Lietuvos naujienos - Verslas - 2020-02-27

Kaip pradėti kaupti santaupas? 4 svarbiausi patarimai

Turbūt daugelis žino, kaip kartais gali būti sunku sukaupti savų santaupų. Ir ne be reikalo – juk vis brangstant daugeliui prekių bei paslaugų bei atsirandant naujiems, vis didesniems poreikiams, vidutinio šių laikų žmogaus išlaidos vis didėja, tad nenuostabu, jog gali būti sudėtinga atsidėti dalį savo pajamų juodai dienai.

Vis dėlto, finansinių produktų palyginimo platformos Financer.com Lietuva ekspertai teigia, jog yra būtina turėti bent šiokių tokių santaupų – anot jų, santaupų trūkumas neretai gali kelti grėsmę asmens finansiniam stabilumui.

Šiame straipsnyje aptarsime, kodėl taupyti yra itin svarbu, o taip pat pateiksime finansų ekspertų duotus patarimus, padėsiančius taupyti žymiai efektyviau.

Kodėl yra svarbu pradėti taupyti?

Anot finansinių produktų platformos ekspertų, tam, kad žmogus galėtų efektyviai taupyti, yra itin svarbu, jog jis būtų motyvuotas keisti savo finansinius įpročius – turėtų tam tikrą stimulą, kuris nuolatos skatintų daryti geresnius finansinius sprendimus.

Iš tiesų, taupymas gali atnešti nemažos naudos kasdieniam žmogaus gyvenimui – anot ekspertų, taupymas ne tik žymiai pagerina bendrą asmens pragyvenimo kokybę, bet taip pat ir išmoko daryti geresnius sprendimus įvairiose gyvenimo srityse. Aptarkime pagrindines priežastis, dėl kurių jūs tikrai turėtumėte susirūpinti savo santaupomis.

Finansinis Stabilumas

Visų pirma, finansų ekspertai pabrėžia, jog santaupų kaupimas yra žmogaus finansinio stabilumo pamatas. Anot analitikų, nesvarbu, ar asmuo uždirba 500 eurų, ar 5 000 eurų – jei mėnesio pabaigoje žmogus yra išleidęs visą gautą atlyginimą, toks asmuo nėra itin finansiškai stabilus.

Priežastis paprasta – iškilus nenumatytai finansinei problemai, ir mažesnę, ir didesnę pinigų sumą uždirbantis asmuo turės imtis kraštutinių priemonių tam, kad išspręstų iškilusią problemą. Tai reiškia paskolų ėmimą, stresą, tam tikrų būtinųjų poreikių atsisakymą bei kitus galimus nemalonumus.

Finansų analitikai primena, jog niekas nėra garantuota, todėl yra labai svarbu, kad turėtumėte santaupų ,,juodai dienai‘‘ – šie pinigai garantuos, kad net susidūrę su dideliais netikėtumais (pavyzdžiui, netikėtai praradus darbą), jūs neįklimpsite į skolas ir susitvarkysite su jus užklupusia nemalonia situacija.

Mažesnė Finansinė Našta

Anot ekspertų, taupymas yra svarbus ir dėl kitos, ne ką mažiau svarbios priežasties – finansų analitikai sako, jog taupymas gali ne tik suteikti finansinio stabilumo, bet ir žymiai sumažinti žmogaus patiriamą finansinę naštą.

Nenuostabu, jog nemaža dalis šiuolaikinių žmonių savo pirkinius perka kreditų pagalba – sparčiai keičiantis gyvenimo ritmui, šiuometinė visuomenė visko nori ,,čia ir dabar‘‘. Vis dėlto, finansų analitikai sako, jog toks gyvenimo būdas gali apkrauti nereikalinga finansine našta – įvairūs įsipareigojimai skolintojams, mokamos palūkanos bei kiti mokesčiai gali kaip reikiant paploninti piniginę.

Būtent todėl ekspertai pataria pradėti taupyti ir pirkinius įsigyti iš savų pinigų – analitikai teigia, jog išmokdami norimiems daiktams susitaupyti, vietoj to, jog pasiimtumėte paskolą, jūs galėsite džiaugtis žymiai mažesnėmis išlaidomis bei laisvės nuo įsipareigojimų pojūčiu.

Geresni Finansiniai Sprendimai

Galų gale, taupymas gali atnešti ir iš pirmo žvilgsnio nepastebimos, tačiau itin didelės naudos – taupydami jūs išmoksite daryti žymiai geresnius finansinius sprendimus.

Iš tiesų, ekspertai sako jog žmogus, bandantis pradėti taupyti, neretai pats to nesuprasdamas mokosi valdyti savo asmeninius finansus. Ir nenuostabu – nors pagrindinis asmens tikslas yra atsidėti dalį gaunamų pajamų į taupyklę, vis dėlto, tam, kad mėnesio gale tų pinigų iš taupyklės neprireiktų ,,atsiimti‘‘, žmogus turi išmokti planuotis biudžetą bei atsisakyti nebūtinųjų išlaidų.

Finansų analitikai sako, jog išmokę efektyviai taupyti jūs netrukus perprasite savo vidinių pajamų cirkuliaciją ir galėsite daryti žymiai geresnius, sąmoningesnius finansinius sprendimus, kurie jums galų gale atneš dar daugiau naudos, nei tik nuolatos kaupiamos santaupos.

Kokio dydžio santaupos reikalingos?

Jei suvokiate pagrindines priežastis, dėl kurių yra svarbu pradėti taupyti, bei norite pradėti savo kelionę stabilesnės finansinės padėties link, būtų protinga, jog prieš pradėdami daryti perversmus savo finansiniame gyvenime jūs sau išsikeltumėte tikslą – konkrečią pinigų sumą, kurią norite sukaupti savo banko sąskaitoje.

Iš tiesų, taupant yra itin svarbu turėti tam tikrą tikslą – anot ekspertų, tai yra dar vienas motyvuojantis faktorius, galintis žymiai palengvinti, būkime atviri, jau ir taip itin nelengvą nusistovėjusių finansinių įpročių keitimo procesą. Tačiau koks tas tikslas turėtų būti?

Finansų analitikai sako, jog yra itin svarbu, kad išsikeliamas tikslas būtų pasiekiamas (turbūt niekam nepaslaptis, jog nepasiekiami tikslai – ne itin motyvuoja), tačiau taip pat yra nemažiau svarbu įsitikinti, jog turėsimos santaupos gebės išspręsti net ir pavojingiausias finansines problemas.

Puikus pavyzdys – darbo netekimas. Analitikai sako, jog netekus darbo turimos santaupos gali būti neįkainuojamos – jos apsaugo nuo įsiskolinimų bei žmogui suteikia galimybę pasirūpinti būtiniausiais poreikiais tol, kol šis susiras kitą darbovietę.

Finansų ekspertai pataria, jog minimalios žmogaus santaupos siektų sumą, kurios žmogui užtektų pilnai pragyventi 3 mėnesius. Tarkime, jeigu jūs ,,nesispausdami‘‘ per mėnesį išleidžiate ne daugiau nei 1 000 eurų, jums vertėtų kuo greičiau sukaupti bent 3 000 eurų siekiančias santaupas.

Tiesa, ekspertai pataria, jog žmogus, net pasiekęs sau užsibrėžtą tikslą, ties juo nesustotų ir toliau kauptų santaupas – juk per didelių santaupų nebūna, tiesa?

Svarbiausi Patarimai

Taigi, pakalbėjome apie tai, kodėl yra svarbu pradėti taupyti, o taip pat aptarėme ir tai, kodėl bei kokį taupymo tikslą turėtų užsibrėžti kiekvienas asmuo.

O dabar atėjo metas pakalbėti apie svarbiausią šio straipsnio dalį – aptarkime ekspertų pateikiamus taupymo patarimus, kurie jums padės sukaupti išsvajotas santaupas žymiai greičiau.

  1. Planuokite savo biudžetą.

Nors nemažai daliai žmonių iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, jog biudžeto planavimas nėra būtinas tam, kad galima būtų pradėti taupyti, vis dėlto planuodami savo biudžetą jūs ne tik žymiai paspartinsite savo santaupų kaupimo greitį, bet ir užtikrinsite, jog taupymas nesmukdytų jūsų gyvenimo kokybės.

Anot finansų analitikų, biudžeto planavimas išmoko stebėti savo finansinę situaciją bei daryti naudingiausius piniginei sprendimus, o taip pat ir užtikrina, jog svarbiausi žmogaus poreikiai būtų patenkinti bei jų nepakeistų nebūtinosios išlaidos. Tačiau kaip susiplanuoti savo biudžetą?

Ekspertai sako, jog tai padaryti yra ganėtinai paprasta. Iš pradžių, reikia susirašyti visas gaunamas pajamas – gaunamą atlyginimą bei kitus šalutinius pajamų šaltinius.

Tiksliai žinodami savo mėnesines pajamas, jūs galėsite pradėti jas skirstyti – iš pradžių susirašykite būtinąsias išlaidas bei skirkite atitinkamą savo gaunamų pajamų sumą jų padengimui. Būtinosios išlaidos – išlaidos maistui, turimi finansiniai įsipareigojimai, nuoma, komunaliniai mokesčiai, bei kitos neatidėliotinos išlaidos.

Suplanavę savo būtinąsias išlaidas, jūs turėtumėte pasverti, kokią dalį gaunamų pajamų jūs galite atsidėti santaupoms. Finansų platformos atstovai sako, jog optimaliausia būtų atsidėti 15 – 20% gaunamų pajamų. Žinoma, jeigu dar neturite sukaupę santaupų, tačiau uždirbate nemažas pajamas ir galite sau leisti gyventi laisvai, vertėtų pagalvoti apie galimybę atsidėti ir dar didesnę dalį savo gaunamų lėšų.

Galų gale, likusias pajamas jūs galėsite skirti nebūtinosioms išlaidoms – įvairiems pirkiniams, pramogoms ir panašiai. Vis dėlto, savaime suprantama, jog norėdami sutaupyti jūs privalėsite išmokti atsisakyti tam tikrų nebūtinųjų išlaidų ar jas pakeisti pigesnėmis alternatyvomis.

2. Prieš pirkdami – viską gerai pasverkite.

Finansų analitikų teigimu, viena svarbiausių ydų, trukdančių pradėti taupyti efektyviai bei gerinti savo finansinę padėtį, yra šiuolaikinėje visuomenėje nusistovėjęs įprotis įvairius pirkinius įsigyti per daug negalvojant apie tai, kaip šios išlaidos gali paveikti bendrą finansinę gerovę.

Iš tiesų, neapgalvotų finansinių sprendimų darymas gali privesti prie žymiai didesnių, nei norėtųsi, išlaidų, o mes visi žinome, jog didesnės išlaidos – siauresnės galimybės atsidėti juodai dienai. Būtent todėl yra labai svarbu išmokti neskubėti ir kiekvieną sprendimą įsigyti priimti tik gerai apgalvojus savo poreikius bei galimybes.

Laimei, išmokti daryti geresnius finansinius sprendimus nėra itin sudėtinga. Svarbiausia, jog jūs nuolatos sektumėte, kokią dalį savo pajamų esate skyrę vienoms ar kitoms išlaidoms ir įsitikintumėte, jog jūsų sprendimas įsigyti tam tikrą prekę atitiktų jūsų pačių susiplanuotą biudžetą.

Galų gale, taip pat vertėtų gerokai pagalvoti ir apie tai, ar dominantis pirkinys jums yra būtinas. Jeigu šiuo metu stengiatės maksimaliai sumažinti savo išlaidas, galbūt turimą poreikį galima būtų atidėti, arba jį išspręsti nepatiriant didesnių išlaidų? Finansų analitikai teigia, jog dažniausiai žmonės net nepagalvoja apie galimus alternatyvius iškilusios situacijos sprendimo būdus, o taip pat nepagalvoja ir apie tai, ar naujas pirkinys tikrai yra būtinas – ekspertai teigia, jog įsigydami brangias, tačiau nebūtinas prekes, žmonės patiria didelių papildomų išlaidų, o to pasekoje nebesugeba susitvarkyti su savo asmeniniais finansais ir taip praranda galimybę atsidėti dalį savo lėšų į taupyklę.

Tiesa, net jei pirkinys tikrai yra būtinas, yra itin svarbu, kad pagalvotumėte apie visus galimus iškilusios problemos sprendimo būdus. Tarkime, jeigu jūsų telefonas sugedo ir jums reikia kuo greičiau jį pakeisti kitu, galbūt būtų žymiai optimaliau paprašyti paskolinti seno nenaudojamo telefono iš pažįstamų, nei skubėti įsigyti naują ir taip rizikuoti savo finansiniu stabilumu?

Išmokę atskirti būtinąsias išlaidas nuo nebūtinųjų bei pradėję ieškoti alternatyvių iškilusių problemų sprendimo būdų, jūs galėsite sutaupyti nemažą dalį savo kasdienių išlaidų bei šiuos pinigus atsidėti į taupyklę. Svarbiausia – nemeluoti sau ir atsisakyti momentalaus komforto, taip savo sprendimus nukreipiant ilgalaikės finansinės gerovės link.

3. Gaminkitės namuose!

Neretai bandantys pradėti taupyti žmonės susiduria su apmaudžia problema – atrodytų, išlaidos yra kruopščiai planuojamos, o ir pinigai yra išleidžiami tik būtiniesiems poreikiams, tačiau galų gale bendros išlaidos vis tiek yra per didelės ir mėnesio gale nepalieka jokių papildomų lėšų taupymui.

Iš tiesų, vienas didžiausių tokios situacijos kaltininkų – nebūtinosios išlaidos maistui. Finansų ekspertų teigimu, lietuviai dažniausiai net nepagalvoja, kiek iš tikrųjų jie išleidžia nebūtiniesiems maisto produktams – pasibuvimams kavinėje, kasrytiniams kavos puodeliams, bandelėms, maistui į namus bei įvairiems pusfabrikačiams.

Jeigu esate tikras ,,miestietis‘‘ ir gyvenate sparčiu tempu, jūs nustebsite sužinoję, kiek galite sutaupyti atsisakę išlaidų maistui miesto kavinėse. Pakalbėkime skaičiais – gardžios kavos puodelis Vilniuje vidutiniškai kainuoja 2,5 euro. Jei jūs kiekvieną darbo dieną pradedate, o taip pat ir užbaigiate su kavos puodeliu rankoje, jūs per mėnesį šiam malonumui vidutiniškai išleisite apie 100 eurų. Nemaži pinigai, tiesa?

Ką jau kalbėti apie pietavimą restoranuose ar nuolatinį picos į namus (ar kitų patiekalų iš įvairių kavinių) rinkimąsi!

Iš tiesų, pradėję daugiau gamintis namuose, jūs galite sutaupyti krūvą pinigų bei kaip reikiant paspartinti visą taupymo procesą. Finansų analitikai sako, kad nors ir yra pilna būdų sutaupyti išlaidų maistui, svarbiausia taisyklė yra viena – stengtis kuo dažniau gamintis pačiam.

Anot ekspertų, įsidėdami priešpiečius iš namų, atsisakydami kavos iš kavinių ar paprasčiausiai nuspręsdami namuose valgyti tik jūsų pačių gamintą maistą, jūs galite tikėtis sutaupyti iki 200 – 250 eurų per mėnesį. Nuostabu, tiesa?

Žinoma, nors konkretus sutaupytų išlaidų per mėnesį dydis gali itin priklausyti nuo asmens gyvenimo būdo, šeimyninės padėties bei daugumos kitų faktorių, vis dėlto negalima paneigti, jog pradėjus gamintis namuose jūs ne tik valgysite sveikesnį, žymiai šviežesnį maistą, tačiau tuo pačiu ir sau sukursite galimybę sutaupytus pinigus atsidėti į taupyklę.

4. Atsikratykite žalingų įpročių.

Žinoma, nors šis, paskutinis ekspertų pateikiamas patarimas kai kuriems norintiems pradėti taupyti žmonėms iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti ne itin priimtinas, o galų gale gali pareikalauti nemažų valios pastangų, vis dėlto žalingų įpročių atsisakymas daro didelę įtaką žmogaus finansinės padėties gerinimui, o tuo pačiu – ir galimybėms atsidėti dalį pajamų juodai dienai.

Turbūt vienas akivaizdžiausių žalingų įpročių pavyzdžių, kenkiančių ne tik sveikatai, bet ir piniginei, yra rūkymas. Finansų analitikai teigia, jog nors rūkantys žmonės dažniausiai seka savo įpročio mąstus, vis dėlto neretai yra neįvertinama, kiek iš tikrųjų tenka sumokėti už šį žalingą įprotį kiekvieną mėnesį.

Paimkime pavyzdį – tarkime, žmogus surūko po pakelį cigarečių per dieną. Imant 3,5 euro už pakelį cigarečių kainą, tai reikštų, kad šis žalingas įprotis rūkančiajam kainuoja net virš 100 eurų kiekvieną mėnesį, arba virš 1 200 eurų per metus – žymiai geriau būtų šiuos pinigus atsidėti svarbesniems poreikiams, tiesa?

Vertėtų paminėti, jog atsisakydami žalingų įpročių jūs ne tik galėsite atsidėti žymiai daugiau likusių lėšų taupymui, tačiau taip pat ženkliai pagerinsite savo savijautą bei bendrą sveikatos būklę.

Pabaigai

Santaupos bei jų kaupimas – itin svarbus aspektas kiekvieno žmogaus finansiniam stabilumui. Nors kaupti santaupas iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti ne itin sunku (ypač tiems, kurie dar nėra to bandę), vis dėlto kaupti santaupas, tuo pačiu neatsisakant būtinųjų poreikių bei išlaikant aukštą gyvenimo kokybę kartais gali būti ganėtinai sudėtinga.

Žinoma, protingas santaupų kaupimas tikrai nėra nepasiekiamas – užtenka išmokti valdyti savo finansus bei priimti tik gerai apgalvotus finansinius sprendimus, ir jau netrukus galėsite džiaugtis nuolatos pilnėjančia pinigine.

Pradėję planuoti savo biudžetą, atsisakę brangių patiekalų kavinėse, o galbūt – net atsikratę turimų žalingų įpročių, jūs palengva išmoksite daryti geresnius finansinius sprendimus bei džiaugsitės finansinio saugumo pojūčiu. Sėkmės!

PR


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: