokelių, politinių įžvalgų ir užsienio universiteto lyginimo su Lietuvos universitetu – tekste verta pabrėžti, kad norima studijuoti kitoje šalyje ne todėl, kad Lietuvoje studijuoti blogai, o todėl, kad kitoje šalyje pasimokęs galėsite įgyti daugiau kompetencijų ir būti naudingesnis šaliai, kurioje ateityje dirbsite.

„Kaip ir gyvenime – niekas nemėgsta pagyrūnų, tad svarbu neperžengti ribos ir nepradėti savęs pernelyg girti, taip pat motyvaciniame laiške neverta kartoti dalykų, kurie buvo nurodyti stojimo prašyme – pvz, savo pažymių, nes, kaip minėjau, laiko jam perskaityti komisija turi itin ribotai. Ir bene svarbiausias dalykas, kurį verta atsiminti – šio ateičiai svarbaus rašinio nereikėtų pasilikti paskutinei nakčiai, nes profesionalams nesunku pastebėti, kad tekstas buvo parašytas vienu prisėdimu, o tai niekaip neįrodo jūsų motyvacijos. Kad motyvacinis laiškas būtų nuoseklus, užbaigtas ir įtikinantis, jį parašius, derėtų padaryti kelių dienų ar net savaitės pertrauką, tada naujomis akimis jį dar kartą perskaityti ir ištaisyti trūkumus.  Svarbiausia – pirmas ir paskutinis sakinys: pirmuoju turite sudominti, o paskutiniuoju – nepalikti abejonių dėl savo kandidatūros tinkamumo „pasimatymui“ su trokštamu universitetu“, – patirtimi dalijasi vienintelė Lietuvoje Britų Tarybos sertifikuota studijų užsienyje specialistė E. Kesylienė.


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: