Statybų fragmentas. XX a. 8 dešimtmetis. Vytauto Šinskio nuotrauka. Iš PKM rinkinių.

Kaip Panevėžyje prieš 50 metų statybininkai darbavosi?

1970 m. Panevėžio miesto statybų aikštelėse dirbo zoninės mechanizacijos valdybos žinioje esantys 29 bokštiniai ir 13 sunkiųjų pneuomoratinių bei vikšrinių kranų, 27 sunkieji ir 10 lengvųjų ekskavatorių, 35 buldozeriai, 10 kompresorių ir kitokia technika. Džiaugėsi tuomet darbininkai, kad nebereikia tranšėjų rausti kastuvais, neštuvais ant pastolių tampyti plytas ar skiedinį. Jei anksčiau bokštinis kranas buvo montuojamas apie dvylika dienų, tai minimu laikotarpiu tas darbas jau buvo atliekamas per dvi dienas.

Sovietmečiu moterys  neretai imdavosi vyriškų darbų: 1966 m. Panevėžyje bokštinio krano kabinoje galima buvo pamatyti dirbančią merginą. Ji devynaukštį gyvenamąjį namą statantiems statybininkams  krano pagalba pakeldavo lentas, skiedinį ar plytas.

Ypač sėkmingai tuo metu Panevėžyje darbavosi Panevėžio Statybos trestas. 1970 m. trestas atidavė naudoti 83 statybos objektus. Panevėžyje atiduoti naudoti „Ekrano“ gamyklos pagrindinis korpusas, Salyklo gamykla, Pieno kombinatas, atlikti statybos darbai Tiksliosios mechanikos ir Autokompresorių gamyklose. Pastatyta nauja mokykla Tulpių gyvenamajame kvatrale. Taip pat dirbta Kėdainiuose, Kupiškyje, pastatyti vidurinių mokyklų priestatai Krekenavoje, Pumpėnuose. Įvairiems užsakovams atiduota 3,7 km dujotiekio; 0,9 km kanalizacijos; 8,7 km kabelinių; 1,1 km šiluminių tinklų.

Trestas pastatė po 6 gyvenamuosius namus Žemaičių ir Nemuno gatvės kvartaluose, po vieną Tulpių ir Klaipėdos kvartaluose, pagalbinės mokyklos  Kranto g. ir Hidromelioracijos technikumo bendrabučius ir kt.

Kasmet augant statybų mastui Panevėžyje rreikėjo vis daugiau kvalifikuotų statybininkų. Tuo tikslu 1960 m. prie miesto statybos tresto buvo įkurtas Lietuvos SSR Statybos ministerijos mokymo „punktas“. Jau pirmaisiais metais jis paruošė 200 statybininkų. 1970 m. „punktas“ perorganizuotas į mokymo kursų gamybinį kombinatą. Jis turėjo gana nemažą mokymo bazę. Kombinate buvo įrengti atskiri bendrastatybinių darbų, mechanikos, elektrotechnikos, saugumo technikos kabinetai. Veikė statybinių medžiagų atsparumo laboratorija, dirbo dėstytojų su aukštuoju išsilavinimu. Miesto statybos trestui ir statybų darbus atliekančioms organizacijoms 1969 m. buvo paruošta 530 surenkamųjų namų montuotojų, mūrininkų, betonuotojų, kranininkų, dailidžių. 1970 m. baigtas statyti gelžbetoninių konstrukcijų gamyklos administracinis pastatas. Visas ketvirtasis jo aukštas buvo skirtas šiai mokyklai.

Panevėžio kraštotyros muziejaus

Istorijos skyriaus vyresnioji muziejininkė

Emilija Juškienė


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: