Asm. archyvo nuotr.

Kaip neprakiurdyti kišenių per atostogas?

Komentaro autorė Sigita Strockytė-Varnė, SEB banko asmeninių finansų ekspertė.

Daug kalbame apie tai, kaip svarbu susitaupyti atostogoms ir tai daryti ne likus mėnesiui iki jų, o nuosekliai – ištisus metus. Tačiau dažnai vos išvykę atsipalaiduojame ir to, ką suplanavome išleisti, nebeužtenka. Jei viršijame numatytą atostogų biudžetą, vėliau gali tekti net keletą mėnesių veržtis diržus ir tai gali apkartinti pačius atostogų prisiminimus. Kaip leisti pinigus per atostogas, kad po to netektų gailėtis?

Nustatykite limitą

Jei norite atsakingai valdyti savo biudžetą atostogų metu, vienas geriausių dalykų, ką galima padaryti, tai nusistatyti dienos limitą, kiek galite išleisti.

Tai padaryti labai paprasta, kai turite aiškią sukauptą pinigų sumą, skirtą atostogoms. Pirmiausia atimkite kelionės išlaidas: tai gali būti lėktuvo, traukinio ar autobuso bilietai, automobilio nuomos išlaidos ir pan. Vėliau atimkite sumą, kiek kainuos apgyvendinimas. Rezervuoti gyvenamąją vietą visada geriau iš anksto. Taip ne tik tikrai  žinosite, kiek kainuos viešbutis ar nuomojamas būstas, bet ir nepatirsite nenumatytų išlaidų, jei pavėlavus tektų rinktis brangesnius apgyvendinimo variantus, negu buvo planuota.

Tuomet likusią sumą padalinkite iš dienų skaičiaus, kurias atostogausite, ir turėsite aiškų dienos limitą, kurio svarbu neperžengti, jei norite grįžę po atostogų nepatirti finansinio streso.

Kai žinosite dienos limitą, svarbu atlikti namų darbus ir suplanuoti, ką norėsite aplankyti, kiek kainuoja bilietai į lankomus objektus, maistas, pietūs ar vakarienė restorane. Kai beveik viską galima rasti internete, tai padaryti nėra sunku.

Turėdami nustatytą dienos pinigų limitą, galėsite sudaryti planą, kiek pinigų norėsite ir galėsite skirti maistui kavinėse ar restoranuose, kiek – pramogoms. Jei nenuomojate automobilio, svarbu įvertinti papildomo transporto kainą, susipažinti su viešuoju transportu ir sužinoti, kokiu būdu keliauti būtų patogiausia bei atitiktų finansines galimybes.

Dienos limitą svarbu stebėti: jei neišleidote visos suplanuotos sumos, likutį perkelkite į kitas atostogų dienas. Taip galėsite leisti sau ir nesuplanuotos patirties ar liks pinigų suvenyrams.

Nepersistenkite su lauktuvėmis              

Jei atostogų metu neturite nustatyto limito suvenyrams ir lauktuvėms, lengvai galite peržengti suplanuotas ribas.

Kai atostogaujame, norisi draugams ir artimiesiems parvežti dovanų, kitos kultūros atributikos, suvenyrų. Kai pirkiniai smulkūs, kainuojantys iki kelių eurų, lengva nebeskaičiuoti ir nupirkti jų visiems, o susumavus tai sudaro iš tiesų nemažą sumą.

Todėl dar prieš kelionę pagalvokite, kiek skirsite lauktuvėms ir ar tikrai joms norite išleisti pinigus. Geriausias prisiminimas, kuris nieko nekainuoja, yra patirtis ir užfiksuotos atostogų akimirkos. Vėliau galėsite pasidaryti nuotraukų knygą, kuri geriau negu bet kas primins apie patirtus įspūdžius kelionių metu, ir nereikės sukti galvos, kur padėti įsigytus daiktus.

Jei vis tik jūsų aplinkoje yra priimtina ir turite tradicijas parvežti lauktuvių, pagalvokite apie, pavyzdžiui, tai šaliai būdingus užkandžius ar išskirtinius prieskonius, kuriuos panaudodami galėtumėte pagaminti vakarienę ir pakviesti visus pasivaišinti namuose. Taip ne tik sutaupysite, bet dar ir turėsite ypatingą teminį vakarą, kurio metu galėsite pasidalinti įspūdžiais iš kelionės.

Iš karto ruoškitės kitoms atostogoms

Dažniausiai atostogos praeina per greitai. Tačiau gera žinia ta, kad kitos taip pat vėl ateis ir, jei nuosekliai fiksuosite savo buvusios kelionės išlaidas, bus daug paprasčiau suplanuoti ateinančią  kelionę, dar tiksliau nusistatyti dienos limitus, įvertinti, kokius poreikius svarbu patenkinti. Lengva bus padaryti išvadas, kur išleisdavote per daug, kur paslystate atostogaudami ir išleidžiate daugiau, negu buvote planavę.

Fiksuoti atostogų išlaidas galima naudojant telefone užrašus, Excel lentelę ar mobiliųjų telefonų programėles, kurių pasirinkimas tikrai didelis.

Fiksuodami kelionės išlaidas skirstykite jas į pagrindines kategorijas: kelionės bilietai, apgyvendinimo paslaugos, pramogos, maistas kavinėse, maistas parduotuvėse, lauktuvės ir suvenyrai, kitos nenumatytos išlaidos.

Toks dėmesys savo buvusioms išlaidoms pagal kategorijas leidžia daryti vis mažiau klaidų ateityje, atsakingiau planuoti ir kaupti pinigų būsimoms atostogoms. Taip galėsite mėgautis kelione kokybiškai, leisdami pinigus tiems dalykams, kurie iš tiesų suteikia didžiulį pasitenkinimą ir kuria vertę, suteikia patirties ir poilsio, kurio taip laukėte.

Nedėkite visko į vieną pintinę

Atostogų metu labiausiai nesinori netekti galimybės naudotis savo pinigais. Kad išvengtumėte nenumatytų atvejų (kortelės vagystės, galimo pametimo ar pan.), pinigus rekomenduojama išskirstyti į kelias sąskaitas ar į kelias korteles.

Pinigus dabar lengva pervesti iš vienos sąskaitos į kitą, tad tokiu atveju, kai nebėra galimybės naudotis viena kortele, lengvai galėsite pinigus pervesti kitą ir greitai išspręsti bėdą.

Idealiu atveju atostogoms svarbu turėti ir debeto, ir kredito korteles. Vieną naudojame nuolat, joje – dienos limitui skirti pinigai, kitą – tik nenumatytais atvejais, kai prireikia neplanuotos didesnės sumos.

Turėti daug grynųjų pinigų atostogų metu nerekomenduojama – tik tiek, kiek gali prireikti. Turint daug pinigų, ypač kitos šalies valiuta, atostogoms baigiantis norėsite juos visus išleisti, tad tikėtina, kad pasiduosite neapgalvotiems ir neplanuotiems pirkiniams. Grynųjų pinigų per atostogas  svarbu turėti tik tiek, kiek gali prireikti būtinoms išlaidoms, vienai ar dviem dienoms, jei laikinai nepavyktų atsiskaityti kortele.


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: